Ο Ηλυσιακός διατήρησε το αήττητο της έδρας του καθώς επικράτησε του Περιστερίου με σκορ 70-59 και πέτυχε έτσι την τρίτη του φετινή νίκη στην Α1 Ανδρών.
Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι καθώς με τους Πέτρουλα και Ρόμπι έχτισαν μία διαφορά 10 πόντων στο 6' (5-15). Ο Ηλυσιακός με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 12-15 και η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο τέλος του α' δεκαλέπτου διατηρώντας τη ψυχραιμία στο παιχνίδι της..

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ήταν πολύ προσεκτικοί στις επιθέσεις τους αλλά στην άμυνα του οδήγησαν σε βεβιασμένες ενέργειες τους παίκτες του Περιστερίου.

Ο Ρόμπι με δύο συνεχόμενα δίποντα ισοφάρισε σε 24-24 στο 15' και όλα έδειχναν πως καμία από τις δύο ομάδες δεν θα μπορούσε να ξεφύγει. Ωστόσο, η πίεση του Ηλυσιακού απέδωσε και με ένα επιμέρους 9-2 στο τέλος του ημιχρόνου, έφυγε για τα αποδυτήρια στο +9 (39-30).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ρόμπι προσπαθούσε μόνος του να γυρίσει το ματς και με κάποιες βοήθειες του Μπόατενγκ το Περιστέρι μείωσε από το -16 (51-38), με επιμέρους σκορ 10-2, σε 53-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως πάγωσε ο ρυθμός καθώς και οι δύο ομάδες χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά για να μπει το πρώτο καλάθι. Ο Ηλυσιακός πέτυχε τους πρώτους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε τη διαφορά και πάλι στους 12 (62-50) φτάνοντας έτσι εύκολα στην τρίτη εντός νίκη της.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 53-48, 70-59.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος, Τόντιτς, Ενγουάιερ 9 (1), Χατζής 13 (1), Αποστολίδης 8 (1), Τόμπσον 12 (1), Χολ 20 (11ριμπ), Κασελάκης 6, Γαλιώτος.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7 (1), Καυκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (6ριμπ), Μανωλόπουλος 3 (1), Μποατενγκ 9, Σκοτ 10 (2), Πέτρουλας 6 (1), Ρόμπι 16 (7ριμπ), Μότσνικ.

Πηγή: woop.gr