Αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Εθνική μας ομάδα, γύρισε το σκορ στην Τιφλίδα, απέναντι στην Γεωργία και πήρε, εκτός από τη μεγάλη νίκη και το απευθείας εισιτήριο για το Euro 2012, που θα διεξαχθεί στην Ουκρανία και στην Πολωνία. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 2-1 της Γεωργίας και εξασφάλισε την πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ταργκαμάτζε στο 19΄, αλλά ο Φωτάκης στο 79΄ και ο Χαριστέας στο 85΄ "έστειλαν" την εθνική στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας.

H Eθνική Ελλάδος τερμάτισε αήττητη στον όμιλο με 7 νίκες και 3 ισοπαλίες.

Είναι το τρίτο συνεχόμενο Euro στο οποίο θα παίξει η Εθνική, με τις προσδοκίες πλέον να είναι υψηλές.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες : Κανκάβα, Ταργκαμάτζε, Ντσεντσίντζε - Αθανασιάδης, Σπυρόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΓΕΩΡΓΙΑ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ρεβισβίλι, Κάτσια, Αμισουλασβίλι, Κισανισβίλι, Καλάτζε, Κανκάβα (42΄ Λομπζανίτζε), Κομπιασβίλι, Ντριγκαλασβίλι (50΄ Ιασβίλι), Ταργκαμάτζε, Μαρτσβαλάτζε, Ντσεντσίντζε (65΄ Κουρούλι).

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Τζιόλης (56΄ Φωτάκης), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (68΄ Αθανασιάδης), Χαριστέας, Γκέκας (+90΄ Κονέ) .

Tα γκολ της Εθνικής

Το 1-1 από τον Φωτάκη

Το 1-2 από τον Χαριστέα

 

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία-Βέλγιο          3-1

   

Τουρκία-Αζερμπαϊτζάν     1-0

   

Καζακστάν-Αυστρία        0-0

   

2ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Ρωσία-Ανδόρα             6-0

   

Ιρλανδία-Αρμενία         2-1

   

ΠΓΔΜ-Σλοβακία            1-1

   

3ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Ιταλία-Β. Ιρλανδία       3-0

   

Σλοβενία-Σερβία          1-0

   

4ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Γαλλία-Βοσνία            1-1

   

Αλβανία-Ρουμανία         1-1

   

5ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Σουηδία-Ολλανδία         3-2

   

Ουγγαρία-Φινλανδία       0-0

   

Μολδαβία-Σαν Μαρίνο      4-0

   

6ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Κροατία-Λετονία          2-0

   

Γεωργία-ΕΛΛΑΔΑ           1-2

   

Μάλτα-Ισραήλ             0-2

   

7ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Ελβετία-Μαυροβούνιο      2-0

   

Βουλγαρία-Ουαλία         0-1

   

8ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Νορβηγία-Κύπρος          3-1

   

Δανία-Πορτογαλία         2-1

   

9ος ΟΜΙΛΟΣ

   

Ισπανία-Σκοτία           3-1

   

Λιθουανία-Τσεχία         1-4