Φεστιβάλ Τεχνών: «Open September 2» στον Πολυχώρο Vault

Φεστιβάλ Τεχνών: «Open September 2» στον Πολυχώρο Vault

Ο Πολυχώρος VAULT διοργανώνει για δεύτερη χρονιά το Φεστιβάλ Τεχνών «OPEN SEPTEMBER 2» από 12 έως 30 Σεπτεμβρίου.

Και φέτος ο πολυχώρος VAULT υποδέχεται τη νέα σεζόν με ένα εορταστικό μήνα, γεμάτο τέχνη και δημιουργία. Από 12 εώς 30 Σεπτεμβρίου, 60 και πλέον καλλιτέχνες γίνονται οικοδεσπότες του Πολυχώρου και υποδέχονται το φιλότεχνο κοινό παρουσιάζοντας εκθέσεις Ζωγραφικής, Φωτογραφίας, Χαρακτικής, Γλυπτικής, Αρχιτεκτονικής, Digital Design, Κοσμήματος και Κατασκευών, όπως επίσης Video Art, Ταινίες Μικρού Μήκους, Performances, παρουσιάσεις Βιβλίων, Ποιητικές και Θεατρικές Συλλογές, Ανοιχτά Σεμινάρια, Χορό, Θεατρικές Παραστάσεις, Lives και Μουσικές βραδιές, δημιουργώντας έναν πυρήνα πολιτισμού που περικλείει όλες τις μορφές τέχνης.

To «Open September 2» είναι ένα Φεστιβάλ που στόχο του έχει την προώθηση της τέχνης και ειδικότερα της σύγχρονης καλλιτεχνικής δημιουργίας και που απευθύνεται σε όλους τους καλλιτέχνες και δημιουργούς, δίνοντας τους βήμα, να αναδείξουν τη δουλειά τους, να προβάλουν τα μηνύματα τους, να συνεργαστούν με άλλους καλλιτέχνες, να γνωρίσουν φορείς και κοινότητες, να ανταλλάξουν απόψεις και ιδέες, μέσα από την συνύπαρξη τους στον ίδιο χώρο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Πέμπτη 12/9 Έναρξη Φεστιβάλ

20:00: Εικαστική Δράση – Εγκατάσταση: “Ύμνος εις την...” (Performer : Εύη Αθανασίου)

22:00: Live Pop-Rock-Soul: Miss Cherry (Unplugged)

Παρασκευή 13/9

20:00: Εικαστική Δράση: “Το λεωφορείο” (Performer : Μύρωνας Παβένος)

21:00: Θεατρική Performance: “Eπόμενη Στάση” (Performer : Δημήτρης Petit) (Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Live Acoustic: Αλεξάνδρα Κόνιακ

Σάββατο 14/9

19:00: Παρουσίαση Video Project “Anamesa” (Παναγιώτης Τεμπελόπουλος, Βασίλης Ρούβαλης, Atrio Serenade)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης: “Hall of femme” (Σοφία Κακαβούλη)

21:00: Θεατρικό Δρώμενο: “Να σας ρωτήσω κάτι;” (Θεατρική Ομάδα “Κάθε Δευτέρα”) (Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Μουσική Βραδιά: “Για την Ελλάδα που Αγαπώ” (Γιώργος Μαγκίνης, Θωμάς Τσάκας)

Κυριακή 15/9

18:00: Σεμινάριο Χαρακτικής - Παρουσίαση Έκθεσης Χαρακτικής Εύης Αθανασίου (Εύη Αθανασίου)

19:00: Παρουσίαση Ταινίας Μικρού Μήκους “The blood of the green lion” (Άρης Λεχουρίτης)

21:00: Θεατρικό Δρώμενο: “Να σας ρωτήσω κάτι;” (Θεατρική Ομάδα “Κάθε Δευτέρα”) (Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Μουσική Βραδιά: Pianivistas (Unplugged)

Δευτέρα 16/9

19:30: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ζωής Μασούρας (Ζωή Μασούρα)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Χειροποίητων Κοσμημάτων - Κατασκευών (Ανεμυστήριες)

21:00: Θεατρική Παράσταση: “Εκκλησιάζουσες” του Αριστοφάνη (Θεατρική Ομάδα “Πενίας Τέχνες”)

Τρίτη 17/9

17:00: Βιωματική Δράση: “Ευαισθητοποίηση Στην Αναπηρία” (ΜΚΟ “Tandem”)

19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας “Πάσχα Στο Χωριό” (Ματίνα Φουντούλη)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Αλεξάνδρας Μάντζαρη (Αλεξάνδρα Μάντζαρη)

Τετάρτη 18/9

19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Διαδραστικής Ζωγραφικής “Ανοιχτά Παιχνίδια” (Μαρία Γουβέλη)

20:00: Σεμινάριο Υποκριτικής Σωματικού Θεάτρου – Ανοιχτή Πρόβα (Αυγουστίνος Ρεμούνδος)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Αλεξάνδρας Κόνιακ (Αλεξάνδρα Κόνιακ)

Πέμπτη 19/9

19:00: Παρουσίαση Ποιητικής Συλλογής Αγγελικής Δημούλη (Αγγελική Δημούλη)

Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας θανάση Μπαρλαγιάννη (Θανάσης Μπαρλαγιάννης)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Μαρίας Καππάτου (Μαρία Καππάτου)

21:00: Χοροθεατρική Παράσταση: “Χρη” (Ομάδα “Aleajactaest”)

22:00: Live Jazz-Swing-Funk: Deppy And Melodies Project

Παρασκευή 20/9

19:00: Παρουσίαση Ποιητικής Συλλογής Έμιλυς Μπομ (Έμιλυ Μπομ)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Μαρμάρινων Γλυπτών (Πάνος Χαβιαράς)

21:00: Θεατρική Παράσταση: “Τρεις Αδερφές μόνο...” (Θεατρική Ομάδα “Theater can kill”)

22:00: Μουσική Βραδιά: Αναστασία, Γιώργος Βολονάκης, Ηλίας Βαγιανός

Σαββάτο 21/9

19:00: Performance “Π” (Performer: Νίκος Κωνσταντάκης) (Ελεύθερη Είσοδος)

Παρουσίαση Έκθεσης Pop Art (Αιμίλιος Τζήρος)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Φωτογραφίας Elettra Ranno (Elettra Ranno)

21:00: Θεατρική Παράσταση: “Τρεις Αδερφές μόνο...” (Θεατρική Ομάδα “Theater can kill”)

22:00: Live: Banda Me Renda

Κυριακή 22/9

19:00: Performance “Π” (Performer: Νίκος Κωνσταντάκης) (Ελεύθερη Είσοδος)

Παρουσίαση Ψηφιακής Έκθεσης Φωτογραφίας Μαριάντζελας Γκίντη (Μαριάντζελας Γκίντη)

21:00: Χοροθεατρική Παράσταση: “Χρη” (Ομάδα “Aleajactaest”)

22:00: DJ Set: DUAT (Ελεύθερη Είσοδος)

Δευτέρα 23/9

19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Κοσμημάτων “Lolen Jewels” (Νατάσσα Μανουσαρίδου)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ρούλας Σαλταπήδα (Ρούλα Σαλταπήδα)

21:00: Θεατρική Παράσταση: “Εκκλησιάζουσες” του Αριστοφάνη (Θεατρική Ομάδα “Πενίας Τέχνες”)

22:00: Live World-Fusion-Jazz: Froots Salad (Ελεύθερη είσοδος)

Τρίτη 24/9

19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Digital Art σε καμβά Γιώργου Μυλωνά /jnk2007 Artworks (Γιώργος Μυλωνάς/jnk2007 Artworks)

Παρουσίαση Ποιητηκής Συλλογής Στέργιας Κάββαλου (Στέργια Κάββαλου)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Ρόζας Καλαμαρά (Ρόζα Καλαμαρά)

Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Μαρίας Παπαϊωάννου (Μαρία Παπαϊωάννου)

21:00: Θεατρική παράσταση: “Αμπεμπαμπλόμ” (Θεατρική Ομάδα “Jukers”) (Ελεύθερη Είσοδος)

Τετάρτη 25/9

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ξυλοφωτογραφίας Τάσου Σκλαβούνου (Τάσος Σκλαβούνος)

21:00: Θεατρική παράσταση: “Αμπεμπαμπλόμ” (Θεατρική Ομάδα “Jukers”) (Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Μουσική Βραδιά: Μιχάλης Καραγιώργης (Ελεύθερη Είσοδος)

Πέμπτη 26/9

19:00: Παρουσίαση Βιβλίου “18 Ντεσιμπέλ” (Γεωργία Δρακάκη)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης designer τσάντες κ΄ Αξεσουάρ μόδας “Evisk” (Εύη Σκαρβελάκη)

21:00: Θεατρική παράσταση: “Ένας Τέλειος Φόνος” (Θεατρική Ομάδα “Όνομα?”)

22:00: Μουσική Βραδιά: Αναστασία Κυπρή, Δημήτρα Ασσαριώτου

Παρασκευή 27/9

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Πετρούλας Λαμπρινάκου (Πετρούλα Λαμπρινάκου)

21:00: Θεατρική παράσταση: “Ένας Τέλειος Φόνος” (Θεατρική Ομάδα “Όνομα?”)

22:00: Μουσική Βραδιά: Memories Band

Σαββάτο 28/9

19:00: Θεατρική Performance: “Eπόμενη Στάση” (Performer : Δημήτρης Petit) (Ελεύθερη Είσοδος)

20:00: Παρουσίαση Έκθεσης Ζωγραφικής Γιώργου Ανδρούτσου (Γιώργος Ανδρούτσος)

21:00: Μουσικόθεατρική παράσταση: “Το Τσίρκο Των Βαλκανίων” (Θεατρική Ομάδα “Ξου Κακά”)

(Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Live Έντεχνο: Graviton

Κυριακή 29/9

19:00: Παρουσίαση Έκθεσης Αρχιτεκτονικών Project (Κατερίνα Φούκα, Μαρίνα Τζάννες, Μελίνα Αναλυτή, Εύα Ανδρονικίδου, Douarte Santo, Roberto Francheschini, Nina Mia Cikes)

21:00: Μουσικόθεατρική παράσταση: “Το Τσίρκο Των Βαλκανίων” (Θεατρική Ομάδα “Ξου Κακά”)(Ελεύθερη Είσοδος)

22:00: Live Funky Rock: Jameson

Δευτέρα 30/9

CLOSING PARTY (Ελεύθερη Είσοδος)

20:00: Σεμινάριο Χορού Belly Dance (Ιωάννα Κούνδουρου - Unaneyia)

Performance Χορού Belly Dance (Ιωάννα Κούνδουρου - Unaneyia)

20:00 - 23:00: DJ Set: Αιμίλιος Τζήρος

23:00 - 01:00: DJ Set: DUAT

Διάρκεια Φεστιβάλ: 12 – 30 Σεπτεμβρίου

Ώρες Λειτουργίας : 18:00 – 01:00 (ανάλογα με τις εκδηλώσεις)

Γενική είσοδος: ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Θεατρικές Παραστάσεις, Lives, Μουσικές Βραδιές : Είσοδος 5 Ευρώ.

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορταζ και ειδήσεις απο όλο τον κόσμο