Πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ επικράτησε άνετα με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στο κατάμεστο Γεντί Κουλέ και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ματς, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Σίσιτς (50'), Παπουλής (56') και Τζόρντι Λόπεθ (92') τα γκολ των γηπεδούχων.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό με τον ΟΦΗ να απειλεί στο 10ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Παπουλή, ο Σουμπίνιο έκανε το σουτ, με τον Χακόμπο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η απάντηση του Αστέρα Τρίπολης ήρθε στο 35', όταν ο Περόνε δοκίμασε να «κρεμάσει» τον Κάρολ, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να προλαβαίνει και να διώχνει σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν στο 44' πάλι για τον Αστέρα, όταν σε αντεπίθεση, ο Μπρέσκα απέφυγε τον Κάρολ, αλλά βγήκε πολύ πλάγια και το σουτ του πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ που μπήκε δυνατά και κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να... καθαρίσει το ματς.

Στο 50' άνοιξε το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Παπουλή, ο Σίσιτς με κοντινή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Αναστόπουλου ζευγάρωσε τα τέρματά της, όταν ο Σίσιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Χακόμπο έδιωξε προσωρινά, ο Μπουλούτ έγινε κάτοχος της μπάλας την γύρισε στην περιοχή και ο Παπουλής την έσπρωξε σε κενή εστία για να κάνει το 2-0 για τους Κρητικούς.

Ο ρυθμός του αγώνα στην συνέχεια έπεσε, με τον Αστέρα να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Κάρολ, ενώ από την άλλη ο ΟΦΗ έριξε ταχύτητα με το υπέρ του 2-0.

Στο 82', ο Αστέρας είχε μια ευκαιρία, όταν ο Χούλι έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Κάρολ είπε και πάλι «όχι». Επίσης, ο Περόνε έκανε ένα σουτ στο 87' από μακριά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον ΟΦΗ, έβαλε στο 92', ο Τζόρντι Λόπεθ με ένα εκπληκτικό δυνατό σουτ, στην κίνηση, μετά από σέντρα του Χόρχε Λόπεθ.

Κίτρινες κάρτες: Σίσιτς, Μπαρτολίνι, Ράγιος, Περόνε, Χουανίτο, Πουλίδο

πηγή: in.gr