Ο Ολυμπιακός νίκησε με 93-82 τον μαχητικό Κολοσσό Ρόδου, πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη καθώς πέτυχε 22πόντους.
Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς από νωρίς. Έτσι, με πρωταγωνιστή τον Πέρο Άντιτς, οι Κυπελλούχοι Ελλάδος προηγήθηκαν 14-6, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου αντέδρασε. Οι Ροδίτες βελτίωσαν την άμυνα τους και με τους Χάτεν και Μπόικιν μείωσαν σε 16-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έστειλαν τη διαφορά στο +10 (25-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι, με την εξαιρετική τους άμυνα, κατάφεραν να πλησιάσουν και πάλι (31-30).
Ωστόσο Άντιτς και Πρίντεζης έδειξαν τον δρόμο στην επίθεση στους υπόλοιπους με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται 39-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έδειξε πως δίκαια βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας καθώς οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 48-47.
Τότε ανέλαβε ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος με έντεκα συνεχόμενους πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 58-48 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν για τους Ροδίτες, οι οποίοι φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις.
Στη συνέχεια, ο Κάιλ Χάινς έδωσε βοήθειες στον Πρίντεζη και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 17 (79-62) στο 34’. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν πέντε λεπτά αργότερα (39’) στους εννιά πόντους (85-76).