Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έπαιζε λες και το χθεσινό ματς του ΟΑΚΑ ήταν η συνέχεια εκείνου της Καβάλας. Στο δεύτερο έβγαλε ενέργεια, βελτίωσε αισθητά την άμυνα του, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με κορυφαίο τον Μπατίστ έφτασε άνετα στην νίκη επί της ΚΚ Ζάγκρεμπ (94-76).
Οι «πράσινοι» μπήκαν νωθροί στο παρκέ και χωρίς διάθεση να παίξουν άμυνα, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς  Τι Τζέι Φορντ, Σον Μέι να έχουν τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου και να το ολοκληρώσουν με προβάδισμα στο σκορ (49-48). Για τον Παναθηναϊκό ο μόνος, που έδειχνε διάθεση ήταν ο Μάικ Μπατίστ.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν άμυνα, ανέβασαν την πίεση τους ψηλά και οδήγησαν σε λάθη τους γκαρντ της ΚΚ Ζάγκρεμπ, Νταμίρ Μουλαομέροβιτς, Τι Τζέι Φόρντ. Από την καλή άμυνα – ο Παναθηναϊκός δέχθηκε μόλις 27 πόντους στο δεύτερο μέρος – οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση με αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να αποκτήσουν διαφορά εννέα πόντων (71-62) και να φτάσουν εύκολα τελικά στην επικράτηση για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 48-49,71-62, 94-76.