Διακοπές ρεύματος διάρκειας μίας ώρας σε 26 νομούς της χώρας (μεταξύ αυτών η Αττική και η Θεσσαλονίκη) προβλέπει ο προγραμματισμός της ΔΕΗ για τις βραδυνές ώρες, από τις 7.30 ως τις 10.30. Οι διακοπές θα γίνουν εφόσον ο Διαχειριστής του Συστήματος (ΔΕΣΜΗΕ) το κρίνει απαραίτητο για την ευστάθεια του συστήματος, προκειμένου να αποφευχθεί γενική διακοπή (μπλακ άουτ).
-Τα προγράμματα περικοπών είναι ενδεικτικά, που σημαίνει ότι αν χρειαστεί μπορεί να επεκταθούν σε περισσότερες περιοχές ή να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

-Τα Προγράμματα αναρτώνται στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ (www.dei.gr), ενώ οι καταναλωτές μπορούν να επικοινωνούν με την ειδική τηλεφωνική γραμμή στο τηλέφωνο 210 9298100.

Το πρόγραμμα περικοπών έχει ως εξής:

Ωρες διακοπής ΝΟΜΟΣ Προβλεπόμενες περιοχές με διακοπή ηλεκτροδότησης
20.30-21.30 Αττικής Σκαραμαγκάς, Ασπρόπυργος, Ελευσίνα, Μάνδρα, Μέγαρα, Σαλαμίνα.
21.30-22.30   Υμηττός, Δάφνη, Νέα Σμύρνη, Παλαιό Φάληρο, Άγιος Δημήτριος, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Άλιμος, Ελληνικό.
20.30-21.30 Θεσσαλονίκης Βραχιά, Ανατολικό, Μάλγαρα, Άδενδρο, Γέφυρα, Ελαιούσα, Παρθένιο, Χαλκηδόνα, Μικ. Μοναστήρι, Χαλκηδώνα, Κουφάλια, Άγιος Αθανάσιος, Βιομηχανική Περιοχή Αγχιάλου, Πρόχωμα, Καστανάς, Ακροπόταμος, Βαθύλακος, Ευαγγελισμός, Προφήτης, Νυμφόπετρα, Λαγκαδάς, Χρυσαυγή, Κολχικό, Δρακόντειο, Περιοχή ΤΙΤΑΝ
21.30-22.30   Μελισσοχώρι, Όσσα, Βερτίσκος, Ασκός, Σοχός, Δορκάδα, Άσσηρος, Λευκοχώρι, Καρτεραί, Βιομηχ. Περιοχή Ασσήρου, Καβαλάρι, Αγ. Βασίλειος, Δριμός, Μελισσοχώρι, Αγ. Παρασκευή, Σουρωτή, Βασιλικά, Ταγαράδες, Ραιδεστός, Περιοχή Σχολαρίου, Αρδευτικά Επανωμής, Περιοχή Τριλόφου , Περιοχή Επανωμής - Επανωμή.
20.30-21.30 Μεσσηνίας Πρώην Δήμοι Μεσσήνης και Αριστομένη
21.30-22.30   Πρώην Δήμοι Αυλώνος, Δωρίου, Αετού, Ανδάνειας, Μελιγαλά, Είρας και Οιχαλίας
20.30-21.30 Ιωαννίνων & Θεσπρωτίας Όλη η Ε.Ο. Ιωαννίνων - Αθηνών από το ύψος του PRAKTIKER στην έξοδο προς Αθήνα, Μπάφρα, περιοχή Κατσικάς προς ΚΤΕΟ Κατσικάς, Νεοκαισάρεια, τμήμα Μπιζανίου, Τέροβο, Χάνι Τερόβου, Λάκκα Σούλι, Μαυρούδι - Παραπόταμος - Εθνική Οδός προς Ιωάννινα
21.30-22.30   ΒΙΠΕ - Γαρδίκι, Κοσμηρά, Δωδώνοχώρια έως και Ζωτικό, Σήραγγα Δωδώνης Εγνατιας Οδού.
20.30-21.30 Αργολίδας ΑΓ. ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ-ΚΑΛΛΟΝΗ-ΣΚΑΠΕΤΙ-ΔΡΥΟΠΗ-ΑΝΩ ΦΑΝΑΡΙ-ΚΑΡΑΤΖΑ-ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ-ΛΥΓΟΥΡΙΟ
21.30-22.30   ΛΑΛΟΥΚΑ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑ-ΠΑΝΑΡΗΤΙ, ΚΟΥΡΤΑΚΙ-ΠΥΡΓΕΛΑ-ΔΑΛΑΜΑΝΑΡΑ
20.30-21.30 Αρκαδίας Μεσόγειο, Παράλια Αστρους, Ξηροπήγαδο, Ανάβαλος, Ξηροπήγαδο
21.30-22.30   Λ. Ηραίας, Πυρρή, Αγάλω, Ράχες, Στεμνίτσα,Δημητσάνα, Λαγκάδια, Τρόπαια
20.30-21.30 Ηλείας Βαρβασαινα Στρέφι, Σαλμώνη, Αρχαια Ολυμπία,Φλοκα
21.30-22.30   Σώστι, Ρουπάκι, Κέντρο & Φράγμα
20.30-21.30 Λακωνίας ΜΥΣΤΡΑΣ,ΚΑΣΤΟΡΙ,ΓΕΩΡΓΙΤΣΙ, ΛΟΓΚΑΝΙΚΟ
21.30-22.30   ΞΗΡΟΚΑΜΠΙ,ΑΝΩΓΕΙΑ,ΠΑΛΙΑΟΠΑΝΑΓΙΑ(ΚΕΕΜ,ΕΛΣΛ,ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
20.30-21.30 Αχαϊας ΓΟΥΒΑ-ΑΡΟΗ-ΚΑΣΤΡΟ-ΕΒΡΑΙΟΜΝHΜΑΤΑ-ΤΑΜΠΑΧΑΝΑ-ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ, ΠΕΝΤΕ ΠΗΓΑΔΙΩΝ-ΘΡΑΚΗΣ-ΝΟΡΜΑΝ-ΟΘΩΝΟΣ ΑΜΑΛΙΑΣ
21.30-22.30   ΑΛΙΣΣΟΣ-Κ. ΑΧΑΪΑ-ΝΙΦΟΡΕΪΚΑ-ΚΑΛΑΜΑΚΙ, ΜΙΤΟΠΟΛΗ-ΜΑΖΑΡΑΚΙ-ΤΡΙΤΑΙΑ-ΣΚΙΑΔΑ-ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ-ΕΡΥΜΑΝΘΕΙΑ-ΚΑΛΦΑ-ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
20.30-21.30 Κορινθίας ΚΟΥΤΣΙ, ΝΕΜΕΑ, ΠΕΤΡΙ, ΚΑΣΤΡΑΚΙ, ΤΙΤΑΝΙ, ΓΥΜΝΟ, ΨΑΡΙ,ΤΜΗΜΑ ΚΙΑΤΟΥ, ΠΑΡΑΛΙΑ ΔΙΜΗΝΙΟΥ
21.30-22.30   ΖΕΜΕΝΟ, ΒΕΛΙΝΑ, ΚΑΙΣΑΡΙ, ΚΛΗΜΕΝΤΙ, ΚΑΛΛΙΑΝΟΙ, ΚΑΣΤΑΝΙΑ, ΚΑΛΥΒΙΑ, ΜΕΛΙΣΣΙ, ΣΥΚΙΑ, ΔΙΜΗΝΙΟ
20.30-21.30 Άρτας & Πρέβεζας Παντάνασσα, Άγιος Γεώργιος, Κερασώνας, Παναγιά, Θεσπρωτικό, Νικολίτσι, Ριζοβούνι, Παπαδάτες.
21.30-22.30   Καλεντίνη, Μεσόπυργος, Αστροχώρι, Βραγγιανά Αθαμάνιο, Τετράκωμο, Καλόβατος, Ράχη, Πολύδροσο, Ανέζα, Βίγλα Καλογερικό, Ψαθοτόπι, Κορωνησία.
20.30-21.30 Αιτωλο-ακαρνανίας Αμπέλια - Καραμανέικα - Αγ.Βλάσιος , Κυπάρισσος, Ποταμούλα , Φραγκόσκαλα , Σαργιάδα , Μαλευρό , Πεντάκορφο κλπ οικισμοί Δήμου Παρακαμπυλίων ,Σταυροχώρι, Οικισμός Κρεμαστών , Ψηλόβραχος, Αγαλιανός , Αλέστια, Σαρκίνη, Φτελιά Δήμου Προυσσού, Νεοχώρι - Κατοχή - Τμήμα Αιτωλικού
21.30-22.30   Ανατ.Ορεινή Ναυπακτία , Λυγιά Ναυπάκτου - Σκάλα Ναυπάκτου - Βομβοκού - Δάφνη - Παλιοχωράκι, Δήμος Πυλήνης , Δήμος Πλατάνου , Τμήμα Δήμου Αποδοτίας,Εγκαταστάσεις ΕΥΔΑΠ στον Εύηνο, Δάφνη Ναυπάκτου , Δήμος Ευπαλίου (Καστράκι , Ευπάλιο , Κλίμα , Τείχιο , Ποτιδάνεια) και Δήμος Αποδοτίας ( Ανω Χώρα , Ελατού , Τερψιθέα, Λιμνίτσα , Ασπριάς , Καταφύγιο , Αναβριτή , Καλλονή , Γραμμένη Οξυά).
20.30-21.30 Ροδόπης Αμάραντα, Πάμφορο, Λοφάριο, Αετόλοφος, Αετοκορυφή, Βέλκιο, Χαμηλό, Αρσάκειο, Σάπες.
21.30-22.30   Ν, Πέτρα, Πελαγία, Μίρανα, Ξυλαγανή, Προσκυνηταί, Προφ. Ηλίας, Παραδημή, Κρανοβούνια, Παγούρια
20.30-21.30 Ξάνθης ΔΠΘ - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΤΑ ΠΕΡΑ ΑΜΠΕΛΙΑ , ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ, ΚΙΜΜΕΡΙΑ, ΠΗΓΑΔΙΑ.
21.30-22.30   ΒΙΠΕ (τμήμα) , ΠΕΤΡΩΧΩΡΙ , ΤΥΜΠΑΝΟ , ΤΟΞΟΤΕΣ , ΓΑΛΑΝΗ , ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ , ΘΑΛΑΣΣΙΑ, (τμήμα ) ΠΕΤΕΙΝΟΥ , ΓΕΝΙΣΕΑ , ΠΟΤΑΜΙΑ.
20.30-21.30 Κοζάνης και Γρεβενών Oικισμοί: Κρόκος, Άνω Κώμη, Κάτω Κώμη, Κήπος, Καισαρειά, Σπάρτο, Κοντοβούνι, Σταυρωτή, Πύργος, Ανατολή, Αμυγδαλιά, Μηλιά, Καρυδίτσα, Αργιλος, Πρωτοχώρι, Υ/Σ 3 Λευκόβρυσης, Λευκοπηγή, Αγία Παρασκευή, Ροδιανή, Κτένι, Κερασιά, Αιανή, Αερολιμένας Κοζάνης, Πετρανών, Βαθύλακκου, Μεσιανής, Κουβουκλίων, Λευκάρων, Ροδίτη, Νεράιδας και στην περιοχή Ξενοδοχείου Τσελίκα.
21.30-22.30   Οικισμοί : Άρδασσα, Ασβεστόπετρα, Κρυόβρυση, Βλάστη, Σισάνι, Νάματα, Εμπόριο, Αναρράχη, Μηλοχώρι, Δροσερό, Γαλάτεια, Ολυμπιάδα, Φούφα, Βαρικό, (Λέχοβο - Περιοχής Φλώρινας), Ποντοκώμη, Μαυροδένδρι, Λυγερή, Μαυροπηγή.
20.30-21.30 Σερρών ΑΡΔΕΥΤΙΚΑ Σιδηροκάστρου Κ.Δέντρα ,Σκοτούσα
21.30-22.30   ΑΡΔΕΥΤΙΚΑ Τούμπας
20.30-21.30 Δράμας Κύργια, Δοξάτο, Νικηφόρος, Παρανέστι
21.30-22.30   Καλαμπάκι, Αγ.Παρασκευή, Νεροφράκτης, Αγ. Αθανάσιος, Φτελιά, Μικροχώρι
20.30-21.30 Κατερίνης Περιφερειακά πόλεως Κατερίνης εξωτερικά του εγγλέζικου-Χωριά, Νέα Έφεσος- Κονταριώτισσα -Σβορώνος - Αρδομάχη - Καισάρεια - Μοσχοχώρι - Λόφος -ράχη - Μηλιά - Φωτεινά - Πέτρα - Βρύα. 
21.30-22.30   Περιφερειακά πόλεως Κατερίνης ( Εγγλέζικο - Ευαγγελικά - Καταφιωτικα - πάρκο).
20.30-21.30 Πέλλας Άνυδρο, Μάνδαλο, Λάκκα
21.30-22.30   Πέλλα, Ν Πέλλα,Μαυροβούνι, Λιποχώρι, Καλύβια, Άσπρο, Σταυροδρόμι
20.30-21.30 Ημαθίας Τριπόταμος, Γεωργιανοί, Καστανιά, Ξηρολίβαδο, Σέλι, Κομνήνιο, Πατρίδα,Νησελούδι, Παλιόχωρα, Πρασινάδα, Κορυφή, Πλάτανος, Κλειδί, προς Αιγίνιο βιομηχανία Τίκτας, Θερμοκήπια Agriplant
21.30-22.30   Μακροχώρι. Διαβατός, Μέση, Βιολογικός Καθ/σμός Βεροίας
     
Ενδεικτικό πρόγραμμα ενδεχόμενων περικοπών ηλεκτρικού ρεύματος το βράδυ της Δευτέρας 20ης Ιουνίου 2011 σε Κρήτη και Ρόδο    
Α. ΚΡΗΤΗ    
ΝΟΜΟΣ Ωρες διακοπής Προβλεπόμενες περιοχές με διακοπή ηλεκτροδότησης
Ρεθύμνης 20:30 - 21:00 ΠΕΡΑΜΑ, ΣΦΑΚΑΚΙ, ΣΚΑΛΕΤΑ, ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟΣ, ΒΙΡΑΝ ΕΠΙΣΚΟΠΗ, ΕΡΦΟΙ
  21:00 - 21:30 ΤΡΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ, ΑΡΜΕΝΟΙ, ΚΑΡΕ, ΓΟΥΛΕΔΙΑΝΑ, ΜΠΑΛΕ, ΡΟΔΑΚΙΝΟ, ΠΛΑΚΙΑΣ
  21:30 - 22:00 ΒΙΟΛΙ ΧΑΡΑΚΙ, ΕΠΙΣΚΟΠΗ, ΜΥΡΙΟΚΕΦΑΛΑ, ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ, ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΡΕΑΣ, ΓΩΝΙΑ, ΚΑΤΩ ΠΟΡΟΣ, ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Χανίων 20:30 - 21:15 ΚΑΤΣΙΦΑΡΙΑΝΑ, ΜΕΤΟΧΙ ΜΟΥΡΝΙΩΝ, ΠΕΡΒΟΛΙΑ, ΒΑΜΒΑΚΟΠΟΥΛΟ, ΔΑΡΑΤΣΟ, ΞΥΛΟΚΑΜΑΡΑ, ΧΡΥΣΟΠΗΓΗ, ΟΔΟΣ ΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ, ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕΤΟΧΙ, ΜΑΚΡΥΛΙΑΝΑ, ΟΔΟΣ ΜΟΥΡΝΙΩΝ, ΠΑΣΑΚΑΚΙ, ΜΕΤΟΧΙ ΦΥΝΤΙΚΙ, ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ, ΧΡΥΣΗ ΑΚΤΗ, ΓΛΑΡΟΣ, ΑΓΙΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ, ΚΑΛΑΜΑΚΙ
  21:15 - 22:00 ΚΑΛΟΥΔΙΑΝΑ, ΤΟΠΟΛΙΑ, ΕΛΟΣ, ΕΝΝΙΑ ΧΩΡΙΑ, ΜΟΥΡΝΙΕΣ, ΒΑΝΤΕΣ, ΚΕΡΑΜΙΑ, ΒΡΥΣΕΣ, ΝΙΠΠΟΣ, ΒΑΦΕΣ, ΤΖΙΤΖΙΦΕΣ, ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ
Ηρακλείου 20:30 - 21:15 ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ, ΒΑΓΙΩΝΙΑ, ΑΣΗΜΙ, ΑΡΧΑΝΕΣ-ΠΕΖΑ, ΧΟΥΔΕΤΣΙ, ΒΙΑΝΝΟ- ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙ, ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ, ΦΟΙΝΙΚΙΑ, ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟ & ΛΕΩΦ. ΙΩΝΙΑΣ 
  21:15 - 22:00 ΜΑΡΑΘΟ-ΔΑΜΑΣΤΑ, ΓΑΖΙ, ΕΠΙΣΚΟΠΗ-ΣΜΑΡΙ, ΒΑΣΙΛΕΙΕΣ, ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟ, ΚΑΜΙΝΙΑ, ΔΕΙΛΙΝΑ ΤΡΙΑ ΠΕΥΚΑ, ΘΕΡΙΣΣΟ
Λασιθίου 20:30 - 21:00 ΖΑΚΡΟΣ, ΠΑΛΑΙΚΑΣΤΡΟ, ΜΥΡΤΟΣ, ΓΡΑΛΙΓΙΑ, ΤΜΗΜΑ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
  21:00 - 21:30 ΧΑΜΑΙΖΙ, ΣΦΑΚΑ, ΣΚΟΠΗ, ΜΥΡΣΙΝΗ, ΤΟΥΡΛΩΤΗ, ΜΟΥΛΙΑΝΑ
  21:30 - 22:00 ΜΟΧΛΟΣ, ΡΙΖΑ, ΜΥΘΟΙ, ΚΑΒΙΝΟ, ΑΓΙΑ ΦΩΤΙΑ, ΚΑΒΟΣΙΔΕΡΟ, ΡΟΥΣΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
Β. ΡΟΔΟΣ    
Δήμος Ρόδου 19:30 - 20:00 ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΗΣ ΡΟΔΟΥ ΠΡΟΣ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ - ΚΑΖΙΝΟ - ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΛΙΝΔΟΥ, ΟΔΟΣ ΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΑΣ, ΤΣΑΪΡΙ, ΑΣΓΟΥΡΟΥ
  20:00 - 20:30 ΡΟΔΙΝΙ, ΚΑΡΑΚΟΝΕΡΟ, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΗΣ ΠΡΟΣ ΟΤΕ - ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ - ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ, ΑΝΑΛΗΨΗ
  20:30 - 21:00 ΜΑΝΤΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΖΙΝΟ, ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ (ΟΔΟΣ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ), ΘΕΟΛΟΓΟΣ, ΔΑΜΑΤΡΙΑ, ΜΑΡΙΤΣΑ, ΠΑΣΤΙΔΑ, ΚΑΛΑΜΩΝΑ, ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΨΙΝΘΟ, ΤΜΗΜΑ ΑΦΑΝΤΟΥ, ΤΜΗΜΑ ΦΑΛΗΡΑΚΙΟΥ
  21:00 - 21:30 ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ, ΚΟΛΥΜΠΙΑ
  21:30 - 22:00 ΛΙΝΔΟΣ, ΧΑΡΑΚΙ, ΜΑΛΩΝΑ, ΜΑΣΣΑΡΙ, ΚΑΛΑΘΟΣ, ΠΥΛΩΝΑ, ΛΑΡΔΟΣ, ΠΕΥΚΟΙ
  22:00 - 22:30 ΚΡΕΜΑΣΤΗ, ΠΑΣΤΙΔΑ


TAGS