Σε έναν αγώνα θρίλερ, ο Παναθηναϊκός -που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 76-78 στην παράταση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων της Euroleague και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας. Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 41-32 και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα έχοντας ποσοστό ευστοχίας 44% στα δίποντα (8/18) και 57% στα τρίποντα (4/7).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι αντεπιτέθηκαν, με τον Κιριλένκο να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους. Μείωσαν στον πόντο στο 29' (55-54) και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι επιθετικές επιλογές της ΤΣΣΚΑ ήταν ως επί το πλείστον άστοχες και επέτρεψαν στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ανακτήσει διαφορά ασφαλείας στο προβάδισμα. Στο 37', η ΤΣΣΚΑ μείωσε στους τέσσερις πόντους (67-63) αλλά ο Καλάθης απάντησε (69-63).

Ο Κρστιτς ευστόχησε σε μια βολή για το 69-64 και ο Κιριλένκο κάρφωσε για το 69-66.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε δια χειρός Διαμαντίδη με 2/2 βολές (71-66) αλλά ο Σβεν με τρίποντο έγραψε το 71-69 και εν συνεχεία ο Διαμαντίδης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ πριν ο Κρίστιτς ισοφαρίσει με δύο βολές σε 71-71. Ο Καλάθης έκανε λάθος πάσα δίνοντας την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να περάει μπροστά αλλά το τρίποντο του Κριάπα δεν βρήκε στόχο ενώ και ο Παναθηναϊκός στην τελευταία επίθεση δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στην παράταση.

Εκεί, ο Κρίστιτς έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους (71-73) αλλά αμέσως αργότερα αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Ο Χριάπα έκανε το 72-75 αλλά ο Καϊμακόγλου ισοφάρισε με τρίποντο σε 75-75 δυο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, το τρίποντο του Σισκάουσκας (75-78) και η λανθασμένη επιθετική ενέργεια του Σάτο έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο Καλάθης με μια βολή έγραψε το 76-78 αλλά αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη και ο αγώνας έληξε.

Πηγή: Megatv.com