Με τον Δήμο Ντικούδη να είναι να σε εξαιρετική κατάσταση και να πετυχαίνει 24 πόντους, ο ΠΑΟΚ, νίησε στην Πυλαία 89-67 τον Ίκαρο και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα ανέβασε ρυθμό (χωρίς πάντως να κάνει κάποια εντυπωσιακή εμφάνιση) και έτσι πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλαδας κερδίζοντας την Τετάρτη το σύλλογο της Καλλιθέας.

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου είχε ως πρωταγωνιστή τον Δήμο Ντικούδη, ενώ για ακόμη μια φορά, άφησαν θετικές εντυπώσεις οι Γκίντενς  και Γκορί. όλα. Ο "δικέφαλος" θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Αρης-Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με την άμυνα του να είναι... χαλαρή και τον Ικαρο στα πρώτα 5' να έχει το προβάδισμα (6-7). Από εκεί και πέρα πάντως ο "Δικέφαλος" "ξύπνησε" με τον Ντικούδη να είναι... όλος ο ΠΑΟΚ. Ετσι οι "ασπρόμαυροι" με τον 34χρονο φόργουορντ να έχει πετύχει ήδη 10 πόντους, πήραν αέρα τεσσάρων πόντων (13-9). Προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 18-15 άρχιζαν να "μιλούν" οι Γκορί και Γκίντενς. Οι δύο Αμερικανοί πήραν την ομάδα στις πλάτες του με αποτέλεσμα συνεχώς να "ανοίγει" η διαφορά για τον ΠΑΟΚ.

Έτσι με ένα σερί 13-2 μετά το 13-15 και με τον Γκίντενς να παίρνει ριμπάουντ, να κάνει άμυνα (όποτε χρειάστηκε) αλλά και να σκοράρει, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26-17 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ίκαρος ήταν φανερό πως επηρεαζόταν από το γεγονός πως ο Κινγκ από νωρίς είχε μείνει στον πάγκο έχοντας τρία φάουλ και η διαφορά για τον "Δικέφαλο" συνεχώς κυμαινόταν σε διψήφιο αριθμό πόντων (30-19 και 35-23 στο 18'). Οι πολλές χαμένες βολές δεν έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να αυξήσει την διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με 38-29.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ξεκίνησε με ένα επιθετικό κρεσέντο του Μάρκους Γκορί. Ο Αμερικανός με πέντε συνεχόμενους πόντους του, έδωσε αέρα 14 πόντων (43-29), η οποία μέχρι εκείνη την ώρα ήταν η μεγαλύτερη του αγώνα. Εν συνεχεία ήταν η σειρά του Δήμου Ντικούδη να το πάρει... προσωπικά. Φορτώνοντας με δέκα συνεχόμενους πόντους το καλάθι του Ίκαρου, το σκορ έγινε 55-43 (26'), με τον 34χρονο φόργουορντ να έχει μέχρι εκείνη την στιγμή 24 πόντους! Η διαφορά του "Δικέφαλου" άγγιξε και το +16 (58-43 και 62-46), για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 66-53.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Γκορί και Γκίντενς, να "γράφουν" το 71-53 στο 32'. Η διαφορά κυμαινόταν σταθερά σε υψηλά επίπεδα και με τον Γκίντενς να τα κάνει... όλα διαμορφώθηκε το 77-59. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην νίκη με 89-67 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 66-53, 89-67