Στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Ακαντέμικα η οποία διέσυρε με 4-0 την Νασιονάλ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι αν και απείλησαν αρκετές φορές τα καρέ της ουραγού της βαθμολογίας Νασιονάλ δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Νούνο Βαλέντε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την Ακαντέμικα που αναμενόταν καταιγιστική στα επόμενα λεπτά.

Επτά λεπτά αργότερα ο Έντερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ το 3-0 πέτυχε ο Ρεάλ στο 84' βάζοντας την "ταφόπλακα" στη Νασιονάλ.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε και πάλι ο Έντερ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης και διασφάλισε το "τρίποντο" για την Ακαντέμικα που συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις βρισκόμενη στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που η Νασιονάλ βρίσκεται στον... πάτο με μόλις έναν βαθμό.

Πηγή: woop.gr