Ο νέος αέρας και τα εκατομμύρια ευρώ που έφεραν στην Παρί Σεν Ζερμέν οι Άραβες επιχειρηματίες δεν περνούν στο «Σαν Μαμές». Οι Βάσκοι της Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησαν 2-0 τους Γάλλους, αποτέλεσμα που μαζί με την επικράτηση της Σπόρτινγκ Λισαβόνας 2-1 επί της Λάτσιο του Τζιμπρίλ Σισέ, ήταν τα πιο εντυπωσιακά της δεύτερης αγωνιστικής του Europa League. Με εκτός έδρας επιτυχίες ζευγάρωσαν τις νίκες τους στο θεσμό Αϊντχόφεν (3-1 τη Ραπίντ Βουκουρεστίου), Μπριζ (2-1 την Μπράγκα) και Άντερλεχτ (2-0 τη Λοκομοτίβ στη Μόσχα).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος: Δεν κάνουν τέτοια… λάθη, Σάμροκ Ρόβερς!

Οι Ιρλανδοί προηγήθηκαν της Τότεναμ μέσα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» με τον Ράις στο 50'… νευριάζοντας τα «σπιρούνια», που με τρία γκολ σε έξι λεπτά (60’ Παβλιουτσένκο, 61’ Ντεφό, 66’ Ντος Σάντος) επικράτησαν 3-1. Διαβάστε περισσότερα.

ΠΑΟΚ-ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (22:05)

2ος Όμιλος: Έδειξε ποιός είναι το αφεντικό!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι του 2ου ομίλου η Σταντάρ Λιέγης, η οποία νίκησε με σκορ 3-0 τη Κοπεγχάγη και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Αννόβερο κατάφερε να πάρει έστω και δύσκολα τους τρεις βαθμούς στην έδρα της Βόρσκλα Πορτάβα επικρατώντας 2-1. Διαβάστε περισσότερα.

3ος Όμιλος: Δεν την σταματάει κανείς!

«Το δύο στα δύο» στους ομίλους του Europa League έκανε η Αϊντχόφεν, η οποία νίκησε την Ραπίντ με σκορ 3-1 και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ολλανδούς ο Τοϊβόνεν, ο οποίος στο 89’ έδωσε στους φιλοξενούμενους τους τρεις βαθμούς. Ο Ματάβζ τρία λεπτά αργότερα, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Διαβάστε περισσότερα.

ΧΑΠΟΕΛ Τ.Α 0

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ-ΛΕΓΚΙΑ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ (22:05)
ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ-ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (22:05)

4ος Όμιλος: Για τα… λιοντάρια ο Σισέ

Την εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας γνώρισε η Λάτσιο, για τη δεύτερη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Europa League. Στη Ρουμανία, η Ζυρίχη προηγήθηκε στο 32ο λεπτό Αλφόνς και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι και το τέλος του πρώτου ημίχρονου. Όμως, στο δεύτερο μέρος η Βασλούι μέσα σε 14 λεπτά έκανε την ανατροπή με τους Ουέσλι (62’) και Τεμγουανγέρα (76’), με τους Ελβετούς να παίρνουν το βαθμό, τρία λεπτά αργότερα με τον Μεχμέντι. Διαβάστε περισσότερα.

5ος όμιλος: Πρώτη με ανατροπή

Στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου του Europa League ανέβηκε η Στόουκ, η οποία επικράτησε της Μπεσίκτας με σκορ 2-1. Στην άλλη αναμέτρηση, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ντιναμό Κιέβου ήρθαν ισόπαλες 1-1. Διαβάστε περισσότερα.

6ος όμιλος: Έπεσε στο «λάκκο» η Παρί

Με τη δύναμη του «Σαν Μαμές», η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε το ντέρμπι του ομίλου επικρατώντας 2-0 της Παρί και έκανε το δύο στα δύο! Την πρώτη της νίκη πήρε η Σάλτσμπουργκ που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας. Διαβάστε περισσότερα.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ (22:05)
ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (22:05)

7ος Όμιλος: Έ(χ)ασαν και οι δυο

Τα δύο φαβορί του έβδομου ομίλου του Europa League, Άλκμααρ και Μέταλιστ Χάρκιβ, ήθελαν πολύ την νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι, διότι όποιος την κατακτούσε θα γίνονταν αυτόματα και επικεφαλής του ομίλου. Διαβάστε περισσότερα.

8ος Όμιλος: Από άσσοι, διπλά!

Με δύο ανατροπές και μάλιστα εκτός έδρας, τελείωσαν τα παιχνίδια του 8ου Ομίλου του Europa League. Διαβάστε περισσότερα.

9ος όμιλος: Έσωσε την παρτίδα ο Χουανφράν

Την… έκπληξη με τα μάτια της είδε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο ματς με την Ρεν στην Γαλλία αλλά το γκολ του Χουανφράν στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και έσωσε την παρτίδα για τους Ισπανούς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Europa League. Ισόπαλες με το ίδιο σκορ στην Σκωτία, Σέλτικ και Ουντινέζε. Διαβάστε περισσότερα.

10ος όμιλος: Εδώ είναι «ΓΣΠ»!

Έχουν βαλθεί να τρελάνουν την Ευρώπη με τις φετινές τους επιδόσεις οι κυπριακές ομάδες!
Η ΑΕΚ Λάρνακας, ζήλεψε κάτι από τις εμφανίσεις του ΑΠΟΕΛ και αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη της στη φάση των ομίλων του Europa League, όμως η απροσεξία της στοίχισε την ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τη Στέαουα Βουκουρεστίου. Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου η Σάλκε πέρασε ένα εύκολο βράδυ, επικρατώντας 3-1 της Μακάμπι Χάιφα, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να περνάει ως αλλαγή στο 62ο λεπτό. Διαβάστε περισσότερα.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ-ΣΑΛΚΕ (20:00)
ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ-ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (20:00)

11ος Όμιλος: Ο νόμος των φαβορί

Νίκες και παράλληλα προβάδισμα πρόκρισης πήραν τα φαβορί του 11ου ομίλου του Europa League. Η Τβέντε δεν αντιμετώπισε αντίσταση από τη Βίσλα Κρακοβίας την οποία νίκησε εύκολα με σκορ 4-1, ενώ η Φούλαμ έφυγε με τρεις βαθμούς από τη Δανία επικρατώντας 2-0 της Οντένσε. Διαβάστε περισσότερα.

12ος Όμιλος: Καθάρισε η Άντερλεχτ, «αυτοκτονία» για ΑΕΚ

Με τον Ματίας Σουάρες να πετυχαίνει το τέταρτο(!) γκολ του στη διοργάνωση -μετά τα τρία στην ΑΕΚ- και τον Μποκανί να σκοράρει για πρώτη φορά από τότε που επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους, μετά το θάνατο του, μόλις, πέντε μηνών γιου του, η Άντερλεχτ νίκησε 2-0 τη Λοκομοτίβ στη Μόσχα. Διαβάστε περισσότερα.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ-ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 0-2
ΑΕΚ-ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ 1-2