Ένα βήμα πιο κοντά στους ομίλους της Ευρωλίγκας βρίσκεται η Λιέτουβος Ρίτας Ρίτας, αποκλείοντας με 83-64 την Μπουντούτσνοστ.

Η τελική διαφορά των 19 πόντων κολακεύει την ομάδα του Βίλνιους, καθώς οι πρωταθλητές Μαυροβουνίου κυνηγούσαν για 30 λεπτά διατηρώντας επαφή με το σκορ. Ωστόσο το επιμέρους 27-15 στην τελευταία περίοδο χάρισε μια άνετη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη στους οικοδεσπότες του ενός εκ των δύο γκρουπ της προκριματικής φάσης της διοργάνωσης.

Ο Ρενάλντας Σεϊμπούτις έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ευρεία επικράτηση της Λιέτουβος, αν και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν Βούτσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-32, 56-49, 83-64

Λιέτουβος: Νταμπράουσκας, Μπαμπράουσκας 10(2), Ράις 16(1), Ρόμπερτς 2, Γέρετιν, Σεϊμπούτις 17(1), Ντίλις, Σαμαρντζίνσκι 7, Κατελίνας 10, Βαλαντσιούνας 11(8ρ), Νιούλι 7(1), Γιομάντας 3(1)

Μπουντούτσνοστ: Μιχάιλοβιτς 7(1), Μ.Πόποβιτς, Μπόζοβιτς 2, Βούτσεβιτς 18(1τρ, 6ρ), Κρστόβιτς 9(2), Βίτκοβατς 4, Ντούμπλεβιτς 4, Α.Πόποβιτς 2, Ιβάνοβιτς 14(2), Άντερσον 4

Πηγή: Contra.gr