Έντεκα αγωνιστικές χωρίς να έχει γνωρίσει ήττα συμπλήρωσε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Έβερτον στο Σεντ Τζέιμς Παρκ και ανέβηκε για την ώρα στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις και με γρήγορο ρυθμό, οι «ανθρακωρύχοι» προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό με αυτογκόλ του Χάιτινχα και ευτύχησαν να κάνουν δυο τα τέρματά τους λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου με σουτ του Τέιλορ.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ρόντγουελ, όσο και να πίεσαν στην επανάληψη, δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων. Μοιραίος, πάντως, για τα «ζαχαρωτά» ήταν ο Σαχά με το δοκάρι που είχε στο 34' και τη μεγάλη ευκαιρία που πέταξε στο 65'.

Πηγή: Naftemporiki.gr