Ανώδυνη η πρώτη ήττα των Κυπρίων στο ΓΣΠ (0-2 από Σαχτάρ), δεν στάθηκε αρκετή να τους στερήσει την πρώτη θέση τον όμιλο. Πέρασαν Τσέλσι, Λεβερκούζεν, Ζενίτ. 5ος όμιλος

Και είχε κέφια ο Ντρογκμπά

Και στην ήττα στο Λεβερκούζεν την προηγούμενη αγωνιστική είχε σκοράρει. Θαρρείς λοιπόν πως στο «Στάμφορντ Μπριτζ» κόντρα στη Βαλένθια μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα. Ο Ιβοριανός φαίνεται πως έχει... σκυλιάσει να αποδείξει πως μόνο τελειωμένος δεν είναι και το έκανε με τον πλέον θεαματικό τρόπο, κάνοντας μάγκα και τον προπονητή του που στο ξεκίνημα της σεζόν τον άφηνε στον πάγκο.΄Εβαλε δύο γκολ και έφτιαξε (άθελα του) ένα ακόμα ένα, διέλυσε (3-0) τη Βαλένθια που έμεινε τρίτη και έστειλε συστημένη την Τσέλσι ως πρώτη τους ομίλου στους «16».

Στο 4' τον έφτιαξε ο Χουάν Μάτα που έκανε πολύ καλό ματς κόντρα στην... πρώην του και ο Ντρογκμπά που πέρασε τη μπάλα κάτω από τον Ντιέγο Αλβες, άνοιξε το σκορ. Η Τσέλσι που ήθελε μόνο νίκη για να προκριθεί, δεν επαναπαύτηκε. Βέβαια ένα λεπτό μετά το 1-0, ο Γιορντί Αλμπα σημάδεψε το δοκάρι και την καριά των Μπλε στην... κούλουρη. Στο 21' όμως τους Λονδρέζους τους βοήθησε και ο Βίκτορ Ρουίθ που έκανε τραγικό λάθος στην πάσα του Ντρογκμπά, με τον Ραμίρες να το εκμεταλλεύεται και να κλειδώνει το «τρίποντο».

Στο γλυκό βράδυ για τον Αντρέ Βίλας-Μπόας και τους παίκτες του προσέθεσε ακόμα ένα γκολ ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Στο 74' ο Ντρογκμπά που ένα λεπτό νωρίτερα είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία, πήρε την πάσα του Μάτα και αφού πέρασε και τον Ισπανο τερματοφύλακα, σκόραρε σε κενή εστία. Εκεί παρέδωσαν πνεύμα οι Νυχτερίδες που καθώς τους αρκούσε η ισοπαλία, παρατάχθηκαν με πολύ αμυντική διάταξη και τελικά το πλήρωσαν και μάλιστα με βαριά ήττα (3-0).

Τσέλσι (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Τσεχ, Ιβανοβιτς, Κόουλ, Νταβίδ Λουίζ, Τέρι, Ρομέου, Ραμίρες (66' Ομπι-Μίκελ), Ραούλ Μεϊρέλες, Μάτα (83' Μαλουντά), Ντρογκμπά (77' Τόρες), Στάριτζ

Βαλένθια (Ουνάι Εμερι): Ντιέγο Αλβες, Ραμί, Μπαραγάν, Αλμπα (55' Αντούριθ), Ρουίθ, Ματιέ, Αλμπέλδα, Φεγκουλί (65' Πάμπλο Ερνάντεθ), Τίνο Κόστα, Ζόνας, Σολδάδο

Η πιο... γλυκιά ήττα!

Πριν το παιχνίδι το ΑΠΟΕΛ είχε το δεύτερο καλύτερο αήττητο σερί στην διοργάνωση μετά την Μπαρτσελόνα με 7 παιχνίδια, όμως όλα κάποτε τελειώνουν. Η Σαχτάρ ήταν καλύτερη και έφυγε με νίκη από την Κύπρο 2-0, όμως η ισοπαλία στην Πορτογαλία ανάμεσα στην Πόρτο και την Ζενίτ έδωσε την πρώτη θέση στο ΑΠΟΕΛ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας... μονόλογος των Ουκρανών, οι οποίοι μπορεί να ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, όμως ήθελαν να αποχαιρετίσουν με ψηλά το κεφάλι. Οι παίκτες του Λουτσέσκου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 11', όταν ο Πάρντο νίκησε τον Λουίζ Αντριάνο από την άσπρη βούλα και κράτησε το μηδέν! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να... υποφέρουν και μετά το 30' κατάφεραν να ισορροπήσουν κάπως το παιχνίδι, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με την κατοχή στο 36-64 και 3-11 τελικές... Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 62' με τον Λουίζ Αντριάνο, ενώ στο 78' ο Σελεζνόβ έκανε το τελικό 2-0, αποτέλεσμα δίκαιο, το οποίο όμως δεν χάλασε καθόλου τους Κύπριους!

ΑΠΟΕΛ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Πάρντο, Πάουλο Ζόρζε, Γιάχιτς, Ολιβέιρα, Πουρσαϊτίδης, Νούνο Μοράις, Μανσίνιο (60' Μπελαΐντ), Χαραλαμπίδης (77' Αντόρνο), Μαντούκα (68' Σολάρι), Αλεξάνδρου, Τρισκόφσκι

Σαχτάρ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Ρίμπκα, Κούτσερ, Σέβτσουκ, Ρακίτσκι, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο, Γουίλιαν (84' Μάρτινς), Ντάγκλας Κόστα (78' Εντουάρντο), Σρνα, Λούις Αντριάνο (73' Σελέζνοβ), Μικιταριάν

Διαιτητής: Οβίδιου Αλίν Χατεγκάν (Ρουμανία)

Δούλεψαν για το... ΑΠΟΕΛ!

Η Πόρτο ήθελε μόνο νίκη απέναντι στην Ζενίτ και πίεσε από το ξεκίνημα για το γκολ. Οι Ρώσοι κλείστηκαν στην άμυνά τους και στο πρώτο ημίχρονο είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια, αναλώθηκαν στο να κλείνουν συνεχώς τον Χουλκ, ενώ κράτησαν το μηδέν χάρη στις εκπληκτικές αποκρούσεις του Μαλαφέεβ. Οι Πορτογάλοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους για το γκολ της νίκης και της πρόκρισης στο δεύτερο ημίχρονο, όμως παρά τις πολλές ευκαιρίες αυτό δεν ήρθε ποτέ. Η Ζενίτ κράτησε το μηδέν μέχρι το τέλος, πήρε την πρόκριση και έδωσε την πρώτη θέση στο ΑΠΟΕΛ!

Πόρτο (Βίτορ Περέιρα): Έλτον, Άλβαρο Περέιρα, Μαϊκόν, Ρολάντο, Οταμέντι (82' Μπελούσι), Φερνάντο, Μουτίνιο, Τζ. Ροντρίγκες, Ντεφούρ (46' Κλέμπερ), Τζάλμα (68' Βαρέλα), Χουλκ.

Ζενίτ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεβ, Ανιουκόβ, Λόμπαρτς, Χούμποτσαν, Κρισίτο, Σιρόκοβ (46' Ζιριάνοβ), Φαϊζούλιν (57' Μπιστρόβ), Σέμακ, Ντενίσοβ, Ντάνι, Λάζοβιτς (82' Μπρούνο Άλβες).

Διαιτητής: Κάρλος Βελάσκο Καρβάγιο (Ισπανία)

Ρεκόρ για Μπάρτσα...

Ομάδα γεμάτη από πιτσιρικάδες παρέταξε ο Πεπ Γκουαρδιόλα στον αγώνα με την ΜΠΑΤΕ, με Πίντο στο τέρμα, στην άμυνα στόπερ Μπαρτρά-Φοντάς, αριστερά Μάξουελ, δεξιά Μοντόγια. Στο κέντρο, Ρομπέρτο, Ντος Σάντος, Τιάγκο και στην επίθεση Κουένκα, Ραφίνια, Πέδρο. Το γεγονός αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στους Καταλανούς που πέτυχαν τέσσερα γκολ (4-0) κόντρα στους Λευκορώσους και έγιναν οι πρώτη ομάδα μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που βάζει 20 γκολ σε όμιλο. Τα δύο πρώτα πέτυχαν οι Ρομπέρτο και Μοντόγια και ο Πέδρο τα δύο τελευταία, για τους Μπλαουγκράνα που έγιναν οι πρώτοι που σκοράρουν σε 28 σερί αγώνες στην διοργάνωση.

Οι συνθέσεις

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρδιόλα): Πίντο, Μάξουελ, Φοντάς, Μπαρτρά, Μοντόγια, Τιάγκο, Ντος Σάντος (58' Μουνιέσα), Ρομπέρτο (78' Ριβερόλα), Ραφίνια (67' Ντεουλοφέου), Πέδρο, Κουένκα.

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Γκουτόρ, Γιούρεβιτς, Μπορντάτσεφ, Φιλιπένκο, Σίμιτς, Λικτάροβιτς (67' Ολέγκνοβιτς), Κοντσεβόι, Βολόντκο, Μπρεσάν (76' Κέζμαν), Παβλόφ, Μπάγκα.

...κάζο για Μίλαν

Ο Αλέγκρι έκανε rotation στους Ροσονέρι, αφού η πρωτιά ήταν εξασφαλισμένη από την Μπαρτσελόνα και ήθελε να διατηρήσει φρέσκους τους παίκτες για τον εκτός έδρας αγώνα στην Μπολόνια για το campionato. Μεξές και Ντε Σίλιο πήραν για πρώτη φορά φανέλα βασικού και ήταν καλοί αμυντικά καθαρίζοντας τις φάσεις που δημιούργησε η επιθετική στο πρώτο μέρος Βικτόρια, που χρειαζόταν έναν βαθμό για τσεκάρει το εισιτήριο για το Europa League. Στο 40' τραυματίστηκε ο Νοτσερίνο για να μπει ο Τιάγκο Σίλβα. Η επανάληψη ξεκίνησε ιδανικά για την Μίλαν. Ο Πάτο δέχθηκε την ωραία πάσα του Ρομπίνιο με το στήθος, τσίμπησε τη μπάλα από τον Τσισόφσκι, πέρασε και τον Τσεχ και έκανε το 0-1. Ενα λεπτό μετά οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον «Μπίνιο» να σκοράρει από ασίστ του Πάτο για το πρώτο του γκολ με τους Ροσονέρι στο Champions League. Ο Βραζιλιάνος έγινε ο τέταρτος παίκτης που έχει σκοράρει με τη φανέλα των Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν στην διογάνωση, όμως το φινάλε δεν ήταν καλό για το σύνολο του Αλέγκρι, καθώς στο 89' και το 93' δέχθηκαν γκολ από τους Μπιστρόν και Ντούρις και έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους (2-2).

Βικτόρια Πλζεν (Πάβλε Βρμπα): Τσεχ, Λιμπέρσκι, Μπιστρόν, Τσισόφσκι, Πιλάρ (84' Χόρα), Χόρβατ, Πετρζέλα, Γίρανεκ (28' Νταρίντα), Κόλαρ (67' Ντούρις), Ραϊτοράλ, Μπάκος.

Μίλαν (Μάσιμο Αλέγκρι): Αμέλια, Ταϊβό (90' Τζαμπρότα), Μεξές, Μπονέρα, Ντε Σίλιο, Ζέεντορφ, Νοτσερίνο (40' Τιάγκο Σίλβα), Αμπροζίνι, Εμάνουελσον, Ρομπίνιο (81' Κριστάντε), Πάτο.