Θριαμβευτική βραδιά για τη Ρεάλ στο ντέρμπι της Μαδρίτης, αφού επικράτησε 4-1 της Ατλέτικο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 15' αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν τελειώνοντας το ματς με εννέα παίκτες απέναντι στη «βασίλισσα» που κέρδισε δύο πέναλτι.

Ο Αντριάν στο 15ο λεπτό έβαλε την Ατλέτικο μπροστά στο σκορ, αλλά στο 24' ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 1-1 με πέναλτι, που κέρδισε ο Μπενζεμά από ανατροπή του Κουρτουά, ο οποίος αποβλήθηκε και η Ατλέτικο έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες.

Η Ρεάλ μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ντι Μαρία στο 49', ο Ιγκουαϊν στο 65' κλείδωσε τη νίκη και ο Ρονάλντο με δεύτερο πέναλτι στο 82' έγραψε το τελικό 4-1. Η Ατλέτικο έμεινε με 9, λόγω αποβολής του Γκοντίν.

Απέναντι στη Χετάφε βρήκε τον δάσκαλό της η Μπαρτσελόνα, η οποία μετά από 13 αγώνες πρωταθλήματος γνώρισε την πρώτη ήττα της, με 1-0 από τη Χετάφε.

Ο Βαλέρα στο 67ο λεπτό πέτυχε το «χρυσό» γκολ των γηπεδούχων. Έτσι, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Σάββατο (26/11)

Ράγιο Βαγιεκάνο - Βαλένθια 1-2 (84' Ταμούδο - 21' Γιόνας, 57' Κόστα)
Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-1 (24' και 82' Ρονάλντο, 49' Ντι Μαρία, 65' Ιγκουαϊν - 15' Αντριάν)
Χετάφε - Μπαρτσελόνα 1-0 (67' Βαλέρα)