Το Σωματείο Καθηγητών Χορού, το Δημοτικό Κέντρο Μουσικής και Χορού Θεσσαλονίκης και το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος γιορτάζουν μαζί την Παγκόσμια Ημέρα Χορού 2016 την Τετάρτη 11 Μαΐου

Η Παγκόσμια Ημέρα Χορού γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του θεωρητικού του χορού και χορογράφου, Ζαν-Ζορζ Νοβέρ, επίσημου εκφραστή του σύγχρονου χορού. Επειδή η ημερομηνία φέτος συνέπεσε με την Μεγάλη Παρασκευή ο εορτασμός μεταφέρθηκε στις 11 Μαΐου.

Στη Θεσσαλονίκη οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν από τις 11:30 το πρωί με μαθήματα και εργαστήρια στο Βασιλικό Θέατρο, θα συνεχιστούν με την παρουσίαση σχολών χορού και ομάδων στο σταθμό του ΟΣΕ στις 15:00, στις Ομπρέλες του Ζογγολόπουλου στις 17:00 και θα ολοκληρωθούν στο Βασιλικό Θέατρο με δράσεις που θα διαρκέσουν από τις 19:30 έως τις 23:30.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

Ανοιχτά μαθήματα – διαλέξεις:

11:30-13:00     Σκηνή Βασιλικού Θεάτρου

Μπαλέτο με την Αναστασία Θεοφανίδου (Κινησιολόγο, Χορογράφο, Καθηγήτρια χορού, ιδρυτικό μέλος του Σχήματος Εκτός Άξονα, διετέλεσε: Χορεύτρια του ΑΕΝΑΟΝ Χοροθεάτρου, Καλλιτεχνική Διευθύντρια και Χορογράφος του Χοροθεάτρου του Κ.Θ.Β.Ε. και Καλλιτεχνική Διευθύντρια της Πρότυπης Σχολής του Δήμου Καλαμαριάς).

πιάνο: Στέργιος Βαλιούλης

13:30-15:30     γρασίδι πλάι από το Βασιλικό Θέατρο

Γνωριμία με το σύγχρονο χορό, φέρτε τη φίλη ή το φίλο σας

με τις Σόνια Ντόβα και την Δέσποινα Καπουλίτσα(performers, καθηγήτριες χορού, χορογράφοι)

                        μουσική: Λάζαρος Πλιάμπας

15:40-16:30     φουαγιέ Βασιλικού Θεάτρου

Διάλεξη: Οι τραυματισμοί και η απόδοση των χορευτών: Για μία καλύτερη διδασκαλία της χορευτικής αγωγής

Εισηγητής : Παναγιώτης Πετρογιάννης

Πρόγραμμα στον Σταθμό ΟΣΕ :

15:00   ομάδα χορού Β+6

            «wonderful world»

Χορογραφία: Bερονικη Τσουγκρανη

Μουσική:  L. Einaudi kai Chromatics

            Σχολή χορού Δημοτικής Κοινωφελούς επιχείρησης «ΙΡΙΣ» Παύλου Μελά

            «chairs» σύγχρονος χορός

Χορογραφία: Βάϊα Καπουσίδου

Μουσική: massive attack- 3D Vermona

            «Μ. Ασία» τμήμα παραδοσιακών χορών

Επιμέλεια-διδασκαλία: Όλγα Πέλλα

«Avanti maestro» διαδραστική performans

Χορογραφία-ερμηνεία:  Γεωργία Παλιογιάννη

Μουσική: classical times/ Vocal People

Πρόγραμμα στις Ομπρέλες Ζογγολόπουλου

17:00   Ανώτερη Σχολή Χορού Κέντρου Μουσικής και Χορού Δήμου  Θεσσαλονίκης

            «cross the circles»

Χορογραφία: Μάτα Αφεντούλη , Ολγα Λιαποπούλου

Μουσική: Melodium

Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Χορού Καφαντάρη

            «Σημαίνον» ομαδικός αυτοσχεδιασμός

Concept: Αγάπη Καραγιάννη

            «Εκτός Νόρμα»

Χορογραφία: Μ.Πιστέντη

Σχολή Χορού Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης «ΙΡΙΣ» Παύλου Μελά

«spanish dance from swan lake»

χορογραφία : Βάσω Χατζησαββίδου

μουσική: Τchaikovsky

«les oiseaux»

χορογραφία : Ελένη Χρυσομάλλη

μουσική: Stromae ,  Dom la Νena -remix

             Ομάδα Μοντέρνου Χορού Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου ΑΠΘ

«He shot me down»

χορογραφία: Άννα Καζακαντώνη

μουσική: David  Gutta

Diagonal

            Χωρίς τίτλο (δομημένος αυτοσχεδιασμός - έργο σε εξέλιξη για την ετήσια παράσταση της σχολής)

Concept: Νάντια Κουτζιάμπαση & Φένια Χατζάκου

Σχολή Χορού  Τερψιchorus

            Φλαμένκο

Χορογραφία: Μαρία Ντελτρανζιτο Σάντος

Πρόγραμμα Βασιλικό Θέατρο                                 

19:30   χαιρετισμός

            Ομάδα Μοντέρνου Χορού Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου ΑΠΘ

            «Δεν ξέρεις τι θα πει αγάπη»

χορογραφία: Άννα Καζακαντώνη

μουσική: Κώστας Λειβαδάς

            Κέντρο Αποκατάστασης ΑμεΑ Ο ΣΩΤΗΡ

             «Αναγεννηση»

Χορογραφία: Νατάσσα Δαμάσκου

Βοηθός χορογράφου: Λαμπρινή Μαυρουδή

Μουσική: secret Garden Adagio

             One Fist Ειδικού Ψυχαγωγικού Κέντρου AMEA Θεσσαλονίκης

            «Το χάος»

Χορογράφος: Νατάσα Δαμασκου

Μουσική: Βασίλης Σαλέας

            Prodancers Studio- Dominican Flow

            «Kizomba»

Χορογραφία: Μπούσια Ειρήνη-Joel Hernandez

Μουσική: charos-water and fire / Mito Feat Mr Kuka-Que Tal

            Σχολή Χορού Rial Dance

            «hold my hand for freedom»

Χορογραφία: Λεονταρίδου Ρία

Μουσική: Jess Glynne & Pharrell Williams

            Σχολή Χορού Φούλας Σαλασίδου

            «in this Shirt»

Χορογραφία: Φούλα Σαλασίδου-Βερονίκη Τσουγκράνη

Μουσική: irrepressibles

            Σχολή Χορού Χαλικιά

            «Εφόρμπια»

Χορογραφία: Χαλικιά Αθανασία- Χαλικιά Ελευθερία

Μουσική: Rondo Veneziano

            «Σαν σύννεφο»

μουσική: Alumnado abend

            Σχολή Χορού  RialDance

            «μικρές μπαλαρίνες»

Χορογραφία: Λεονταρίδου Ρία

Μουσική:  Wolfgang Amadeus Mozart
            Σχολή Χορού Αυλαία-  Βόλος

            «Ουτοπία»

Χορογράφος: Δήμητρα Παπανικολάου

Μουσική: Cristobal Tapia De Veer

            Lets Dance ομάδα CORE

            «active immobility»

Χορογραφία: Σαπουνίδου Χριστίνα

Μουσική: Mix

            Σχολή Χορού Τερψιchorus

            «χωρίς τίτλο»

Χορογραφία: Πέπη Κέη

Μουσική:  Soundtrack Lola, Johnny Klimerk

            7teens

20:31   Dance And Release Your Soul

            «Σπάσε την σιωπή σου»

Χορογραφία: Ελευθερία Γκουσμπασανιώτη, Στέλλα Εμίνογλου

Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος

            Χοροχώρος

            «Hairspray»

Χορογραφία: Άννα Αηδινίδου

Μουσική: Μαρκ Σάιμαν

            εν τέχνη

            «morning Passages»

Χορογραφία: Λενικάκη Μαυρέτα [email protected] 6937149782

Μουσική: Phillip Glass

            Χορός κίνηση

            «hiphop»

Χορογραφία Γαλήνη Αναστασιαδου -Δημήτρης Τσακίρης

            Σχολή Χορού Δημοτικής Κοινωφελούς Επιχείρησης «ΙΡΙΣ» Παύλου Μελά

            «liber tango»

Χορογραφία: Στεφανία Πετρίδου,

Μουσική: Astor Piazzolla

            Σχολή Χορού Κέντρου Μουσικής και Χορού Θεσσαλονίκης

            «ciel de Sous le Paris»

Χορογραφία: Θεοδωρακάκου Ειρήνη, Βαζακα Ντόνια

Μουσική: Hubert Giraud

            Πρότυπη Σχολή Χορού της ΚΕΔΚΑ του Δήμου Καλαμαριάς

            «Dance, dance, dance»

Χορογραφία: Δανάη Χριστακάκου

Μουσική: LouisPrima

            Diagonal

            απόσπασμα από το έργο που θα παρουσιαστεί στην ετήσια παράσταση της σχολής

Χορογραφία: Νάντια Κουτζιάμπαση-Γιάννης Μαργαρώνης

Μουσική: George Gershwin - διασκευή: Δήμητρα Σιδερίδου (Mita Side)

            Τμήμα Σύγxρονου Ενηλίκων

            «Run»

Χορογραφία: Βερονίκης Τσουγκρανη

Μουσική: Woodkid

            FoulOutDance

            «lines»

Χορογραφία: Ευγενεία Ψωμιάδου

Μουσική: Alfred Schnitike

            Σχολή Χορού Βίκης Σιάνου

            «Earlyhumans»

Χορογραφία: Δανάη Χριστακάκου

Μουσική: SonnyTouch

            Τμήμα Σύγχρονου Χορού της ΧΑΝΘ

Sarajevo»

Χορογραφία: Ράνια Πούλιου

Μουσική: Max Richter

            Σχολή Χορού Ελένη Γουγουτσά

            Set fire to the rain» (Adelle)

Χορογραφία: Eλένη Γουγουτσά

            Καλλιτεχνικό Σχολείο Αμπελοκήπων (Β΄Λυκείου)

Dreaming»: Βίκυ Αγγελίδου
Clint Mansell, Requiem for a dream

            Σχολή Χορού Άσπα Φούτση

            απόσπασμα από το μπαλέτο ΖΙΖΕΛ  1η πράξη: «Pas de six»

Χορογραφία: Δημήτρης Κυανίδης

Μουσική: Αντόλφ Αντάμ

21:25   Ανώτερη Ιδιωτική Επαγγελματική Σχολή Χορού Καφαντάρη

            Απόσπασμα του έργου «Σιωπές»

Χορογραφία: Κατερίνα Αντωνιάδου

Μουσική: Ali Zand Vakili

            «femmes»

Χορογραφία: Κατερίνα Αντωνιάδου

Μουσικη: Μίνως Μάτσας

            Ανώτερη Σχολή Δραματικής Τέχνης του Κ.Θ.Β.Ε.(Γέτος)

            « Χωρίς λόγια».

Διδασκαλία:  Αναστασία Θεοφανίδου

Μουσική: Nestlov-Kyoto, Lana Del Rey-Ride/Nicke Cave- doyoy love me , Jenifer Lopez-Booty/Beyonce-Diva, Fifthe Harmony-Wornth it, Γιάννης Αγγελάκας-ο χορός

            Ανώτερη Ιδιωτική Επαγγελματική Σχολή Χορού Φιλλίς Μάτζιαρη

            «I shall dance until I'm free»

Χορογραφία: Δέσποινα Καπουλίτσα

Μουσική: muslimgauze

            Σχολή Χορού Κέντρου Μουσικής και Χορού Θεσσαλονίκης

            «εσύ»

Καθηγήτριες: Σφήκα Καλλιόπη, Βόικου Πόλυ

Χορογραφία: Συλλογική δουλειά των σπουδαστών της Σχολής

Μουσική: african drums& φυσικοί ήχοι

            The Social Body Dance Lab

«Caravani» (απόσπασμα)

Χορογραφία- Κατερίνα Αντωνιάδου

22:00   Εσαεί εν ροή

            «νέον»

Χορογράφος: Καβαζίδου Η. Ελένη

Βοηθός Χορογράφου: Αραμπατζή Μαρία

            Ομάδα Χορού animotus

            «Μήδεια»

Χορογραφία: Ελένη Βάκα

            Ομάδα Χορού Β+6

            «wonderful world»

Χορογραφία: Bερονικη Τσουγκρανη

Μουσική:  L. Einaudi kai Chromatics

            Ομάδα Χορού Τρίγωνο

            «Ο»

Μορογραφία: Δανάη Χριστακάκου

Μουσική: Μιχάλης  Σιαμμάς                                                      

             Στεφανία Πετρίδου

            «diva»

Χορογραφία: Gesch Mihov

Μουσικός: gaetano donizetti

            Ssvema

            «Mudness» (απόσπασμα)
Χορογραφία: Eλένη Γουγουτσά

Πρωτότυπη μουσική: Φώτης Παντελιάδης

            Pas.par. Tu

            «AνΑρχί-Ζω»

Χορογραφία: Σοφία Μάντη

            Ομάδα Σύγχρονου Χορού Nemeldia

            Απόσπασμα από το έργο «Κλεψύδρα»

Χορογραφία: Ράνια Πούλιου

Μουσική:  ZACK HEMSEY

            Γιάννης Μαργαρώνης

            «No more tears»

Χορογραφία: Γιάννης Μαργαρώνης

Μουσική: Paul Jabara & Bruce Roberts