Πρόκριση… θρίλερ πήρε στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας η Σιένα! Η ομάδα της Τοσκάνης νίκησε 3-0 στα πέναλτι την Παλέρμο μετά από ένα «χορταστικό» παιχνίδι όπου έληξε 3-3 η κανονική διάρκεια και 4-4 η παράταση της αναμέτρησης.

Πλέον, η Σιένα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά από το ζευγάρι Ουντινέζε-Κιέβο. Για την Παλέρμο ξεκίνησε βασικός ο Αλέξανδρος Τζόρβας, ο οποίος δέχτηκε στο 21’ το γκολ του Ρετζινάλντο και αντικαταστάθηκε στο 43’ από τον Μπρικέτο, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση.

Στο 39’ o Ίλισιτς είχε κάνει το 1-1 με πέναλτι, ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση στο 40’ με τον Γκονζάλες.
Ο Ίλισιτς και πάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 46’, ενώ ολοκλήρωσε το προσωπικό του «σόου» κάνωντας χατ-τρικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ισοφάρισε το τέρμα του Ρετζινάλντο (59’) και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η Παλέρμο πήρε προβάδισμα στον 98’ του έξτρα χρόνου με τον Μπερτόλο, όμως ο Άντζελο ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα και κάπως έτσι ο αγώνας πήγε στα πέναλτι. Εκεί ο τερματοφύλακας της Σιένα Πέγκολο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ο οποίος έδωσε το… εισιτήριο στην ομάδα του.

Πηγή: woop.gr