Με το γκολ του Γρηγόρη Μάκου στο 31' η ΑΕΚ νίκησε (1-0) τα προβλήματά της και τον Εργοτέλη στο άδειο ΟΑΚΑ, ενώ ο Μανόλο Χιμένεθ κέρδισε το χρόνο που χρειάζεται σε τούτη την κρίσιμη συγκυρία για την ομάδα του και τον ίδιο.

Επιλέγοντας τον Μπέλεκ στη θέση του Νίκου Λυμπερόπουλου και τον Γιάννη Αραμπατζή κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε το παιχνίδι ο Μανόλο Χιμένεθ στο πρώτο επίσημο ματς της Ένωσης για το νέο πρωτάθλημα.

Στο κέντρο της άμυνας ο Χουαν Κάλα πήρε δίπλα στο Μανωλά τη θέση του τιμωρημένου Δέλλα ενώ ο Μάκος επέστρεψε στα χαφ μαζί με τον Γκέντσογλου. Μια ενδεκάδα αρκετά ορθολογική που ωστόσο δεν είχε την αναμενόμενη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε ένα Εργοτέλη που παρουσίασε πιο σωστή ανάπτυξη στο παιχνίδι του.

Οι Κρητικοί μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ σε τουλάχιστον τρεις διαφορετικές περιπτώσεις στο 14, το 16 και το 22΄αν ο Μπούντιμιρ δεν είχε νικηθεί κατά κράτος από τον Αραμπατζή που ηταν μακράν ο καλύτερος παίκτης της Ένωσης.

Κι αφού ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την τραγική εικόνα που παρουσίασε η ΑΕΚ αλλά και ο Μανωλάς ο οποίος έχασε τον Μπούντιμιρ σε όλες τις μονομαχίες τους το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που στο 31΄προηγήθηκαν 1-0 χάρις το γκολ του Γρηγόρη Μάκου.

Ένα γκολ που χάρισε αυτοπεποίθηση στους παίκτες της και προσέθεσε εκνευρισμό στους Κρητικούς οι οποίοι λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ εννέα λεπτά αργότερα στο 40΄όταν το σουτ του δραστήριου Λεονάρντο βρήκε το κεφάλι του Χίμπλιγκερ και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Πίρσον.

Όσοι περίμεναν τον Εργοτέλη να πιέσει για την ισοφάριση στο 2ο ημίχρονο διαψεύστηκαν. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου παρουσιάστηκε πιο νωθρή και μόνο μια φορά με τον Κουτσιανικούλη στο 68΄απείλησε σοβαρά τον Αραμπατζή. Ο Χιμένεθ από την πλευρά του φρεσκάρισε την ενδεκάδα του με την είσοδο των Μπέρνς, Λυμπερόπουλου, Βάργκας, η ΑΕΚ κράτησε τη μπάλα πιο εύκολα από το πρώτο ημίχρονο και εμφανίστηκε πιο απειλητική χωρίς ωστόσο να φτάσει στο δεύτερο γκολ.

Πηγή: Contra.gr