Με ηγέτη τον Εστογιανόφ και σκόρερ τους Κούτσι (34΄, 78΄) και Γουνδουλάκη (83΄), ο Πανιώνιος πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στην Κέρκυρα (0-3), στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι "κυανέρυθροι" έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας τον Παναθηναϊκό (7 β.), ενώ η Κέρκυρα έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο ματς (έχει μόλις μία ισοπαλία) και πλέον, το μέλλον του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς στον πάγκο είναι αμφίβολο. Τα συμπεράσματα από το παιχνίδι: Ο Πανιώνιος είναι πολύ καλύτερη ομάδα από την Κέρκυρα. Ο Εστογιανόφ είναι παίκτης που θα φέρει πολλά λεφτά στα ταμεία του συλλόγου. Ο Κούτσι με την εκτελεστική του δεινότητα (3 γκολ σε 4 ματς) δείχνει ότι θα κάνει τους οπαδούς των "κυανέρυθρων" να ξεχάσουν πολύ γρήγορα τον Μήτρογλου. Τέλος, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος, αν μη τι άλλο, θα πρέπει κάποια στιγμή να ξανακληθεί στην Εθνική ομάδα...

Μετά το πρώτο 15λεπτο, διάστημα στο οποίο η Κέρκυρα ήταν πιο "ζωντανή" μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ο Πανιώνιος "ψαχνόταν", η ομάδα της Νέας Σμύρνης άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει τα ηνία του αγώνα. Εχοντας σαφώς πιο ποιοτική ομάδα από τους "Φαίακες", με τον Εστογιανόφ να αποδεικνύει όχι μόνο ότι θα είναι το μεγάλο φετινό ατού των "κυανέρυθρων", αλλά και ο ποδοσφαιριστής που στέκεται άνετα στις μεγάλες του ελληνικού ποδοσφαίρου (από δικές του ασίστ προήλθαν και τα τρία τέρματα), οι Νεοσμυρνιώτες έβγαιναν πιο οργανωμένα στην επίθεση και στο 34΄ προηγήθηκαν.

Ο Εστογιανόφ πήρε τη μπάλα από τον Γιόνσον, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή "έκοψε" τη μπάλα στον Κούτσι, που με τη σειρά του δεν είχε κανένα πρόβλημα να πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς (0-1). Ο σκόρερ των "κυανέρυθρων" θα μπορούσε να είχε "καθαρίσει" το παιχνίδι στο 41΄, αλλά αστόχησε απέναντι από τον Κροάτη γκολκίπερ.

Στο δεύτερο μέρος παίχτηκε ανοικτό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα από το 69΄ έως το 75΄ χάθηκαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες, δύο για κάθε ομάδα. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε εμφάνιση... για εθνική ομάδα, καθώς μέσα σε τρία λεπτά απέκρουσε, αρχικά την εξ επαφής κεφαλιά του Μπάρκογλου (71΄) και δύο λεπτά μετά, απομάκρυνε σωτήρια το φάουλ του Γκουστάβο κι ενώ η μπάλα είχε αλλάξει πορεία, καθώς βρήκε στο κεφάλι του Κουμορτζί. Λίγο πριν το τέλος, πραγματοποίησε και σπουδαία διπλή εξ επαφής απόκρουση.

Νωρίτερα, στο 69΄, ο Εστογιανόφ αστόχησε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς, ενώ το ίδιο έκανε και ο Κούτσι στο 76΄. Το ματς τελείωσε στο 78΄, όταν από σέντρα του Εστογιανόφ ο Κούτσι με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 83΄ πάλι ο Εστογιανόφ βρήκε τον Γουνδουλάκη, που με σουτ πάνω στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-0).

Διαιτητής: Δ. Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Εστογιανόφ, Μιλοβάνοβιτς, Σάμαρης

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Γκαλίνοβιτς, Γκουστάβο, Βενέτης, Βέντσελ, Σακελλαρίου, Οσμάν, Λόβιν, Καλαντζής (65΄ Γιάντσης), Μπάρκογλου, Μετίν (71΄ Λαμπρόπουλος), Αγρίτης (56΄ Μαζνόβ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Γιόνσον, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Όμο, Μιλοβάνοβιτς (77΄ Πετκάκης), Κουμορτζί, Σάμαρης (89΄ Μπουζάς), Εστογιανόφ (90΄+1 Κολοβός), Γουνδουλάκης, Κούτσι