Ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα ήταν ο Ζοσέ Μουρίνιο μετά το τέλος του αγώνα με την Μάλαγα (1-0) και την πρόκριση της ομάδας του στην επόμενη φάση του Copa Del Ray.
Οι "μερένγκες" στην πρώτη αναμέτρηση είχαν επικρατήσει 3-2 αν και είχαν μείνει πίσω στο σκορ με 2-0 και ο Ζοσέ Μουρίνιο στον επαναληπτικό στάθηκε στην καλή αμυντική απόδοση.

«Αμυνθήκαμε πολύ καλά και ο αντίπαλός μας δεν είχε ευκαιρίες για να σκοράρει, κάναμε μία καλή προσπάθεια για να νικήσουμε» δήλωσε αρχικά ο Μουρίνιο και πρόσθεσε:

«Βάλαμε οκτώ γκολ στα δύο προηγούμενα παιχνίδια και ο κόσμος μας κατηγόρησε ότι δεν αμυνόμασταν καλά. Σήμερα (σ.σ. χθες) κάναμε μία σοβαρή και πρακτική εμφάνιση. Δεν ήμασταν εντυπωσιακοί με την μπάλα στα πόδια, αλλά όπως και να έχει φτάσαμε στην πρόκριση απέναντι σε μία δυνατή ομάδα που έπαιξε εξαιρετικά και στα δύο παιχνίδια. Θα ήταν πολύ πιο δύσκολα αν δεν είχαμε πετύχει το γκολ. Πραγματοποιήσαμε πολύ καλή εμφάνιση για να κερδίσουμε.

Ο στόχος μου ήταν να σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο για να πιέσουμε την Μάλαγα να πάρει ρίσκα, αλλά δεν το καταφέραμε. Ήμασταν πολύ άνετοι στο πρώτο ημίχρονο και παίξαμε πιο αργά απ' ότι συνηθίζουμε. Προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε ταχύτητα αργότερα.
Ο Μαρσέλο ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο σαν δεξί μπακ, αλλά όταν ο Ρόντον ανέβηκε περισσότερο τον ανάγκασε να αμυνθεί.»
Όσο για τον τραυματισμό του Κεντίρα ο Μουρίνιο δήλωσε: «Είμαστε σίγουροι ότι ο τραυματισμός του Κεντίρα δεν είναι τόσο σοβαρός».

Πηγή: woop.gr