Η Γιουνάιτεντ πέρασε με... επαγγελματική νίκη από το «Γκούντισον Παρκ» επί της Έβερτον (1-0) και δείχνει να ξεπέρασε πλήρως την ήττα από τη Σίτι, που επικράτησε με 3-1 της Γουλβς.

Η Γιουνάιτεντ είχε δύσκολη έξοδο στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι» διασκέδασαν τις εντυπώσεις μετά τη συντριβή από τη Σίτι, φτάνοντας δίκαια στη νίκη με 1-0, με τον Φέρντιναντ να μένει στον πάγκο. Ο Φέργκιουσον αποφάσισε να ξεκινήσει με πολύ επιθετικό σχήμα και τους Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ και Ερνάντες στην αρχική ενδεκάδα, ενώ και ο Κλέβερλι ήταν βασικός. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία ευκαιρία με τους Κόουλμαν και Γουέλμπεκ και τους δύο τερματοφύλακες να κρατούν το μηδέν μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο.

Προβάδισμα από νωρίς

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στο γκολ στο 19', με τον Ερνάντες να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών της Έβερτον και από κοντά να κάνει το 1-0 ύστερα από σέντρα του Εβρά. Ο ρυθμός έπεσε, οι παίκτες της Γιουνάιτεντ κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα και είχαν τον έλεγχο, με τους γηπεδούχους να απειλούν και να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπέινς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ στο 42', όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα, ο οποίος ήταν... θεατής στη φάση.

«Λίγο» το δεύτερο ημίχρονο, πάλι τραυματίστηκε ο Κλέβερλι...
Στο δεύτερο ημίχρονο τα «ζαχαρωτά» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντε Χέα να σώζει τη Γιουνάιτεντ έπειτα από προσπάθεια του Ρόντγουελ, ενώ ο Κλέβερλι τραυματίστηκε και πάλι και αποχώρησε από το παιχνίδι στο 57'... Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, ενώ ο Μόγες έριξε στη μάχη τον Βέλλιο στη θέση του Όσμαν στο 76'. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως δεν έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Ντε Χέα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι «κόκκινοι διάβολοι» δείχνουν να έχουν ξεπεράσει πλήρως το σοκ της ήττας από τη Σίτι και συνεχίζουν να ασκούν πίεση στους «πολίτες». Η Έβερτον από την άλλη παραμένει χαμηλά με 10 βαθμούς ύστερα από 9 αγώνες.

Aσταμάτητη η Σιτι!

Μπορεί αυτή τη φορά να μην ανέβασε το δείκτη του σκορ σε... επίπεδα Γιουνάιτεντ, αλλά η Σίτι κατάφερε να συνεχίσει με νίκη απέναντι στην Γουλβς, της οποίας επικράτησε με 3-1. Η ομάδα του Μικ Μακάρθι κατάφερε χάρη στον τερματοφύλακα της κατά κύριο λόγο να σταθεί για 52 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο Χένεσι έδειξε ότι είναι και αυτός... άνθρωπος, φέροντας ευθύνη στα δύο πρώτα γκολ που δέχτηκε. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Κομπανί με απευθείας κόκκινη.

H Μάντσεστερ Σίτι έκανε τρεις αλλαγές στην 11άδα που κέρδισε την Γιουνάιτεντ. Κολάροφ, Τζέκο και Νασρί πήραν τις θέσεις των Μίλνερ, Μπαλοτέλι και Κλισι και έδειξαν από νωρίς τα... δόντια τους, με τον Νασρί μόλις στο δεύτερο λεπτό να πιάνει το βολέ από την περιοχή και του Χένεσι να αποκρούει δύσκολα. Ο Ρίτσαρντς στο 6` πρόλαβε να διορθώσει το λάθος του, καθώς «πούλησε» την μπάλα στον Ντόιλ, αλλά στη συνέχεια κάλυψε ωραία και δεν επέτρεψε στον Ιρλανδό να σουτάρει όπως θα ήθελε. Οι γηπεδούχοι πολιορκούσαν την άμυνα της Γουλβς, αναζητώντας κενά και στο 16` ο Ντζέκο εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μετά τη σέντρα του Ρίτσαρντς, αλλά από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ένα χαμηλό σουτ του Αγουέρο στο 23` δεν αιφνιδίασε τον Χένεσι, ενώ ο τερματοφύλακας της Γουλβς απέκρουσε στο 26` και την επικίνδυνη σέντρα του Ντζέκο. Στην επαναφορά, ο Αγουέρο σούταρε άουτ με την ομάδα του Μαντσίνι να έχει σφίξει τον κλοιό.

Ο... μονόλογος συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με τον Χένεσι να σταματάει στο 40` τον Ντζέκο και το 52% κατοχής της Σίτι να... ξεγελάει, καθώς η ομάδα του Μαντσίνι βρισκόταν... μονίμως μπροστά. Η Γουλβς άντεξε τελικά για 52 λεπτά, με τον Ντζέκο να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία του αλάνθαστου μέχρι εκείνη τη στιγμή Χένεσι και να κάνει το 1-0. Ο σκόρερ άφησε στο 63` τη θέση του στον Τζόνσον και στο 66`, ο τερματοφύλακας της Γουλβς ολιγώρησε ξανά, δίνοντας τηνευκαιρία στον Κολάροφ να κάνει το 2-0. Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Σίτι έχει «καθαρίσει» το ματς, η ομάδα του Μακ Κάρθι αναθάρρησε!  Στο 74` ο Κομπανί ανέτρεψε τον Ντόιλ στην περιοχή και είδε την κόκκινη κάρτα και ο Χαντ από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1! Ο Μαντσίνι, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα και τον Μπαλοτέλι στη θέση του Νασρί, έβαλε στο 77` τον Σάβιτς αντί του Αγουέρο για να αποφύγει τυχόν... επιπλοκές. Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν πτόησε τους Σίτιζενς, οι οποίοι στο 90` με τον Τζόνσον πέτυχαν και τρίτο γκολ, συνεχίζοντας έτσι τις υψηλές φετινές τους πτήσεις.