Κούραση και απουσίες «λύγισαν» τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο του φιλικό επί τουρκικού εδάφους, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν την ήττα 71-61 από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στο τελευταίο ματς του «Two Nations Cup». Οι «πράσινοι» δεν είχαν μαζί τους Περπέρογλου και Μπατίστ, στην Τουρκία τραυματίστηκαν και οι Διαμαντίδης-Καλάθης, συνεπώς οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν κόντρα στην ομάδα του Σπάχια με… δεκάδα ανάγκης. Η κούραση βγήκε, επομένως η ήττα με 71-61 ήρθε φυσιολογικά.

O Παναθηναϊκός δεν μπήκε όπως θα ήθελε στο παιχνίδι, ίσως και λόγω απουσιών, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και ύστερα από τέσσερα λεπτά αγώνα οι Τούρκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 16-6. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν λειτουργούσαν σωστά ούτε στην άμυνα αλλά ούτε και στην επίθεση, γι’ αυτό και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς… ανακάτεψε την τράπουλα και με συνεχόμενες αλλαγές βοήθησε την ομάδα του να βρει ρυθμό και να μειώσει σε 18-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε αρκετά την άμυνά του. Στην επίθεση υπήρχαν κάποια προβλήματα, αλλά με την είσοδο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους όλα λύθηκαν. Αποτέλεσμα της εισόδου του «Σάρας» στο παρκέ ήταν να ανατραπεί η κατάσταση. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος βρήκαν ρυθμό με τον Λιθουανό στην πεντάδα και τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά 32-31 μετά το αρχικό προβάδισμα με το πρώτο καλάθι του αγώνα. Οι Τούρκοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… καταστροφικό για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος. Όχι επειδή η «Φενέρ» έπαιξε κανένα σπουδαίο μπάσκετ, αλλά επειδή η εικόνα των «πρασίνων», ειδικά στην επίθεση, δεν ήταν καθόλου καλή. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς σκόραραν έξι πόντους σε δέκα λεπτά, με τους τέσσερις από αυτούς να τους πετυχαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο. Έτσι, οι παίκτες του Σπάχια κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά εννιά πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το πνεύμα πρόθυμο στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το σώμα των παικτών του Παναθηναϊκού δεν ακολουθούσε. Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» ήθελαν να επιστρέψουν στο ματς και στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η κούραση λύγισε τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Υπήρχε, όμως, και ένα πολύ θετικό στοιχείο από το ματς με τους Τούρκους. Και αυτό ακούει στο όνομα Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Ο Λιθουανός γκαρντ ήταν εξαιρετικός και έδειξε ότι θα βοηθήσει πολύ τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (69-61), αλλά ήταν πολύ αργά καθώς απέμενε μόλις ένα λεπτό για το τέλος του ματς, με τη Φενέρμπαχτσε να φτάνει τελικά στη νίκη με 71-61.

Πηγή: gazzetta.gr