Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρισκόταν για αρκετή ώρα πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 92-75 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, στο ματς με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, κάνοντας το 3Χ3 στον όμιλο.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς τα βρήκαν... μπαστούνια απέναντι στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλαν οι Λιθουανοί, αλλά μετά την ανάπαυλα έκλεισαν τους διαδρόμους και πήραν το προβάδισμα χωρίς να το χάσουν ξανά.

Μάλιστα η νίκη ήρθε αρκετά εύκολα αφού η διαφορά σε κάποιο σημείο έφτασε και τους 18 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να σταματήσει τους Καλνιέτις, Πόποβιτς, μετά το 4-7 και το 11-12 από τρίποντο του Σόνι Ουίμς υπέρ της Ζαλγκίρις. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης που πέτυχε γρήγορα 5 πόντους έδωσε τη σκυτάλη στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (5π., 3 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ στη ρακέτα ο Μάικ Μπατίστ έδειξε την κλάση του απέναντι στον πρώην συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό, Ρομπέρτας Γιαβτόκας.

Μια διαφορά πέντε πόντων που οικοδόμησαν οι «πράσινοι» μείωνε ο Μίλοβαν Ράκοβιτς με 6 πόντους στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου. Ο Ίαν Βουγιούκας διαμόρφωσε τη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς σ' αυτό το διάστημα, +7 για την ελληνική ομάδα (25-18), όμως αμέσως μετά ο Λόσον ευστόχησε έξω από τα 6.75, 25-21 στο 10'.

Με τρίποντο του ίδιου ξεκίνησε η 2η περίοδος και η Ζαλγκίρις μείωσε απειλητικά 25-24. Ο Μίλοβαν Ράκοβιτς συνέχισε «ζεστός» από την πρώτη περίοδο και οι Λιθουανοί ανέκτησαν τα ηνία στο προβάδισμα, 27-30.

Ένα τρίποντο από τον Λόγκαν κι ένα κάρφωμα του Βουγιούκα έφεραν και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους, 32-30 που όμως πήγαν στο -5, στ’ αποδυτήρια στο ημίχρονο, μετά από σερί της Ζαλγκίρις που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ουίμς.

Η 3η περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό, διάστημα στο οποίο ευστόχησε σε 4 τρίποντα, τα τρία από τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο διεθνής γκαρντ με δύο διαδοχικές τρίποντες βόμβες με την έναρξη έδωσε το έναυσμα. Μπατίστ, Σάτο και Λόγκαν απάντησαν σε τρίποντο του Πόποβιτς και οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +8, 53-45.

Η Ζαλγκίρις αντέδρασε.. προσωρινά 53-50 με τρίποντο του Ντελινικάιτις και βολές του Λόσον. Επίδειξη δύναμης από την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστές τους Βουγιούκα, Σάτο, Καλάθη και Καϊμακόγλου που διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου, 64-55, έξω από τη γραμμή του 6.75.

Βροχή από τρίποντα και στις αρχές της 4ης περιόδου επεφύλασσε ο πρωταθλητής Ευρωλίγκας στους Λιθουανούς. 68-57 από το Σάτο και 77-62 από τον Στίβεν Σμιθ στο 34ο λεπτό. Η άμυνα ήταν, όμως αυτή που έκανε τη διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού και συγκεκριμένα τα διπλάσια κλεψίματα.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο πεντάλεπτο, με τον Λόγκαν να εκτοξεύει τη διαφορά στους +18 με τρίτο εύστοχο τρίποντο, 84-66. Ο Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς είδε τους παίκτες του να προσπαθούν στο τέλος, να μειώνουν 86-74... αλλά μέχρι εκεί.

Ο Μπατίστ το πήρε... προσωπικά και πετυχαίνοντας τους τελευταίους έξι πόντους του Παναθηναϊκό «έγραψε» το τελικό 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 38-42, 64-55, 92-75.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 14, Λόγκαν 13, Σάτο 8, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 13, Νικ Καλάθης 7, Σμιθ 7, Καϊμακόγλου 5, Γιασικεβίτσιους 5 (δεν χρησιμοποιήθηκε ο Κυρίτσης, εκτός δωδεκάδας Περπέρογλου και Πατ Καλάθης).

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Λόσον 14, Πόποβιτς 8, Καλνιέτις 8, Ντελινινκάιτις 3, Ράκοβιτς 12, Κλιμαβίτσιους 3, Γιανκούνας, Γιαβτόκας 2, Κουζμίνσκας 4, Γουίμς 21, Κόλινς.