Σπουδαία νίκη που της δίνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας πήρε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέναντι στην Μπράγκα, της οποίας και επικράτησε με 2-0.
Η ομάδα της Λισαβόνας φαινόταν πως πάταγε καλύτερα μέσα στο γήπεδο, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ από την άλλη η Μπράγκα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τους χώρους που βρήκε, και τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Η υπόθεση πρόκριση για την Σπόρτινγκ κράτησε μόλις εφτά λεπτά, καθώς δεν χρειάστηκε παραπάνω, από μια "έκρηξη" για να αποκλείσει την περσινή φιναλίστ του Europa League.

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καπέλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, και λίγο αργότερα στο 21' ο Ινσούα διεύρυνε το προβάδισμα των πρωτευουσιάνων, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους.

Πηγή: woop.gr