Προσπάθησε, «πάλεψε», αλλά αυτή η Μπαρτσελόνα δεν νικιέται έτσι εύκολα… Η Ρεάλ Μαδρίτης υποκλίθηκε για ακόμα μία φορά στην ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα, στους ημιτελικούς του Super Cup Ισπανίας στο μπάσκετ, καθώς οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν 74-70 και πέρασαν στον τελικό.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Έραζεμ Λόρμπεκ με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Πότσιους πέτυχε 14.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έπιασε την καλύτερη δυνατή απόδοσή της, ωστόσο στο πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο έφυγε με το πάνω χέρι.

Η «βασίλισσα» πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως μέχρι εκεί. Η Μπάρτσα, μίλησε στο τέλος και αφού πρώτα ισοφάρισε σε 65-65, μετά πήρε τα ηνία και παράλληλα τον αγώνα.

Στον τελικό της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Μπιλμπάο, η «Μπάρτσα» το Σάββατο θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Ισπανία απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ,

Δεκάλεπτα: 21-13, 35-33, 52-58, 74-70.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χουέρτας 13, Ναβάρο 12, Βάσκεθ 9, Ουάλας 8, Ίνγκλες 2, Εντόνγκ 9, Λόρμπεκ 15, Έιντσον 5, Μάικλ 1, Σάδα.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 8, Πότσιους 14, Σουάρεθ 4, Ρέγες 2, Ροντρίγκεθ 4, Βελίτσκοβιτς 4, Μπέγκιτς 8, Κάρολ 14, Γιούλ 12, Μίροτιτς.

Πηγή: woop.gr