Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ολυμπιακός με την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του στον α' γύρο, καθώς νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Μαρκάνο στο 53'.  «Χρυσό» βαθμό, βάσει της εξέλιξης του ματς, απέσπασε ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, στο προτελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής. Με τέρμα του Τοτσέ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους Αγρινιώτες, που είχαν προηγηθεί στο 64΄ με τον Καμαρά.

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς λίγο πριν το 80΄ αποχώρησε τραυματίας ο Μπουμσόνγκ, ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές από τον προπονητή των πρασίνων.

Με νίκη ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εύκολα 3-1 του Λεβαδειακού στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ιβιτς στο 21΄ και ο Αθανασιάδης στο 49΄ και στο 84΄ πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ ο Ναπολεόνι σκόραρε στις καθυστερήσεις για τους φιλοξενούμενους.

Νικηφόρο ήταν το «ποδαρικό» της Ξάνθης στο 2012, καθώς οι «ακρίτες» κατέβαλαν την αντίσταση του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο με 2-1. Οι Κρήτες «άνοιξαν το σκορ» με τον Κατσικοκέρη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου, ωστόσο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, η οποία... αγνοεί την ήττα από τις 29 Οκτωβρίου, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με τα τέρματα του Μαρκόφσκι (49΄, 76΄).

Την ίδια ώρα, χρειάστηκε να περάσουν 468 λεπτά, για να μπορέσει η Κέρκυρα να πετύχει γκολ και παράλληλα να πανηγυρίσει τη νίκη, μόλις τη δεύτερη στο εφετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Χάβι Γκράθια στο «Νησί των Φαιάκων», επικράτησε 1-0 του Άρη και πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει του δεύτερου μισού της διοργάνωσης. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Χουάν Μαρτίν στο 48ο λεπτό.