Ο ΠΑΟΚ χωρίς να συναντήσει καμία δυσκολία επικράτησε της Δόξας Δράμας για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ με 2-0 και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας προς το παρόν καθώς εκκρεμούν και άλλοι αγώνες για να ολοκληρωθεί η αγωνιστική.
Από την άλλη πλευρά, η Δόξα Δράμας, προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα απέναντι σε μία σαφώς ανώτερη ομάδα, αλλά δεν τα κατάφερε και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Τα πράγματα πλέον για την ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη είναι πολύ δύσκολα, καθώς δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στα πρώτα 15' του αγώνα ο «δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε νωθρά το πρώτο ημίχρονο και η Δόξα προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί βγαίνοντας μπροστά και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ με τον Πιτσόκο αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον ρυθμό του και εμφάνισε το καλό του αγωνιστικό πρόσωπο.
Είχε την κατοχή της μπάλας (73%) και περιόρισε την ομάδα της Δράμας σε παθητικό ρόλο.

Ο εξαιρετικός Λίνο, σε μία από τις επελάσεις του από την αριστερή πλευρά, έκανε την σέντρα στον Βιεϊρίνια, ο οποίος έκανε τακουνάκι πάσα στον Σαλπιγγίδη με τον τελευταίο να κάνει σουτ με το αριστερό και να ανοίγει το σκορ του αγώνα στο 27o λεπτό.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι συνέχισε να πιέζει και έφτασε στο 2-0, όταν μετά από σέντρα του Λίνο, ο Φωτάκης έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος στην περιοχή της Δράμας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Στην επανάληψη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν χρειάστηκε να ανεβάσει τον ρυθμό του, και έφτασε εύκολα στην νίκη.

Πηγή: pamesports.gr