Η Κροατία απλά φρόντισε να συνεχίσει το εξαιρετικό σερί των εντός έδρας αγώνων (έχει μόλις 2 ήττες στα τελευταία 49 παιχνίδια), καθώς της έφτανε και με το παραπάνω το 3-0 της Πόλης. Στα υπόλοιπα παιχνδία των μπαράζ, Τσεχία και ΕΪΡΕ εξασφάλισαν τα εισιτήρια για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μίχαλ Μπίλεκ πέρασε νικηφόρα από το Μαυροβούνιο, ενώ το ΕΊΡΕ ήρθε ισόπαλο 1-1 με την Εσθονία. H πρώτη και τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στα τελικά του EURO 2012 χάθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Σαχίν σημάδεψε με σουτ το δοκάρι του Πλετικόσα και στην επαναφορά, ο τελευταίος απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Ρίτσαρντς (Τούρκος με αγγλικές ρίζες).

Η Κροατία ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 36' με πρωταγωνιστή τον Μάριο Μάντζουκιτς. Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ μπορεί να σκοράρει κατά ριπάς τον τελευταίο καιρό, όμως, εν προκειμένω σούταρε ψηλά άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση μία προσπάθεια του Ρίτσαρντς ο οποίος έχασε τον βηματισμό του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η Τουρκία δεν απείλησε την εστία του Πλετίκοσα. Ως εκ τούτου, η "χρβάτσκα" πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του προηγούμενου EURO, ενώ η ομάδα του Γκους Χίντινκ γνώρισε τον 3ο σερί αποκλεισμό σε μπαράζ μεγάλης διοργάνωσης.