Με νίκη γοήτρου έκλεισε ο Παναθηναϊκός μία από τις πιο μαύρες σελίδες στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Μετά το 3-0 στο Ισραήλ, οι "πράσινοι" επικράτησαν 2-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη ρεβάνς των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ κι αποχαιρέτησαν από πολύ νωρίς την Ευρώπη, με την ομάδα του λαού να παίρνει το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.  Να σημειωθεί ότι ο αγώνας διακόπηκε λίγο μετά την έναρξη λόγω επεισοδίων. Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 11΄ με τον Χαΐμοφ να διώχνει σωτήρια τη γυριστή κεφαλιά συμπαίκτη του μετά το φάουλ του Λέτο.

Στο 25΄ ο Κοτσόλης απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ το φάουλ του Μεντούνγιανιν, ενώ στο 38΄ το σουτ του Λέτο μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ. Με τον Παναθηναϊκό να έχει την υπεροχή, αλλά να είναι ακίνδυνος επιθετικά συνεχίστηκε το β΄ ημίχρονο. Η "σεμνή τελετή" έλαβε τέλος στο 62΄, όταν ο Μεντούνγιανιν με σουτ έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον Κοτσόλη (0-1), σφραγίζοντας την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μπουμσόνγκ με γυριστή κεφαλιά από φάουλ του Καραγκούνη ισοφάρισε, ενώ στο 72΄ η Μακάμπι έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κονάτε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό κτύπημα στον Καραγκούνη. Στο 79΄ μετά από σύγχυση στην περιοχή της Μακάμπι ο Νιβάλντο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και με το αυτογκόλ αυτό διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Νταμάτο (Ιταλία)

Κίτρινες: Νταχάν, Λογκάσι, Χαΐμοφ, Νιβάλντο - Λέτο

Κόκκινες: 72΄ Κονάτε

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα (67΄ Καραγκούνης), Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Νίνης (66΄ Κλέιτον), Ζέκα, Λέτο, Κουΐνσι, Τοτσέ

Μακάμπι Τελ Αβιβ: Χαΐμοφ, Νιβάλντο, Μεντούνγιανιν, Μίχα (59΄ Ζιβ), Ατάρ (83΄ Κολαούτι), Παβίτσεβιτς, Κονάτε, Γεϊνί, Λογκάσι, Νταχάν, Βερέντ