Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Moto GP συνεχίζεται στην Ολλανδία και το gazzetta.gr παρουσιάζει τους αριθμούς που σχετίζονται με την πίστα του Άσσεν.
Ο έβδομος γύρος της φετινής σεζόν του Moto GPδιεξάγεται στην Ολλανδία και την πίστα του Άσσεν, όπου οι αναβάτες θα δώσουν και πάλι τις μάχες τους, είτε για την κορυφή, είτε για τις πιο πίσω θέσεις.

Το gazzetta.gr σας παρουσιάζει τους αριθμούς που σχετίζονται με το Γκραν Πρι και έχουν να κάνουν με το παρελθόν, τον προηγούμενο αγώνα στη Μεγάλη Βρετανία, καθώς και με σερί νικών.

Αναλυτικά οι αριθμοί του Άσσεν

140 πόντοι

Τόσους είχε ο Χόρχε Λορένθο αυτή την περίοδο το 2010, όταν και κατέκτησε τον τίτλο.

100
Για 100ή φορά θα τρέξει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μοτοσικλέτας ο αναβάτης της Moto2, Εστέβε Ράμπατ.

Ο 23χρονος Ισπανός έκανε ντεμπούτο στα 125cc στο φινάλε του 2005 στη Βαλένθια. Για πέντε χρόνια συμμετείχε ολόκληρες τις σεζόν στην ίδια κατηγορία και στο Γκραν Πρι της Βρετανίας συμπλήρωσε 23 εκκινήσεις στη Moto2.

38 χρόνια

Το 1974 ο Κένι Ρόμπερτς έκανε ντεμπούτο στα 250cc στο Γκραν Πρι της Ολλανδίας και κατέκτησε την pole position, ενώ τερμάτισε τον αγώνα τρίτος.

21

Στο Γκραν Πρι της Μεγάλης Βρετανίας ο Χόρχε Λορένθο πανηγύρισε την 21η νίκη του στο Moto GP. Θέλει μια ακόμα για να πιάσει τον τέσσερις φορές παγκόσμιο πρωταθλητή, Γκέοφ Ντιούκ, τον τρεις φορές κάτοχο του τίτλου, Κένι Ρόμπερτς, και τον Τζον Σέρτις, που επίσης ήταν στην κορυφή τέσσερις χρονιές.Από τη μεριά του, ο Κέισι Στόνερ τερμάτισε για 21ο σερί αγώνα στην πρώτη τετράδα. Μόνο τρεις αναβάτες στην ιστορία είχαν σερί αγώνες με τερματισμό στην πρώτη τετράδα. Ο Βαλεντίνο Ρόσι με 28, ο Λορένιο με 25 και ο Τζιακόμο Αγκοστίνι με 22.

17

Λορένθο, Στόνερ και Ντάνι Πεντρόσα ανέβηκαν μαζί στο βάθρο για 17η φορά στο Moto GP στο Γκραν Πρι της Μεγάλης Βρετανίας, ενώ ήταν η τέταρτη για φέτος.

14

Για 14η φορά είχαμε Ισπανούς νικητές σε όλες τις κατηγορίες στο Γκραν Πρι της Μεγάλης Βρετανίας. Λορένθο στο Moto GP, Πολ Εσπαργκάρο στη Moto2 και Μάβερικ Βινάλες στη Moto3. Επίσης, στη Βρετανία ο Καλ Κράτσλοου κέρδισε 14 θέσεις, αφού κατετάγη στην 20ή και τερμάτισε στην έκτη. Αυτό είχε να γίνει από το 2007 στην Ιαπωνία, όταν ο Σιλβέν Γκιντολί εκκίνησε 18ος και είδε την καρό σημαία 4ος.

11 χρόνια

Από την ημέρα που κέρδισε για τελευταία φορά Βρετανός αναβάτης το Γκραν Πρι Ολλανδίας στην κατηγορία των 250cc. Ήταν ο Τζέρεμι ΜακΓουίλιαμς το 2001.

3

Τρεις συνεχόμενες νίκες μετράει ο Λορένθο και αν κερδίσει το σερί του θα φτάσει στους τέσσερις, κάτι που θα συμβεί για πρώτη φορά στην καριέρα του. Επίσης, θα είναι η πρώτη φορά που κάποιος αναβάτης κερδίζει τέσσερις σερί ή παραπάνω αγώνες από το 2008, όταν ο Βαλεντίνο Ρόσι είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου πέντε φορές στη σειρά.

Πηγή: gazzetta.gr