Ματσάρα στο Λέτσε μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Μίλαν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο και τους "ροσονέρι" να φτάνουν στην ολική ανατροπή στην επανάληψη (3-4) με χατ-τρικ του Μπόαντεγκ. Η τραγική Μίλαν του πρώτου μέρους στο παιχνίδι με την Λέτσε, μεταμορφώθηκε στην επανάληψη φτάνοντας σε μια τεράστια ανατροπή, καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-3 αν και έχανε στην ανάπαυλα με 3-0. Τρία γκολ πέτυχε για τους Μιλανέζους ο Μπόαντεγκ (49', 55', 63') ο οποίος άνοιξε το δρόμο για τη νίκη, την οποία σφράγισε στο 83' ο Μάριο Γέπες. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τέρματα των Τζιακομάτζι στο 4', Όντο στο 30' με πέναλτι και Γκροσμιούλερ στο 37'.

Εξάλλου, η Τζένοα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι είχε τις απαντήσεις στα γκολ του Μάτρι και κράτησε τη Γιουβέντους στο εντός έδρας 2-2. Ο Στέφαν Γιόβετιτς έκανε τα πάντα αλλά δεν αρκούσαν στη Φιορεντίνα για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κατάνια (2-2)

Ο Μαυροβούνιος δείχνει να βρίσκει τον εαυτό του, μετά τον περυσινό σοβαρό τραυματισμό του και κατάφερε να σκοράρει και τα δύο γκολ της ομάδας του. Το πρώτο στο 19’ με σουτ από το ύψος της περιοχής και το δεύτερο στο 62’ όταν με ένα εκπληκτικό σουτ δεν άφησε στον Αντούχαρ περιθώρια αντίδρασης. Στο 72’ ο Μιχαϊλοβιτς επέστρεψε στον Τζιλαρντίνο να επιστρέψει στη δράση, αλλά δεν του βγήκε σε καλό.

Η σκληροτράχηλη Κατάνια του Βιτσέντζο Μοντέλα είχε όμως τις απαντήσεις. Αρχικά με τον Ντελβέκιο στο 43’ και στο 82’ με τον Μάξι Λόπεζ, με τον Αργεντινό να βρίσκεται εκεί όταν ο Πασκουάλ εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Μπαριέντος. Η Κατάνια συνεχίζει με μόλις 1 ήττα σε 7 αγώνες, έχοντας πάρει θετικά αποτελέσματα από Γιουβέντους, Ίντερ, ενώ στα τρία επόμενα παιχνίδια την περιμένουν Λάτσιο, Νάπολι και Μίλαν. Σημειωτέον ότι από το 1971 είχε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην Τωσκάνη.

Η Γιουβέντους επέστρεψε στο Τορίνο αλλά όχι και στις νίκες. Η Τζένοα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι την κράτησε στο ισόπαλο 2-2 και επιτρέπει στην Ουντινέζε να κάνει όνειρα πρωτιάς.

Από το παιχνίδι της πρεμιέρας με τη Σιένα είχε να σκοράρει ο Μάτρι και βρήκε την ευκαιρία να επιστρέψει στα γκολ, όταν στο 6' ο Πίρλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαρκίσιο σούταρε, με τον πρώην παίκτη της Κάλιαρι να μπαίνει στη φάση και να ανοίγει το σκορ. Η Τζένοα του Μαλεζάνι είναι μία ομάδα που παίζει ανοιχτά και δικαιώθηκε στο 30' με κεφαλιά του Ρόσι.

Στο 58' έγινε το 2-1 και πάλι με γκολ του Μάτρι, έπειτα από συνδυασμό του με τον Πέπε και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες για τρίτο γκολ. Η Τζένοα είχε απειλήσει στο 63΄με δοκάρι του Μέρκελ και τελικά πήρε τον πρώτο της βαθμό στο Τορίνο από το 1994 με γκολ του Καράτσιολο στο 85'. Στο 89' ο Κόντε έριξε στον αγώνα τον Ντελ Πιέρο, αλλά ο χρόνος δεν περίσσευε στον "Πιντουρίκιο" για να κάνει κάτι καλό.