Εντυπωσιακή ήταν η εκκίνηση του εξάστερου Παναθηναϊκού στο top-16 της Ευρωλίγκα. Φτάνοντας σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν άνετα την απογοητευτική Αρμάνι των Φώτση και Μπουρούση στο Μιλάνο με 78-57. Το παιχνίδι τελείωσε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Το προπονητικό τιμ του Παναθηναϊκού δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαβάσει το παιχνίδι της Αρμάνι (άλλωστε μέχρι πέρυσι Φώτσης και Νίκολας έπαιζαν στους πράσινους) και να βγάλει τους Ιταλούς εκτός αγώνα πριν προλάβουν να κάνουν...κιχ. Στην επίθεση δε, ο πρωταθλητής Ευρώπης με σωστές αποστάσεις, ώριμες επιλογές και ευστοχία στο περιφερειακό σουτ έκαναν τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα.

Το σκορ πήρε διαστάσεις από την πρώτη, κιόλας, περίοδο (10-24) αφού η Αρμάνι δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο και ο Παναθηναϊκός όσο περνούσαν τα λεπτά έπαιζε ολοένα και πιο απελευθερωμένα, δείγμα μεγάλης αυτοπεποίθησης. Υπήρχαν βέβαια και σημεία που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Φαντάζουν όμως τόσο αδούλευτοι ως ομάδα που το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να περιοριστούν στις ατομικές εξάρσεις του Τζεντίλε και του Μανσινέλι.

Μ' αυτά και μ' αυτά, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε υγιεινό περίπατο. Η διαφορά πήρα και πάλι την ανιούσα (24-48, 30-54) και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο στους παίκτες του όπως κάνει στα χαμηλού επιπέδου παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος. Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού στο top-16 ήταν αυτή που ονειρεύονταν οι οπαδοί του.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 23-43, 32-58, 57-78

Πηγή: contra.gr