Νικηφόρα πέρασε ο Ολυμπιακός από το Παγκρήτιο με 3-2 επί του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Ο Μιραλάς στο 4', ο Φουστέρ με πέναλτι στο 41' και ο Μαρκάνο στο 76' πέτυχαν τα τέρματα των «ερυθρόλευκων», ενώ ο Ρομάνο στο 55' και το 85' πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο άνοιξε το σκορ. Από μπαλιά του Αμπντούν στο 4' ο Τζιμπούρ ξεχύθηκε μπροστά, πέρασε και τον Πίρστον και πλάσαρε στο δοκάρι, για να έρθει ο επερχόμενος Μιραλάς και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι και επέβαλαν τον ρυθμό τους, ενώ είχαν νέα καλή ευκαιρία στο 24', όταν ο Φουστέρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Μαρκάνο με δυνατή κεφαλιά υποχρέωσε τον Πίρστον σε δύσκολη επέμβαση.

Από τη δική τους μεριά, οι γηπεδούχοι έδειχναν να ενδιαφέρονται περισσότερο για τα φάουλ που έκαναν στους αντιπάλους τους, παρά για να βγουν στην αντεπίθεση και δεν είναι τυχαίο ότι μόνο μια φορά απείλησαν την εστία του Κοστάντσο, όταν στο 16' η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Χίμπλινγκερ, αλλά αυτός αιφνιδιάστηκε και από πλεονεκτική θέση την έστειλε με άτσαλο τρόπο άουτ.

Οι παίκτες του Βαλβέρδε είχαν τον έλεγχο και πριν συμπληρωθεί το 45λεπτο έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Στο 41' ο Τζούνιορ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μιραλάς και ο Φουστέρ που εκτέλεσε το πέναλτι έκανε το 0-2.

Με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε. Ο Εργοτέλης βγήκε πιο επιθετικά και στο 55' μείωσε το σκορ με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο, που άφησε «άγαλμα» τον Κοστάντσο. Οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να «απαντήσουν» αμέσως και στο 59' από γύρισμα του Αμπντούν, ο Τζιμπούρ σούταρε και ο Πίρσον απέκρουσε ενστικτωδώς. Ο Βαλβέρδε πέρασε στο παιχνίδι τον Ιμπαγάσα, ο Ολυμπιακός πήρε πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 76' απέκτησε πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, ο Μαρκάνο έκανε το 3-1.

Όμως, πάλι ο Εργοτέλης μείωσε και μάλιστα με τον ίδιο παίκτη. Στο 86' και από κόρνερ του Φραγκουλάκη, αρχικά ο Γιοβάνοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ρομάνο την έστειλε να περάσει τη γραμμή κι έγινε το 2-3. Τα τελευταία λεπτά ήταν αγχωτικά για τον Ολυμπιακό, ωστόσο αμύνθηκε σωστά κι έτσι πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομάνο, Μπέτο, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης - Μιραλάς, Α. Παπαδόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Βίσιο, Ρομάνο, Τζούνιορ, Γιαλούσης (81' Κυριακίδης), Χίμπλινγκερ (46' Σαρρής), Μπέτο, Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ (71' Κατσικοκέρης), Κουτσιανικούλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβλερδε): Κοστάντσο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Μοντέστο, Ορμπάιθ, Αμπντούν (62' Ιμπαγάσα), Φουστέρ (73' Χαβίτο), Τζιμπούρ, Μιραλάς (88' Μέλμπεργκ).