Εκτός Γιουρόπα Λιγκ και μαθηματικά έμεινε την Πέμπτη η ΑΕΚ. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου σε αγώνα για την 4η ημέρα στον 12ο όμιλο της διοργάνωσης που έγινε στο ΟΑΚΑ, ηττήθηκε 3-1 από τη Λοκομοτίβ Μόσχας και μαθηματικά «αποχαιρέτισε» την Ευρώπη. Το γκολ της Ένωσης σημείωσε με πέναλτι ο Λεονάρντο στο 60`, ενώ για τη Λοκομοτίβ (προκρίθηκε ουσιαστικά στην επόμενη φάση) σκόραραν οι Γκλουσάκοφ (50`), Μαϊκόν (72`) και Ιγκνατίεφ (80`).

Το παιχνίδι στο Μαρούσι έμοιαζε καρμπόν με το ματς της Μόσχας, όπου η Ένωση αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο προδόθηκε από τα λάθη της άμυνας της και παραδόθηκε άνευ όρων.

Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, όταν σε αντεπίθεση ο Ομπίνα γύρισε στον Γκλουσακόφ και ο τελευταίες με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρότι το γκολ μπήκε σε ένα κομβικό σημείο για την εξέλιξη του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω. Προσπάθησαν να αντιδράσουν, βγαίνοντας μπροστά και στο 59' δικαιώθηκαν για τα ρίσκα που πήραν με το πέναλτι που κέρδισε ο Λεονάρντο. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών και έγραψε το 1-1.

Η ισοφάριση αναπτέρωσε ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Κωστένογλου, που πίεσαν και για την ανατροπή. Ένα τραγικό λάθος, όμως, του Νίκου Αραμπατζή θα έγερνε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 72ο λεπτό ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ αντί να διώξει με τη μια, προσποιήθηκε και ο Μαϊκόν, που ακολουθούσε τη φάση, του έβαλε την κόντρα για να δώσει έτσι ξανά το προβάδισμα στη Λοκομοτίβ.

Μετά το 2-1 η ΑΕΚ παρέδωσε σώμα και πνεύμα με αποτέλεσμα οι Μοσχοβίτες να φτάσουν στο 80' σε επίτευξη και τρίτου τέρματος με τον Ιγνάτιεφ, με το οποίος θα κλείδωναν το τρίποντο της νίκης.

Πηγή: Naftemporiki.gr