Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σταντάρ Λιέγης κόντρα στην Κορτράικ για την 4η αγωνιστική της Jupiler League, επικρατώντας με 3-1 στο «Μορίς Ντουφράνς».
Έτσι, επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες, αφήνοντας πίσω την ήττα από την Γάνδη την προηγούμενη εβδομάδα. Ο Κανού, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ οι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 55’ με τον Βεσελίνοβιτς. Ο Νονγκ στο 69’ έγραψε με 2-1 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Λεγιέ.

Από την πλευρά της, η Άντερλεχτ στάθηκε στο ύψος της και παρά το γεγονός πως έπαιζε με δέκα για ένα ημίχρονο, μετά την αποβολή του Σάμουελ (45+1), αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μονς στο «Κονστάντ Βαν ντε Στοκ».

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Πέρμπετ (57’) και Μπουραμπία (60’) ωστόσο οι γηπεδούχοι, απάντησαν με τους Καμπασέλε (69’) και Μπίγκλια (77’). Στο άλλο ματς, η Ζούλτε Βάρεγκεμ, έμεινε στο 1-1 με την Κλάμπ Μπριζ.