Ανακουφισμένοι θα κάνουν γιορτές οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, αφού κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για το 2011, μόνο με νίκες εντός έδρας στο πρωτάθλημα.
Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης, με τον συνήθη ύποπτο, Σεμπαστιάν Λέτο, να σημειώνει δύο γκολ και τον Μπουμσόνγκ με κεφαλιά να κάνει το 3-0. Ο Ουσέρο μείωσε λίγο πριν το τέλος για τον Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός το γκολ, ο Αστέρας τα δοκάρια

«Εκρηκτικό» ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό με το πλασέ του Σιμάο να αποκρούει εντυπωσιακά ο Χακόμπο.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε δυνατά, αλλά το γκολ τελικά ήρθε στο 8ο λεπτό από το λάθος του Χακόμπο.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρας σε μία στιγμή… αφηρημάδας μπλόκαρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από γύρισμα-πάσα του Πιπίνη με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως το έμμεσο.

Στην εκτέλεση πήγαν οι Κλέιτον, Κουίνσι και Λέτο με τον τελευταίο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από «κομπίνα» των άλλων δύο και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα για το 1-0 που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Επικίνδυνος ο Αστέρας, ευκαιρίες και ο Παναθηναϊκός.

Ο Σάκης Τσιώλης βλέποντας την ομάδα του πίσω στο σκορ προσπάθησε να αλλάξει το στυλ παιχνιδιού, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην σωστή ανάπτυξη και τις αντεπιθέσεις.

Στο 14’ μάλιστα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Τσαμπούρη να βγάζει την σέντρα από τα δεξιά, τον Σολάκη να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά τον Καπίνο να αντιδρά σωστά και την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση, όταν στο 17’ η κάθετη πάσα του Κατσουράνη εξέθεσε την άμυνα του Αστέρα, αλλά ο Λέτο που βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αφού πέρασε τον Χακόμπο, δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, αλλά ο Αστέρας ήταν αυτός που έκανε και την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο 27’.

Ο Τσαμπούρης πάλι από τα δεξιά έκανε την σέντρα, η πρώτη κεφαλιά έγινε από τον Πουλίδιο και η δεύτερη του Σολάκη πήγαινε γκολ, αλλά ο Καπίνο τινάχτηκε και έδιωξε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά κόρνερ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν έγινε άλλη σημαντική ευκαιρία και ο Παναθηναϊκός πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

πηγή: woop.gr