Ένα ξέσπασμα της Εθνικής στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γεωργίας (73-60) και να πάει με θετική ψυχολογία στα προημιτελικά απέναντι στη Γαλλία.  Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, καθώς η πρόκριση στους «8» και η τρίτη θέση του ΣΤ' ομίλου είχαν εξασφαλιστεί για την εθνική, το σύνολο του Ηλία Ζούρου πήρε τη νίκη και ολοκλήρωσε θετικά (3 νίκες-2 ήττες) τις υποχρεώσεις του στη Β' φάση του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο η νίκη σε έναν μέτριο ποιοτικά αγώνα ήρθε σχετικά εύκολα. Κορυφαίος του αγώνα ο Κώστας Βασιλειάδης, ο οποίος με 12 από τους 15 συνολικά πόντους του στην 4η περίοδο συνέβαλε τα μέγιστα στην ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της εθνικής στη Β' φάση, με νίκη. Καθοριστική η συμβολή του Γιάννη Μπουρούση (13π.) στην 3η περίοδο, όταν χάρισε και πάλι στην Ελλάδα το προβάδισμα.

Από τη Γεωργία, που στερήθηκε τη συμμετοχή των τραυματιών και υπερπολύτιμων, Πατσούλια, Τσιντσάντζε, ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, όπως και οι Σενγκέλια, Χέινς, οι οποίοι σημείωσαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 51-47, 73-60