Αυτοί είναι οι «300» της νέας Βουλής - Όλα τα ονόματα

Αυτοί είναι οι «300» της νέας Βουλής - Όλα τα ονόματα

Οκτακομματική είναι η νέα Βουλή που προέκυψε από τις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου, με την Ένωσηξ Κεντρώων να μπαίνει για πρώτη φορά στο ελληνικό κοινοβούλιο. 

Μετά τις ανατροπές, τις απώλεις και την ααλλαγή συσχετισμών σε μεγάλες περιφέρειες της χώρας, διαμορφ'ωθηκε ο χάρτητς της νέας Βουλής. 

Συγκεκριμένα, ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει 145 βουλευτές, η ΝΔ 75, η Χρυσή Αυγή 18, η Δημοκρατική Συμπαράταξη 17, το ΚΚΕ 15, το Ποτάμι 11, οι ΑΝΕΛ 10 και η Ένωση Κεντρώων 9.

Αυτοί είναι οι 300 βουλευτές όλων των κομμάτων:

ΣΥΡΙΖΑ

Επικρατείας: Γιάννης Δραγασάκης, Θεανώ Φωτίου, Νίκος Κοτζιάς, Τασία Χριστοδουλοπούλου, Κώστας Γιαβρόγλου 

Α΄ Αθηνών: Αλέξανδρος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης, Νίκος Φίλης

Β΄ Αθηνών: Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, Νίκος Τόσκας, Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης

Α΄ Πειραιώς: Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη και Εύη Καρακώστα

Αττικής: Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας και Γιάννης Δέδες

Αιτωλοακαρνανίας: Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου

Αργολίδος: Ιωάννης Γκιόλας

Αρκαδίας: Γιώργος Παπαηλιού

Άρτας: Όλγα Γεροβασίλη, Βασίλης Τσίρκας

Αχαΐας: Σία Αναγνωστοπούλου, Κώστας Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης

Βοιωτίας: Νίκος Θηβαίος

Γρεβενών: Χρήστος Μπγιάλας

Δράμας: Χρήστος Καραγιαννίδης

Δωδεκανήσου: Γεράσιμος Σαντορινιός, Δημήτρης Γάκης, Ηλίας Καματερός

Έβρου: Γιώργος Καΐσας, Νατάσα Γκαρά, Δημήτρης Ρίζος

Εύβοιας: Βαγγέλης Αποστόλου, Γιώργος Ακριώτης, Τάσος Πρατσόλης

Ζακύνθου: Σταύρος Κοντονής

Ηλείας: Έφη Γεωργοπούλου - Σαλτάρη, Δημήτρης Μπαξεβανάκης, Μάκης Μπαλαούρας

Ημαθίας: Φρόσω Καρασαρλίδου, Γιώργος Ουρσουζίδης, Χρήστος Αντωνίου

Ηρακλείου: Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα της Λάρισας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Κλάδος

Θεσπρωτίας: Μάριος Κάτσης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλος Μηταφίδης, Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Σωκράτης Φάμελλος, Δημήρης Μάρδας

Ιωαννίνων: Χρήστος Μαντάς, Γιάννης Στέφος, Μερόπη Τζούφη, Γιάννης Καραγιάννης

Καβάλας: Δημήτρης Εμμανουηλίδης, Κώστας Μορφίδης, Γιώργος Παπαφιλίππου

Καρδίτσας: Σπύρος Λάππας, Χρυσούλα Κατσαβριά - Σιωροπούλου, Παναγιώτα Βραντζά

Καστοριάς: Ολυμπία Τελιγιορίδου

Κέρκυρας: Φωτεινή Βάκη, Κώστας Παυλίδης

Κεφαλληνίας: Αφροδίτη Θεοπεφτάτου

Κιλκίς: Θεόδωρος Παραστατίδης

Κοζάνης: Δημήτρης Δημητριάδης, Θεμιστοκλής Μουμουλίδης, Γιάννης Θεοφύλακτος, Γιώργος Ντζιμάνης

Κορινθίας: Μαρία Θελερίτη, Γιώργος Ψυχογιός, Γιώργος Τσόγκας

Κυκλάδων: Νίκος Συρμαλένιος, Αντώνης Συρίγος Νίκος Μανιός

Λακωνίας: Σταύρος Αραχωβίτης

Λάρισας: Αλέξης Τσίπρας και Άννα Βαγενά. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Νίκος Παπαδόπουλος

Λασιθίου: Μιχάλης Θραψανιώτης

Λέσβου: Γιώργος Πάλλης

Μαγνησίας: Αλέξανδρος Μεϊκόπουλος, Κατερίνα Παπανατσιου, Συμεών Μπαλής

Μεσσηνίας: Γιώργος Κατρούγκαλος, Κατερίνα Κοζόμπολη - Αμανατίδη, Πέτρος Κωνσταντινέας

Ξάνθης: Χουσείν Ζεϊμπέκ, Στάθης Γιαννακίδης, Γρηγόρης Στογιαννίδης

Πέλλας: Θεοδώρα Τζάκρη, Γιάννης Σηφάκης

Πιερίας: Ελισσάβετ Σκουφά, Χαρίλαος Τζαμακλής, Αστέριος Καστόρης

Πρέβεζας: Κωνσταντίνος Μπάρκας

Ρεθύμνης: Ανδρέας Ξανθός

Ροδόπης: Μουσταφά Μουσταφά, Αϊχάν Καρά Γιουσούφ

Σάμου: Δημήτρης Σεβαστάκης

Σερρών: Αφροδίτη Σταμπούλη

Τρικάλων: Θανάσης Παπαδόπουλος, Παναγιώτα Δριτσέλη, Χρήστος Σιμορέλης

Φθιώτιδας: Απόστολος Καραναστάσης, Δημήτρης Βέττας, Θανάσης Μιχελής, Γιάννης Σαρακιώτης

Φλώρινας: Κώστας Σέλτσας

Φωκίδας: Ηλίας Κωστοπαναγιώτου

Χαλκιδικής: Κατερίνα Ιγγλέζη

Χανίων: Γιώργος Σταθάκης, Παύλος Πολάκης, Βάλια Βαγιονάκη, Αντώνης Μπαλωμενάκης

Χίου: Ανδρέας Μιχαηλίδης

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Επικρατείας: Θεόδωρος Φορτσάκης, Δημήτρης Σταμάτης, Νίκη Κεραμέως, Βασίλης Οικονόμου

Α΄Αθηνών: Όλγα Κεφαλογιάννη, Βασίλης Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη και Νικήτας Κακλαμάνης

Β΄ Αθηνών: Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Άδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Άννα Καραμανλή, Σοφία Βούλτεψη, Άννα Μισέλ Ασημακοπούλου Γεράσιμος Γιακουμάτος, Κατερίνα Παπακώστα - Σιδηροπούλου. Εάν ο κ. Μεϊμαράκης επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Αργύρης Ντινόπουλος

Α΄ Πειραιώς: Κωνσταντίνος Κατσαφάδος

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Τραγάκης

Αττικής: Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Θανάσης Μπούρας

Αιτωλοακαρνανίας: Μάριος Σαλμάς, Κώστας Καραγκούνης

Αργολίδας: Γιάννης Ανδριανός

Αρκαδίας: Κώστας Βλάσσης 

Άρτας: Γιώργος Στύλιος

Αχαΐας: Ανδρέας Κατσανιώτης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Μπασιάκος

Δράμας: Δημήτρης Κυριαζίδης

Δωδεκανήσου: Μάνος Κόνσολας

Έβρου: Τάσος Δημοσχάκης

Εύβοιας: Σίμος Κεδίκογλου

Ευρυτανίας: Κώστας Κοντογεώργος

Ηλείας: Κώστας Τζαβάρας

Ημαθίας: Απόστολος Βεσυρόπουλος

Ηρακλείου: Βαγγέλης Μεϊμαράκης. Εάν ο πρόεδρος της ΝΔ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται και ο Λευτέρης Αυγενάκης

Θεσπρωτίας: Βασίλης Γιόγακας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Καραμανλής, Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Ελένη Ράπτη

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θεόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης

Ιωαννίνων: Κώστας Τασούλας

Καβάλας: Νίκος Παναγιωτόπουλος

Καρδίτσας: Κώστας Τσιάρας

Καστοριάς: Μαρία Αντωνίου

Κιλκίς: Γιώργος Γεωργαντάς

Κοζάνης: Γιώργος Κασαπίδης

Κορινθίας: Χρίστος Δήμας

Κυκλάδων: Γιάννης Βρούτσης

Λακωνίας: Θανάσης Δαβάκης

Λάρισας: Μάξιμος Χαρακόπουλος και Χρήστος Κέλλας

Λασιθίου: Ιωάννης Πλακιωτάκης

Λέσβου: Χαράλαμπος Αθανασίου

Λευκάδας: Αθανάσιος Καββαδάς

Μαγνησίας: Χρήστος Μπουκώρος

Μεσσηνίας: Αντώνης Σαμαράς

Πέλλας: Γιώργος Καρασμάνης

Πιερίας: Κώστας Κουκοδήμος

Πρέβεζας: Στέργιος Γιαννάκης

Ρεθύμνης: Γιάννης Κεφαλογιάννης

Σερρών: Κωνσταντίνος Καραμανλής, Φωτεινή Αραμπατζή

Τρικάλων: Κώστας Σκρέκας

Φθιώτιδας: Χρήστος Σταϊκούρας

Φλώρινας: Γιάννης Αντωνιάδης

Χαλκιδικής: Γιώργος Βαγιωνάς

Χίου: Νότης Μηταράκης

ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

Επικρατείας: Χρήστος Παππάς

Α΄ Αθηνών: Νίκος Μιχαλολιάκος, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθήνας τότε εκλέγεται η Δήμητρα Βελέτζα

Β΄ Αθηνών: Γιώργος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος, καθώς και Ελένη Ζαρούλια εάν ο κ. Μιχαλολιάκος επιλέξει την έδρα της Α΄ Αθηνών

Α΄ Πειραιώς: Νικόλαος Κουζηλός

Β΄ Πειραιώς: Γιάννης Λαγός

 Αττικής: Ηλίας Κασιδιάρης

Αχαΐας: Μιχάλης Αρβανίτης

Αιτωλοακαρνανίας: Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης

Βοιωτίας: Ευάγγελος Καρακώστας

Εύβοιας: Νίκος Μίχος

Α΄ Θεσσαλονίκης: Αντώνης Γρέγος

Κέρκυρας: Ιωάννης Αϊβατίδης

Κιλκίς: Χρήστος Χατζησάββας

Μαγνησίας: Παναγιώτης Ηλιόπουλος

Μεσσηνίας: Δημήτρης Κουκούτσης

Πέλλας: Ιωάννης Σαχινίδης

Χαλκιδικής: Σωτηρία Βλάχου

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΑΡΑΤΑΞΗ (ΠΑΣΟΚ - ΔΗΜΑΡ)

Επικρατείας: Θανάσης Θεοχαρόπουλος

Α΄ Αθηνών: Κώστας Σκανδαλίδης

Β΄ Αθηνών: Φώφη Γεννηματά και Ανδρέας Λοβέρδος, ενώ εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Αχαΐας τότε εκλέγεται και ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

Αττικής: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Αιτωλοακαρνανίας: Δημήτρης Κωνσταντόπουλος

Αργολίδος: Γιάννης Μανιάτης

Αρκαδίας: Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος

Αχαΐας: Φώφη Γενηματά, η οποία εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών τότε εκλέγεται ο Θεόδωρος Παπαθεοδώρου

Δράμας: Χαρά Κεφαλίδου

Δωδεκανήσου: Δημήτρης Κρεμαστινός

Ηλείας: Γιάννης Κουτσούκος

Ηρακλείου: Βασίλης Κεγκέρογλου

Α΄ Θεσσαλονίκης: Ευάγγελος Βενιζέλος

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Αρβανιτίδης

Λακωνίας: Λεωνίδας Γρηγοράκος

Σερρών: Μιχάλης Τζελέπης

ΚΚΕ

Επικρατείας: Αλέκα Παπαρήγα

Α΄ Αθηνών: Λιάννα Κανέλλη

Β΄ Αθηνών: Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης, Χρήστος Κατσώτης

Β΄ Πειραιώς: Διαμάντω Μανωλάκου

Αττικής: Γιάννης Γκιόκας

Αιτωλοακαρνανίας: Νίκος Μωραΐτης

Αχαΐας: Νίκος Καραθανασόπουλος

Ηρακλείου: Μανώλης Συντυχάκης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Γιάννης Δελής

Β΄ Θεσσαλονίκης: Θανάσης Βαρδάλης

Λάρισας: Γιώργος Λαμπρούλης

Λέσβου: Σταύρος Τάσσος

Μαγνησίας: Κωνσταντίνος Στεργίου

ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ

Α΄ Αθηνών: Σπύρος Λυκούδης

Β΄ Αθηνών: Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης, Γιώργος Αμυράς

Αττικής: Γιώργος Μαυρωτάς

Αχαΐας: Ιάσωνας Φωτήλας

Ηρακλείου: Σπύρος Δανέλλης

Α΄ Θεσσαλονίκης: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα του νομού Χανίων, τότε εκλέγεται η Χριστίνα Ταχιάου

Β΄ Θεσσαλονίκης: Κατερίνα Μάρκου

Λάρισας: Κωνσταντίνος Μπαργιώτας

Ροδόπης: Ιλχάν Αχμέτ

Χανίων: Σταύρος Θεοδωράκης, ενώ εάν επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται η Δάφνη Μανουσάκη

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ

Α΄ Αθηνών: Έλενα Κουντουρά

Β΄ Αθηνών: Πάνος Καμμένος, Θανάσης Παπαχριστόπουλος

Β΄ Πειραιώς: Δημήτρης Καμμένος

Αττικής: Κώστας Κατσίκης

Αχαΐας: Νίκος Νικολόπουλος

Α΄ Θεσσαλονίκης: Κώστας Ζουράρης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Γιώργος Λαζαρίδης

Λάρισας: Βασίλης Κόκκαλης

Σερρών: Μαρία Κόλλια - Τσαρούχα

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

Α΄ Αθηνών: Μάριος Γεωργιάδης

Β΄ Αθηνών: Βασίλης Λεβέντης, Γιώργος - Δημήτρης Καρράς, ενώ εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης, τότε εκλέγεται και ο Νίκος Χατζηαθανασίου

Β΄ Πειραιώς: Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου

Αττικής: Δημήτρης Καβαδέλλας

Α΄ Θεσσαλονίκης: Βασίλης Λεβέντης, ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών, τότε εκλέγεται ο Ιωάννης Σαρίδης

Β΄ Θεσσαλονίκης: Αριστείδης Φωκάς

Λάρισας: Γιώργος Κατσιαντώνης

Σερρών: Αναστάσιος Μεγαλομύστακας

Εγγραφείτε στο newsletter μας

Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορταζ και ειδήσεις απο όλο τον κόσμο