Νέες προγραμματισμένες διακοπές ρεύματος θα σημειωθούν σήμερα. Το ρεύμα θα κόβεται μιάμιση ώρα σε κάθε περιοχή προκαλώντας ήδη σοβαρά προβλήματα στους καταναλωτέςΤην Τετάρτη θα εκδοθεί η απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου για τις απεργιακές κινητοποιήσεις της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ. Οι διακοπές ρεύματος θα έχουν εκτιμώμενη μέγιστη διάρκεια μιάμιση ώρα ανά περιοχή.

Με 21 μονάδες εκτός λειτουργίας και το σύστημα στα όριά του, μαζί και τους καταναλωτές αλλά και τους επιχειρηματίες η ΔΕΗ λίγο πριν κατεβάσει τους διακόπτες ανακοίνωσε τις “προγραμματισμένες” διακοπές ρεύματος.

Νομός Αττικής

19:30-21:00 Σκαραμαγκάς, Ασπρόπυργος, Ελευσίνα, Μάνδρα, Μέγαρα, Σαλαμίνα, Αιγάλεω, Άγια Βαρβάρα, Δαφνί, Χαϊδάρι, Περιστέρι, Νέα Λιόσια, Πετρούπολη, Καματερό, Ταύρος, Ρέντης, Μοσχάτο, Νέο Φάληρο, Τερψιθέα, Καστέλα, Πειραϊκή, Πειραιάς, Καμίνια, Πηγάδα.

21.00-22.30 Μενίδι, Θρακομακεδόνες, Βαρυμπόμπη, Λυκόβρυση, Ερυθραία, Εκάλη, Δροσιά, Διόνυσος, Άγιος Στέφανος, Άνοιξη, Κιούρκα, Καπανδρίτι, Κάλαμος, Ωροπός, Οινόφυτα, Υμηττός, Δάφνη, Νέα Σμύρνη, Παλαιό Φάληρο, Άγιος Δημήτριος, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Άλιμος, Ελληνικό, Νέα Ιωνία, Ηράκλειο, Πεύκη, Ριζούπολη, Μαρούσι, Μελίσσια, Κηφισιά, Παπάγου, Χολαργός, Ψυχικό, Γαλάτσι, Φιλοθέη, Κολλέγιο, Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή.

Διεύθυνση Περιφέρειας Πελοποννήσου - Ηπείρου           

19:30    21:00:    Ραϊνες, Σκουτεσιάδα,  οι οικισμοί του δήμου Παναιτωλικού (Σχίνος, Σκουτερά, Κερασιά, Αγ.Παρασκευή, Καστανούλα, Καμαρούλα, Νέα Αβώρανη, Μεταλοπλαστική,Περ.Εργ.Κατοικιων Δήμου Αγρινίου.
            Περιοχές νοτίως της Ε.Ο. μέχρι το Αγρίνιο (Γιαννούζι, Μπούζι, Λεύκα, τμήμα Δοκιμίου)
            Μεσόκαμπος  Μεσολογγίου, Βιομ.περιοχή
            Δάφνη Ναυπάκτου, Δ.Ευπαλίου (Καστράκι, Ευπάλιο, Κλίμα, Τείχιο, Ποτιδάνεια) και Δ.Αποδοτίας ( Ανω Χώρα, Ελατού, Τερψιθέα, Λιμνίτσα, Ασπριάς, Καταφύγιο, Αναβριτή, Καλλονή, Γραμμένη οξυά).
    Αμπέλια,Καραμανέικα,Αγ.Βλάσιος,Κυπάρισσος,Ποταμούλα,Φραγκόσκαλα,Σαργιάδα,Μαλευρό,Πεντάκορφο,Οικισμοί Δ.Παρακαμπυλίων,Σταυροχώρι δήμου Προυσσού.

Οικισμός Κρεμαστών, Ψηλόβραχος, Αγαλιανός, Αλέστια, Σαρκίνη, Φτελιά δήμου Προυσσού.

21:00    22:30    Αιτωλικό, Μαγούλα, Ιχθυκά, κάμπος Νεοχωρίου
            Στράτος, τμήμα Οχθίων, Ε.Ο έως Κουβαρά
            Ορεινός Βάλτος (Μπαμπαλιό, Βαρετάδα, Γιαννόπουλοι, Αλευράδα, Μαλεσιάδα, Χαλκόπουλοι, Εμπεσός, Βρουβιανά κλπ)

Αργολίδας   

19:30    21:00:    Αργολικό, Λυγουριό, Τίρυνθα, Παναρήτι,Ν.Επίδαυρος.
            Λαλούκα, Αγ. Τριάδα, Παναρήτι
            Ίρια, Δρέπανο, Βιβάρι, Κάντια, Καρναζέϊκα

21:00    22:30:    Θερμήσια, Ύδρα
            Γαλατάς, Πόρος, Δάριζα   
            ν. Κίος, Κιβέρι

Αρκαδίας   

19:30    21:00:    Μικρή ΒΙΠΕ, Δ.Τεγέας (Τεγέα-Ρίζες-Κερασίτσα), Δ.Σκυρίτιδας (Βλαχοκερασιά-Κερασέα), Δ.Κυνουρίας (Καστρί-Αγ.Πέτρος-ΑνωΔολιανά)

21:00    22:30:    Τρίπολη περιφερειακά, Κάψια, Δ. Λεβιδίου & Βυτίνας, ΔΔ Δάρα-Πρασίνου
Άρτας, Πρεβέζης & Λευκάδος   

19:30    21:00:    Πέτα, Κομπότι, Μενίδι
            Πλαγιά Αιτ/νίας.
            Πόλη Πρέβεζας, Αγιος Γεώργιος, Μύτικας, Παντοκράτορας.

21:00    22:30:    Αμμότοπος, Χανόπουλο, Καμπή.
            Παντάνασσα, Άγιος Γεώργιος, Κερασώνας, Παναγιά
            Βιομηχανική περιοχή Πρέβεζας.
            Μεγανήσι, Σύβρος, Βλυχό, Μαραντοχώρι.
Αχαΐας   

19:30    21:00:    Ζαρουχλέϊκα, Ανθείας, Παπαθωμά
            Συχαινά, Πανεπιστήμιο
            Βουπράσιο,Βάρδα,Μανωλάδα
            Φτέρη, ορεινή περιοχή Καλαβρύτων προς Βλασία,Φ/Β ΔΕΜΟΣΙΑ
            Πόλη Αιγίου

21:00    22:30:    Μιτόπολις, Μαζαράκι, Τριταία, Σκιαδά, Σταυροδρόμι, Ερυμάνθεια, Καλέντζι, Κάλφα, Αγ. Βαρβάρα.
            Λιμνοχώρι,Αρδευτικά
            Ριόλος,Καγκάδι,Γιουλέικα,Φράγκα,Απιδεώνας
            Μετόχι,Λάππα,Καλογριά,Μποντέικα,Γομοστό, Καρέϊκα, Σαγέϊκα.
            Μυρτιά, Καμάρες (Μεσόγεια ως Παναγοπούλα)
Ηλείας   

19:30    21:00:    Αγ. Γεώργιος, Παραλία Επιταλίου, Κρέστενα
            Λεχαινά,Μέλισσα, Κουρτέσι, Καπελέτο

21:00    22:30:    Λαστέϊκα, Σπιάτζα Πύργου, Επιτάλιο
            Βούναργο, Ξυλοκέρα, Χανάκια, Μυρτιά

Ιωαννίνων & Θεσπρωτίας   

19:30    21:00:    Νεοχωρόπουλο, Κέντρο Ιωαννίνων
            Ζερβοχώρι, χωριά Σουλίου,Γαρδίκι
            Μαυρούδι, Παραπόταμος, Εθνική οδός προς Ιωάννινα
            Κόνιτσα, Επαρχία Κόνιτσας
            Κοσμηρά,Δωδωνοχώρια εως και ζωτικό,Σήραγγ Δωδώνης Εγνατίας  Πολύγυρος, Τυριά
   

21:00    22:30:    Αντλιοστάσια Γλυκής
            Μπάφρα, Νεοκαισάρια, Μπιζάνι, Λάκκα Σούλι, Τέροβο,Ολη η ΕΟ Ιωαννίνων-Αθηνών από το PRAKTIKER προς Αθήνα.
            Χρυσοβίτσα-Σήραγγα Μετσόβου
            Επαρχία Πωγωνίου, Δελβινάκι

Κορινθίας   

19:30    21:00:    Βιομηχανική ζώνη Κορίνθου, Ισθμός
            Πόλη Κορίνθου, Λέχαιο

21:00    22:30:    Λουτράκι (τμήμα)
            Βιομηχανική ζώνη, Αγιοι Θεόδωροι, Ισθμός
            fulgor

Λακωνίας   


19:30    21:00:    Σκάλα,Κροκεές,Στεφανιά,Ελος ,Λεημονας.

21:00    22:30:    Μονεμβασιά, Φ/Β ΤΣΑΡΑ-ΚΕΝΤΡ.ΚΟΛΩΝΑ-ΚΟΛΩΝΑ Χ3

Μεσσηνίας   

19:30    21:00    Βιονηχανική ζώνη, Αεροδρόμιο, Ανδρούσα, Βαλύρα Φ/Β ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ

21:00    22:30:    ΒΙΟΠΑ,Μπουρνιάς,Αεροπορική Βάση


Επίσης, σήμερα θα πραγματοποιηθούν περικοπές  ρεύματος εκ περιτροπής, προβλεπόμενης  μέγιστης διάρκειας 40 λεπτών ανά περιοχή, σύμφωνα με το συνημμένο Πρόγραμμα:

Στην Κρήτη από τις 20:10 έως τις 22:10 και στη Ρόδο από τις 19:30 έως τις 22:10

Τα  Προγράμματα αναρτώνται στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ (www.dei.gr) και στην εφαρμογή της εταιρείας για «έξυπνα κινητά». 

Οι  καταναλωτές μπορούν  να επικοινωνούν με την ειδική τηλεφωνική γραμμή στο τηλέφωνο 210 9298100.
TAGS