Το «τρένο» που λέγεται Λεβάντε δεν σταμάτησε ούτε στην 9η αγωνιστική της Primera Division. Η ομάδα από την Βαλένθια πέρασε και από το «Ελ Μαδριγάλ», επικρατώντας 3-0 της Βιγιαρεάλ και πέρασε μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Τον τίτλο του πρωταγωνιστή της αναμέτρησης για την μέχρι τώρα έκπληξη του ισπανικού πρωταθλήματος, πήρε ο Χουάνλου, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους (16’, 43’). Το άλλο τέρμα, σημείωσε στο 89’ ο Κονέ.

Την… έσωσε ο Σολδάδο

Πολύ κοντά στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ήττα της έφτασε η Βαλένθια που… γλίτωσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι «νυχτερίδες» αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με τους Βάσκους στο «Μεστάγια», χάρη στο «λυτρωτικό» γκολ του Σολδάδο στο 89’.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο 72’ με τον Μουνιαίν και έδειχναν πως θα έπαιρναν ένα σπουδαίο εκτός έδρας «τρίποντο».

Παρ’ όλα αυτά ο Σολδάδο λίγα λεπτά πριν το τέλος έσωσε την ομάδα του και της χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον αγώνα.

Έτσι, η Βαλένθια παραμένει στην 5η θέση με 15 βαθμούς, ενώ οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα, βρίσκονται πιο πίσω με 9 πόντους.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία σημείωσε σήμερα η Οσασούνα, που επικράτησε με 3-0 της Σαραγόσα, ενώ σπουδαίο τρίποντο και μάλιστα εκτός έδρας πήρε επί της Μπέτις με 2-0 η Ράγιο Βαγιεκάνο.

Ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις της Ρεάλ Σοσιεδάδ με την Χετάφε (0-0) και της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Μαγιόρκα (1-1).