Αυτός ο ΠΑΟΚ θύμισε την παλιά καλή ευρωπαϊκή ομάδα... Ο «Δικέφαλος» επικράτησε με 74-62 της Σολέ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Euro Cup και «ρέφαρε» την ήττα της περασμένης εβδομάδας στη Ρίγα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, σημειώνοντας την πρώτη επιτυχία στον δεύτερο όμιλο. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο, ένα επιμέρους σκορ 8-2 τους έδωσε ένα +8 και, στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι απέκτησαν μια διψήφια διαφορά, την οποία, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν, δεν κατάφεραν να «ανατρέψουν» οι Γάλλοι. Πρωτεργάτες της επιτυχίας των Θεσσαλονικέων ήταν οι Γκίντενς με 22 και Γκόρι με 19 πόντους. Από τη Σολέ, ξεχώρισε ο Κοζέ με 22 πόντους.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και το ματς ήταν ντέρμπι από ο την αρχή, αφού καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει και οι ισοπαλίες ήταν στην ημερήσια διάταξη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει ένα σερί 10-0 και να μετατρέψει το 5-7 σε 15-7, χάρη στον Ράιτ και στους Ντικούδη, Γιαννακίδη που ξεκίνησαν «φουριόζου». Όμως, ένα σερί 5-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο -3, χάρη στον Χάιτ και, έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +3 για τους «ασπρόμαυρους».

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς είχε τη μορφή που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα και καμία να μην μπορεί να αποκτήσει διαφορά. Οι Γκίντενς και Γκόρι, συνεπικουρούμενοι από τον Ράιτ, βοήθησαν τον «Δικέφαλο» να κάνει ένα 5-0 σερί και να προηγηθεί με +3, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να τα περιμένουν όλα από τους Κοζέ και Χάιτ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με τι ίδιες προοπτικές την τρίτη περίοδο, όμως ένα επιμέρους σκορ 8-2 του «Δικεφάλου»μέχρι το 4’.39’’ πριν τη λήξη του τριαντάλεπτου έδωσε ένα +8 στους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, χάρη στις εμπνεύσεις και τις «εξάρσεις» των Γκίντενς, Γκόρι και Ντικούδη, που έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Ο Γκόρι έκανε το 55-43 και φάνηκε πως το ματς έγερνε υπέρ των γηπεδούχων. Τελικά, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +10, χάρη στον Γκίντενς.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Γάλλοι μείωσαν στο -5 με 5-0 σερί, όμως οι Αμερικανοί του «Δικεφάλου» έδωσαν ένα +7 και ένα +9 τον ΠΑΟΚ, που έγινε αυτόματα το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης. Στο 3’11’’, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο +10 και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, μετά από διάφορα σερί και επιμέρους σκορ που έκαναν οι Αμερικανοί του, συνεπικουρούμενοι από τον Ντικούδη. Ο Κοζέ προσπάθησε να βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να κατέβει η διαφορά στο -8. Στο τελευταίο λεπτό, η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφια επίπεδα και στο +12 ήταν αναπόφευκτο.

Πηγή: Sport-fm.gr