Αυτό το σκορ ζαλίζει! Ωστόσο είναι πέρα για πέρα αληθινό. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέσυρε με το απίστευτο 8-2 την Άρσεναλ και την έκανε να νιώσει την πιο ντροπιαστική στιγμή στην σύγχρονη ιστορία της μέσα στο «Ολντ Τράφορντ».

Η ομάδα του Σέρ Άλεξ Φέργκισον δεν έδειξε απολύτως κανένα έλεος κόντρα στους "κανονιέρηδες" και τους διέλυσε με ένα πολύ βαρύ σκορ στην 3η αγωνιστική της Premier League.

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ δέχτηκαν έτσι με τον χειρότερο τρόπο το πιο ηχηρό "χαστούκι" τους και πλέον βλέπουν πόσο δύσκολη είναι η ζωή χωρίς τους παίκτες που διέθεταν μέχρι πριν από λίγο καιρό.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως οι πιο μεγάλες ήττες της Άρσεναλ από την Γιουνάιτεντ στο "θέατρο των ονείρων" σε ματς πρωταθλήματος, ήταν στις 26-04-1952 με 6-1, στις 8-02-1957 με 6-2 και στις 24-02-2001 με 6-1.

Εικόνα πραγματικής Πρωταθλήτριας από την Γιουνάιτεντ, που μοιάζει ασταμάτητη. Χατ-τρικ πέτυχε ο Ρούνεϊ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Άσλεϊ Γιανγκ.

Σαρωτική από την αρχή...

Η Γιουνάιτεντ είχε ξεκινήσει από νωρίς …ορεξάτη και έδειχνε πως γρήγορα θα μπορούσε να μπει μπροστά στο σκορ. Από την πλευρά της, η Άρσεναλ παρουσίασε αντίσταση, ωστόσο τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνα της δεν άργησαν να κάνουν την εμφάνιση τους και με ένα γκολ… δώρο στον Γουέλμπεκ έγινε στο 22’ το 1-0. Ποιος θα φανταζόταν σε εκείνο το σημείο τι διαστάσεις θα έπαιρνε το σκορ; Στο 27’ πάντως οι φιλοξενούμενοι πέταξαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σύντομα με τον Φαν Πέρσι, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι, με τον Ντε Χέα να μετατρέπεται σε ήρωα.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Άσλει Γιανγκ με ένα υπέροχο τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε στο 28’ τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ ο Ρούνει μετά από πάσα του σκόρερ του δεύτερου γκολ έκανε στο 42’ το 3-0. Ο Γουόλκοτ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε μια προσπάθεια απελπισίας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Θριαμβευτική στο τέλος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, όμως γρήγορα το σκηνικό θα άλλαζε και το αποτέλεσμα θα ήταν εκπληκτικό. Στο 64’ ο Ρούνεϊ έφερε ξανά την διαφορά στα τρία τέρματα, ο Νάνι έκανε το 5-1 στο 67’ και ο Παρκ, ολοκλήρωσε την καταιγίδα των έξι λεπτών στο 70’ με το σκορ στο 6-1.

Ο Φαν Πέρσι, κατάφερε στο 75’ να δώσει μια …ανάσα στους κανονιέρηδες, όμως ο Τζένκινσον, που του έβγαλε νωρίτερα την ασίστ, πήρε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με 10 την Άρσεναλ. Το σκηνικό καταστροφής για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα θριάμβου για τους γηπεδούχους, ολοκληρώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ρούνεϊ στο 87’ να κάνει χατ-τρικ ευστοχώντας σε πέναλτι και τον Γιανγκ στις καθυστερήσεις να γράφει το τελικό σκορ. Ο πίνακας έγραφε 8-2 και ήταν αληθινό…

Πηγή: woop.gr