Ζήτω το εφηβικό θέατρο!

Ζήτω το εφηβικό θέατρο!

Το 5ο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου ανοίγει στις 21 Απριλίου στη Στέγη

Η Μικρή Σκηνή της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση ετοιμάζεται να υποδεχτεί για πέμπτη συνεχή χρονιά τις νέες θεατρικές ομάδες που ανδρώθηκαν στα σχολεία της Αττικής για δέκα παραστάσεις. Από τις 21 έως τις 24 Απριλίου «δάσκαλοι» και μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να δείξουν τη δουλειά τους σε συνεργασία με την Grasshopper Youth, καλλιτέχνες του θεάτρου, συγγραφείς, σκηνοθέτες, ηθοποιούς και δραματουργούς.

Η φετινή πέμπτη διοργάνωση έχει θέμα «Κλασική Πρωτοπορία» και  διαφοροποιείται από τις προηγούμενες, καθώς για πρώτη φορά οι έφηβοι εμπνέονται από σημαντικά έργα της παγκόσμιας γραμματείας. Τα κείμενα που επιλέχτηκαν, αποτελούν μείγμα κλασικού και μοντέρνου κλασικού ρεπερτορίου, και αγκαλιάζουν όλες τις εποχές, τις κουλτούρες και τα είδη: γνωστά θεατρικά έργα, μυθιστορήματα, νουβέλες, διηγήματα, ακόμα και κόμικ, δίνουν την αφορμή στους εφηβικούς μας θιάσους να πειραματιστούν και να προτείνουν δικές τους προσεγγίσεις, ελεύθερες διασκευές ή πρωτότυπες παραστάσεις, στη γλώσσα της εποχής τους.

Το πρόγραμμα των παραστάσεων:

Πέμπτη 21 Απριλίου
21:00 Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις / Από το ομώνυμο κόμικ της Μαριάν Σατραπί
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου

Παρασκευή 22 Απριλίου
17:00 4ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά / Με αφορμή το Ξύπνημα της Άνοιξης του Φρανκ Βέντεκιντ
Σκηνοθεσία: Κώστας Κουτσολέλος & Βάσω Καμαράτου

18:00 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της κασερόπιτας / Με αφορμή το Ο Υμπύ βασιλιάς του Αλφρέντ Ζαρρύ
Κείμενο: Λένος Χρηστίδης / Σκηνοθεσία: Θανάσης Μεγαλόπουλος

19:00 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ / Με αφορμή το μυθιστόρημα Ο φύλακας στη σίκαλη του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ
Κείμενο: Γιώτα Αργυροπούλου με την ομάδα / Σκηνοθεσία: Μιχάλης Κωνσταντάτος

20:00 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust / Με αφορμή το έργο Το τρίκυκλο του Φερνάντο Αραμπάλ
Κείμενο: Τζούλια Διαμαντοπούλου / Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

21:00 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy / Προσαρμογή στα ελληνικά του ομώνυμου έργου του Νάιτζελ Ουίλιαμς
Μετάφραση και προσαρμογή: Αλέξης Καλοφωλιάς / Σκηνοθεσία: Δημήτρης Ξανθόπουλος, Κώστας Σεβδαλής, Μαντώ Γιαννίκου

22:00 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου / Με αφορμή το ομώνυμο έργο του Γκαίτε Σκηνοθεσία: Ηλίας Βογιατζηδάκης & Μυρτώ Πανάγου

Σάββατο 23 Απριλίου
14:00 4ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά

15:00 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου

16:00 ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι / Διασκευή-προσαρμογή στο ομώνυμο έργο του Μπέρτολτ Μπρεχτ
Διασκευή και σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου & Βαγγέλης Κυριακού

17:00 4ο ΓΕΛ Γαλατσίου: Wanderlust

18:00 Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών / Με αφορμή το έργο Ο πόλεμος των κουμπιών του Λουί Περγκώ
Σκηνοθεσία: Άρτεμις Μάνου, Βαγγέλης Κυριακού και η ομάδα

19:00 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica / Θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος του Κοσμά Πολίτη
Κείμενο: Βαγγέλης Κυριακού / Σκηνοθεσία: Κατερίνα Σκουρλή

20:00 1ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας: Αναζητώντας τον Χόλντεν Κόλφιλντ

21:00 Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις

22:00 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy

Κυριακή 24 Απριλίου
14:00 Ομάδα Artibus Υμηττού: Ο πόλεμος των παπουτσιών

15:00 1ο ΓΕΛ Ασπροπύργου: Class Enemy

16:00 7ο ΓΕΛ Παγκρατίου: Eroica

17:00 ΤΕΕ Ε.Α. Αχαρνών: Αυτός που λέει ναι και αυτός που λέει όχι

18:00 4ο ΓΕΛ Δάφνης: Μία τραγωδία για παιδιά

19:00 Ομάδα Grasshopper Youth: Περσέπολις

20:00 3ο ΓΕΛ Πειραιά: Η άνοδος και η πτώση του Βασιλιά Σουμπουρδουμπί και ο πόλεμος της κασερόπιτας

21:00 6ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας: Τα πάθη του νεαρού Βέρθερου
Συντονισμός & Καλλιτεχνική επιμέλεια: Grasshopper Youth – Σοφία Βγενοπούλου, Βαγγέλης Κυριακού, Κατερίνα Σκουρλή

Συνεργαζόμενοι καλλιτέχνες: Δημήτρης Ξανθόπουλος, Μιχάλης Κωσταντάτος, Γιώτα Αργυροπούλου, Θανάσης Μεγαλόπουλος, Λένος Χρηστίδης, Κώστας Κουτσολέλος, Άρτεμις Μάνου, Ηλίας Βογιατζηδάκης, Μυρτώ Πανάγου, Μιχάλης Πανάδης

Ημερίδα
25 Απριλίου 2016 | Μικρή Σκηνή | 16.30 – 20.00

Ημερίδα αφιερωμένη στο εφηβικό θέατρο και την εξέλιξή του, με ομιλητές τους Volker Ludwig (GRIPS Theatre, Βερολίνο), Rosamunde Hutt (Theatre Centre, Μεγάλη Βρετανία), Phil Clark (Μεγάλη Βρετανία), Robert Landy (New York University, Νέα Υόρκη), Σοφία Βγενοπούλου (σκηνοθέτης και καλλιτεχνική υπεύθυνη της Grasshopper Youth), Δημήτρης Καραντζάς (σκηνοθέτης).

Η Στέγη, τιμώντας τη συμπλήρωση μιας πενταετίας από την έναρξη της Εφηβικής Σκηνής της και του Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου, οργανώνει για πρώτη φορά ημερίδα αφιερωμένη στο εφηβικό θέατρο και την εξέλιξή του, τόσο στη χώρα μας όσο και σε άλλες χώρες και πολιτιστικούς οργανισμούς που έχουν μακρόχρονη εμπειρία στο θέατρο με και για έφηβους. Η ημερίδα θα κλείσει με ανοιχτή συζήτηση, στην οποία καλλιτέχνες και εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να τοποθετηθούν και να θέσουν συγκεκριμένα ερωτήματα διάρκειας 2 λεπτών στους ομιλητές.

Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου, Στέγη Ιδρύματος Ωνάση, Συγγρού 107, Αθήνα, τηλ. 213 0178002. Από 21 έως 24 Απριλίου 2016 (Ημερίδα 25 Απριλίου 16:30 – 20:00).  Είσοδος ελεύθερη με σειρά προτεραιότητας. Η διάθεση των δελτίων εισόδου ξεκινάει 1 ώρα πριν από κάθε παράσταση.

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορταζ και ειδήσεις απο όλο τον κόσμο