Την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο του Ολλανδικού κυπέλλου πήρε πανηγυρικά η Αιντχόφεν, καθώς συνέτριψε με 8-0 την Νορβίγκερουντ ομάδα τρίτης κατηγορίας εκτός έδρας για την φάση των «64». Τρία γκολ για την Αιντχόφεν σημείωσε ο Λαμπιάν, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Ντεπάι, Βινταλούμ, Τοϊβόνεν, Λοκάντια και Ιμπραϊμ. Το εισιτήριο για τους «32» πήρε και ο πρωταθλητής Άγιαξ, καθώς επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Νορτβάικ χάρη σε τέρματα των Ντε Γιόνγκ, Μπουλίκιν και Σα, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπαρτλεμά.

Η Τβέντε συνέτριψε την Ζβάουλεν εκτός έδρας με 8-1

Η ομάδα του Τβέντε στο 18΄άνοιξε το σκορ με τον Μπεργκούς και στο 21΄ ο Ντε Γιόγκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το 3-0 ήρθε να κάνει στο 28΄ ο Γιάνκο με τον Μπεργκούς να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 4-0 στο 30΄.

Στο 41΄Ντε Γιόνγκ διπλασίασε και εκείνος τα τέρματά του κάνοντας το 5-0. Η εκπληκτική εμφάνιση του Μπεργκούς ολοκληρώθηκε με το χατ τρικ του στο 60΄ η Τβέντε όμως δεν σταμάτησε εκεί και με το γκολ του Γιάνσεν στο 72΄ έκανε το 7-0

Στο 75΄ η Ζβάουλεν αποφάσισε να… αντιδράσει σκοράροντας με τον Γκόμες Αλμέιντα στο 75΄.

Την εκπληκτική του εμφάνιση ολοκλήρωσε με το τέταρτο προσωπικό του γκολ ο Μπεργκούς σκοράροντας το όγδοο γκολ της Τβέντε περνώντας πανηγυρικά στην επόμενη φάση του ολλανδικού κυπέλλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (Με μαύρο οι ομάδες που προκρίθηκαν):

Νορβίγκερουντ-Αϊντχόφεν 0-8
Νορτβάικ-Άγιαξ 1-3
Μπάρεντεγκ-Βααλβάικ 0-3
Σκεβενίνγκεν-Ντεν Χάαγκ 1-3
Κρέιβενχουτ-Λις 2-3
Σβαουλούβεν- GVV: 1-2
Φένλο- Χέερενφεεν 0-2
Μοντφόρτ- Σπάρτα Ρότερνταμ 1-6
Φέγενορντ- Απελντόρ 4-0
Μπενεκόμ- Ρόντα 1-6
Εξέλσιορ 31- Εξέλσιορ 0-5
ΑΡΣ- Μάαστριχτ 0-8
Εχτ- Ος 1-5
Καμπούρ- Σβόλε 0-1
WKE- Ντε Μποσχ 1-2
Ισελμερφόγκελς- Ντορτρέχτη 0-2
Φίτεσε- Μπρέντα 0-0 (5-4) πεν.
Χαρκεμάς Μπόις- Βίλεμ 2-2 (4-2) πάρ.
Φορτούνα Σιτάρντ- Ναϊμένγκεν 2-2 (2-4) πάρ.
Γκο Αχέντς Ιγκλς- Χέλμοντ Σπορτ 1-1 (3-1) πάρ.
Σπάρτα Νάικερκ- Στάπφορστ 1-1 (4-2) πάρ.
Τζενεμούιντεν - Μπρέιν 21 3-1
Αργκόν - Αλμίρε Σίτι 0-1
Κουίζκ - Χεράκλες 0-1
Ντε Τρέφερς - Χαρτνμπέργκ 3-2
Ουνά – Φόλενταμ 3-1
Μπερκούμ - Φέενταμ 2-0
ΦΚ Αϊντχόφεν - Έμεν 3-1
Ντε Γκράαφσαπ – Ουτρέχτη 1-1 (4-3 πέν.)

Πέμπτη 22/9

Αχιλλές 29 - Τέλσταρ
Άλκμααρ – Γκρόνιγκεν



Πηγή: woop.gr