Πολύ κοντά στο να… αποχαιρετήσει από νωρίς το Κύπελλο Γερμανίας βρέθηκε η Ντόρτμουντ. Η πρωταθλήτρια, ωστόσο κατόρθωσε να… γλιτώσει και να προκριθεί στους «16» της διοργάνωσης, επικρατώντας 5-4 στα πέναλτι της Φορτούνα στο Ντίσελντορφ, καθώς η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ήταν ο Ρόμαν Βαϊντενφέλερ, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Μπρέκερ στην τρίτη προσπάθεια των γηπεδούχων και οι συμπαίκτες του ευστόχησαν σε όλα τους τα χτυπήματα.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Ντόρτμουντ είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 34’ καθώς είχε αποβληθεί ο Πάτρικ Ογουομογέλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

«Καθάρισε» ο Ρόμπεν

Την… μπουγάδα καθάρισε ο Άριεν Ρόμπεν για την Μπάγερν Μονάχου στον αγώνα με την Μπόχουμ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Ο Ολλανδός εξτρέμ με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-1 κόντρα στην ομάδα της δεύτερης κατηγορίας της χώρας και έστειλε τους Βαυαρούς στους «16» της διοργάνωσης.

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 26’ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Φεντερίκο και έκαναν δύσκολη την ζωή των παικτών του Γιουπ Χάινκες. Παρ’ όλα αυτά, ο Τόνι Κρόος στο 53', έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Ρόμπεν έβαλε το… λυτρωτικό τέρμα.
«Χαστούκι» δέχτηκε η Νυρεμβέργη, που έχασε εντός έδρας με 1-0 από την Γκρόιτερ Φιρτ και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Στο 66’ ο Νέριγκ άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, ωστόσο το γκολ του Πριμπ στο 15’ ήταν αρκετό για να τους δώσει την πρόκριση.

To... εισιτήριο πήρε και η Χόφενχάιμ, που επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ.

Πηγή: woop.gr