Τους 51 τομείς και τους επικεφαλείς τους ανακοίνωσε το «Ποτάμι».

Οι 51 τομεάρχες συγκροτούν την «Επιτροπή Δια Ταύτα», όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του κόμματος.

Μεταξύ άλλων ξεχωρίζουν η δημοσιογράφος Οντίν Λιναρδάτου στον τομέα ΜΜΕ, ο Μίλτος Κύρκος στη Δημόσια Διοίκησ, ο Νικόλας Γιατρομανωλάκης στη Ναυτιλία καθώς και στην επιτροπή για τα Άτομα με Αναπηρίες ή Χρόνια Προβλήματα, ο: Δημήτρης Κοντοπίδης.

 

  1. Συνταγματική Αναθεώρηση: Σταύρος Τσακυράκης
  2. Εκλογικό Σύστημα: Περικλής Βαλλιάνος
  3. Οικονομία: Θανάσης Σκόκος
  4. Διεθνής Οικονομία: Γιάννης Παπανικολάου
  5. Ανάπτυξη και Βιομηχανία : Στρατής Μούγερ
  6. Ενέργεια: Γιώργος Μπάλλας
  7. Εξαγωγές: Παντελής Αβραμίδης
  8. Εργασιακές Σχέσεις: Γεράσιμος Γεωργάτος
  9. Χρηματοπιστωτικό Σύστημα: Ανδρέας Κούτρας
  10. Εμπόριο: Τρύφωνας Τριανταφυλλίδης
  11. Τουριστική Ανάπτυξη: Στέφανος Ψημένος
  12. Τουριστικές Υποδομές: Κυριάκος Καραγιώργης
  13. Ναυτιλία: Νικόλας Γιατρομανωλάκης
  14. Περιβάλλον: Κίμων Χατζιμπήρος
  15. Διαχείριση Απορριμμάτων: Μαρία Βιτωράκη
  16. Γεωργία: Σπύρος Καχριμάνης
  17. Αγροτουρισμός: Μάκης Παπούλιας
  18. Αλιεία: Αναστασία Μήλιου
  19. Υποδομές και Μεταφορές: Χλόη Βλασσοπούλου
  20. ΜΜΕ: Οντίν Λιναρδάτου
  21. Δημόσια Διοίκηση: Μίλτος Κύρκος
  22. Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση: Παναγιώτης Καρκατσούλης
  23. Μεταρρυθμίσεις: Χαρίδημος Τσούκας
  24. Τοπική Αυτοδιοίκηση: Σπύρος Πέγκας
  25. Περιφερειακή Ανασυγκρότηση: Χριστίνα Ταχιάου
  26. Δικαιοσύνη και Δημόσια Τάξη: Παύλος Ελευθεριάδης
  27. Ανθρώπινα και Πολιτικά Δικαιώματα: Γιώργος Πολίτης
  28. Καταπολέμηση Διαφθοράς και Οικονομικό Έγκλημα: Νίκος Μηλαπίδης
  29. Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: Γιώργος Μαυρωτάς
  30. Έρευνα: Αχιλλέας Γραβάνης
  31. Νεανική Επιχειρηματικότητα: Γιώργος Νικολετάκης
  32. Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση: Λεωνίδας Καστανάς
  33. Πολιτισμική Κληρονομιά: Τάκης Φραγκούλης
  34. Εθνοτικές Ομάδες: Άννα Λυδάκη
  35. Καλλιτεχνική Παραγωγή: Νίκος Ορφανός
  36. Δημόσια Υγεία: Λυκούργος Λιαρόπουλος
  37. Κοινωνική Προστασία: Πέτρος Εσκίογλου
  38. Κοινωνική Ασφάλιση: Πλάτων Τήνιος
  39. Αθλητισμός: Δημήτρης Κυριακόπουλος
  40. Θέματα Νέας Γενιάς: Ράνια Λιανού
  41. Δικαιώματα των παιδιών: Μαρίλη Μέξη
  42. Μετανάστευση: Ζωή Αποστολοπούλου
  43. Πρόσφυγες: Μελίττα Γκουρτσογιάννη
  44. Άτομα με Αναπηρίες ή Χρόνια Προβλήματα: Δημήτρης Κοντοπίδης
  45. Στήριξη και Απεξάρτηση Εξαρτημένων Ατόμων: Φωτεινή Λεομπίλλα
  46. Δικαιώματα των Φύλων: Κωνσταντίνα Ηλιοπούλου
  47. Ευρωπαϊκή πολιτική: Γιώργος Γραμματικάκης
  48. Διεθνείς Σχέσεις: Αλέξανδρος Μαλλιάς
  49. Toυρκικών και Βαλκανικών Υποθέσεων: Γιώργος Κακλίκης
  50. Εθνική Ασφάλεια: Γεώργιος Χατζηθεοφάνους
  51. Απόδημος Ελληνισμός: Γιώργος Σκέμπερης