Στη δημοσιότητα δόθηκαν τα πρώτα ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ-Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο με τον επικεφαλής του, Αλέξη Τσίπρα να κατεβαίνει στην Α' Αθήνας. Στην Α' Αθήνας θα είναι υποψήφιος ο βουλευτής Επικρατείας Βασίλης Μουλόπουλος, ενώ ένα από τα νέα πρόσωπα στην ίδια περιφέρεια είναι η Ζωή Κωνσταντοπούλου, κόρη του τέως προέδρου του ΣΥΝ Νίκου Κωνσταντόπουλου.

Στην Β΄ Αθηνών υποψήφιοι, θα είναι ο εκπρόσωπος τύπου Πάνος Σκουρλέτης, οι εκλεγέντες στις τελευταίες εκλογές με το ΠΑΣΟΚ Πάνος Κουρουμπλής και Σοφία Σακοράφα, καθώς και οι συγγραφείς Νάντια Βαλαβάνη και Πέτρος Τατσόπουλος.

Νωρίτερα, σε συνέντευξη τύπου ενόψει των εκλογών της 6ης Μαΐου, ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας ότι το κόμμα του δεν ζητά ψήφο διαμαρτυρίας αλλά ψήφο διακυβέρνησης, ψήφο εξουσίας για την εφαρμογή ενός προγράμματος, που περιγράφει αφενός μια δίκαιη έξοδο από την κρίση και αφετέρου την ανασυγκρότηση της χώρας.

Αναλυτικά τα ψηφοδέλτια:

Α΄ ΑΘΗΝΑΣ

1. Τσίπρας Αλέξης, πρόεδρος ΚΟ ΣΥΡΙΖΑ

2. Βούτσης Νίκος, Πολιτικός Μηχανικός

3. Κορωνάκης Τάσος μέλος Π.Γ του ΣΥΝ

4. Μηλιός Γιάννης, Πανεπιστημιακός

5. Μουλόπουλος Βασίλης, Βουλευτής

6. Ηλιόπουλος Νάσος, Οικονομολόγος- Γραμματέας Νεολαίας ΣΥΝ

7. Νικολακάκης Γ., Οδοντίατρος

8. Σχίζας Γιάννης, Ριζοσπ. Οικολόγοι

9. Κυπριανίδου Ερμίνα, μέλος Π.Γ του ΣΥΝ, Χημικός

10. Κωνσταντοπούλου Ζωή, Δικηγόρος

11. Σαπουνά Αγγέλικα, Εκπαιδευτικός

12. Μπόλαρη Μαρία, Συνδικαλίστρια

13. Πεχλιβανίδου Ιφιγένεια,

14. Χρυσοστομίδης Στέλιος, Οικονομολόγος-Δημοσιογράφος

15. Μπουζάνης Νίκος, Οικονομολόγος

 

Β΄ ΑΘΗΝΑΣ

1. Σακοράφα Σοφία Βουλευτής

2. Παπαδημούλης Δημήτρης, Βουλευτής

3. Κουρουμπλής Παναγιώτης, Βουλευτής

4. Τατσόπουλος Πέτρος, Συγγραφέας

5. Σκουρλέτης Πάνος, Γραφείο Τύπου ΣΥΡΙΖΑ

6. Στρατούλης Δημήτρης, αντιπρόεδρος ΙΝΕ ΓΣΕΕ

7. Μπαλαούρας Μάκης, Τραπεζικός

8. Ήσυχος Κώστας, μέλος Π.Γ. του ΣΥΝ

9. Τσακαλώτος Ευκλείδης, Πανεπιστημιακός

10. Μαντάς Παναγιώτης, Γιατρός

11. Βαμβακάς Γιώργος, Πρόεδρος Ομοσπονδίας Εργαζομένων Θυρωρών Ελλάδας

12. Νταβανέλος Αντώνης, Δημοσιογράφος

13. Ασημακόπουλος Βασίλης, Δικηγόρος

14. Αλεξόπουλος Απόστολος, Πανεπιστημιακός

15. Δούρου Ρένα, μέλος Π.Γ του ΣΥΝ, Πολιτική αναλύτρια, συγγραφέας

16. Παπαϊωάννου Γιώργος, Μέλος Γρ. ΚΟΕ

17. Αυλωνίτου Ελένη, Εργοφυσιολόγος - Ερευνήτρια

18. Καφαντάρη Χαρά, Γεωλόγος

19. Βαλαβάνη Νάντια, Συγγραφέας

20. Κατριβάνου Βασιλική, Σκηνοθέτης

21. Κούκα Μαρίνα

22. Σαμιακού Νεφέλη, Δικηγόρος

23. Μανιός Νίκος, Γιατρός


ΑΤΤΙΚΗ

1. Μητρόπουλος Αλέξης, Εργατολόγος

2. Πάντζας Γιώργος, Ηθοποιός

3. Στεργίου Ιωάννα, Λογίστρια

4. Σωτηρίου, Ελένη, Κοινωνιολόγος

5. Θεοχάρη Κατερίνα, Καθηγήτρια Αγγλικών

6. Σπανολιός Αντώνης

7. Θεοδωράτου Κατερίνα, Δικηγόρος

8. Σκουρολιάκος Πάνος, Ηθοποιός

9. Λάππας Γιάννης

10. Πριμικήρης Βασίλης Μέλος της ΚΠΕ του ΣΥΝ

11. Παϊτέρης Βασίλης, Μουσικός
 

Α΄ ΠΕΙΡΑΙΑ

1. Δρίτσας Θοδωρής, Βουλευτής

2. Φράγκου Λία, Ιδιωτική Υπάλληλος

3. Σταματάκη Ελένη, Δημοτική Υπάλληλος

4. Μανουσάκης Γρηγόρης, Δικηγόρος

5. Γλένη Βίβιαν, Δικηγόρος

6. Σταθακόπουλος Δημήτρης, Δικηγόρος

 

Β΄ ΠΕΙΡΑΙΑ

1. Λαφαζάνης Παναγιώτης, Βουλευτής

2. Καρακώστα Εύη, Αρχιτέκτονας

3. Κυλάκου Καίτη, Δικηγόρος

4. Καρνέσης Σωτήρης, Εκπαιδευτικός

5. Παπαδόπουλος Κώστας

6. Συράκου Σταυρούλα

7. Ψαλτάκος Μιχάλης, Γιατρός

 

Α΄ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

1. Κουράκης Τάσος, Βουλευτής

2. Μπένος Αλέξης, Πανεπιστημιακός

3. Καλφακάκου Γλυκερία, Πανεπιστημιακός

4. Χαραλαμπίδου Δέσποινα, Ιδιωτική Υπάλληλος

5. Πέρκα Πέττυ, Πολιτική Μηχανικός

6. Κερσανίδης Στράτος, Διοικητικός Υπάλληλος Ψυχιατρείου-κριτικός Κινηματογράφου

7. Θεοδωρόπουλος Γιώργος, Πολιτκός Μηχανικός

8. Χατζηγεωργίου Ελευθερία, Εκπαιδευτικός

9. Αρχοντόπουλος Γεώργιος, Υπάλληλος ΕΥΑΘ

10. Ξεφτέρης Χρήστος, Υπάλληλος ΕΛΒΟ

11. Τεκίρδαλης Γεώργιος, Άνεργος , Βιολόγος

12. Κατριβάνος Εμμανουήλ, Εκπαιδευτικός

13. Ουρεϊλίδης Ηλίας, Επόπτης Δημόσιας Υγείας, Υγιεινολόγος

 

Β΄ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

1. Αμανατίδου Λίτσα , Βουλευτής

2. Αμπατζάς Κώστας, Δικηγόρος

3. Πλωμαρίτης Στρατής, Γιατρός ΕΣΥ

4. Ζέρβα Ευαγγελία, Άνεργη

5. Τσέλιου Ειρήνη, Φοιτήτρια

6. Ρώσσιος Χρήστος, Γεωπόνος


ΑΛΛΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ


1. Αθανασίου Κώστας, Συντονιστής Γρ. ΣΥΡΙΖΑ

2. Βίτσας Δημήτρης, γραμματέας της ΚΠΕ του ΣΥΝ

3. Ηρώ Διώτη ( Λάρισα) Βουλευτής

4. Θεωνάς Γιάννης, συνταξιούχος ΟΤΕ, Πρώην Ευρωβουλευτής

5. Καράμπελας Σταύρος Πρόεδρος ΕΔΗΚ

6. Κρεστενίτης Γιάννης, Πανεπιστημιακός

7. Κριτσωτάκης Μιχάλης ( Ηράκλειο) Βουλευτής

8. Μπαλάφας Γιάννης, Πολιτικός Μηχανικός, Διεύθυνση Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ

9. Μπαλτάς Αριστείδης, Πανεπιστημιακός

10. Πουλάκης Κώστας (Μαγνησία), Εκπαιδευτικός, Περιφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας

11. Σαπουνάς Γιώργος, Καθηγητής

12. Χατζησοφιά Άννα, Σεναριογράφος- Ηθοποιός

13. Χριστοδουλοπούλου Τασία, δικηγόρος