Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης για την 10η αγωνιστική της Supeleague.
Η «Ένωση» άνοιξε νωρίς το σκορ όταν στο 16' ο Λεονάρντο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπέλεκ έκανε την κεφαλιά και ο Νίκος Λυμπερόπουλος με προβολή από κοντά έκανε το 1-0.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεπέρασε την «ψυχρολουσία» του γκολ, ανέβασε την απόδοσή του και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 16' ο Ράγιος έπειτα από λάθος γύρισμα του Καράμπελα βγήκε απέναντι από τον Αραμπατζή όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα μπήκε ωραία στην περιοχή όμως το σουτ του κόντραρε στον Δέλλα και κατέληξε κόρνερ.

Στο 41' ακυρώθηκε σωστά γκολ των Αρκάδων καθώς ο Χούλι έστειλε με το χέρι την μπάλα στα δίκτυα του Αραμπατζή.
Στην επανάληψη η διπλή αλλαγή που πραγματοποίησε ο Νίκος Κωστένογλου με τους Ρίκκα και Γεωργέα να περνάνε στις θέσεις των Μπέλεκ και Καράμπελα, βοήθησε την ΑΕΚ να ανεβάσει την απόδοσή της και να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τον Αστέρα.

Στο 65' ο Χοσέ Κάρλος έκανε την σέντρα η μπάλα έφτασε στον Λεονάρντο, ο οποίος με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-0.

Δέκα λεπτά πριν από την λήξη του αγώνα ο Μπρέσκα είχε δοκάρι μετά από ωραία ενέργεια.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αστέρα Τρίπολης, Σάκης Τσιώλης είπε: «Δημιουργήσαμε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν τα καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιξε πλύ καλά μέχρι το 60' όμως μετά ανεβάσαμε την απόδοσή μας είχαμε ευακιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Μπρέσκα. Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι η προσπάθεια της ομάδας».

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Κωστένογλου δήλωσε: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καθόλου καλή εικόνα. Οι δύο αλλαγές άλλαξαν την εικόνα της ομάδας και φτάσαμε σε μια δίκαιη νίκη».

Πηγή: pamesports.gr