Στην κατάρτιση των θερινών της τμημάτων που χωρίζονται σε τρεις διακριτές περιόδους και ολοκληρώνονται στις 30 Σεπτεμβρίου προχώρησε η Βουλή (ανακοινώνονται επίσημα την Τρίτη).

Σε όλο αυτό το διάστημα η Βουλή θα λειτουργεί κάθε φορά με το 1/3 του όλου αριθμού των μελών της (100) και η πλειοψηφία θα αποτελείται από 51 άτομα (48 ΣΥΡΙΖΑ και 3 ΑΝΕΛ). Στα θερινά, μπορούν να συζητούνται και ψηφίζονται νομοσχέδια καθώς θα παραμείνουν σε λειτουργία όλες οι διαρκείς επιτροπές. Οι επικεφαλής των κομμάτων μάλιστα θα έχουν την δυνατότητα να εναλλάσσουν τους βουλευτές μεταξύ των τμημάτων, ενώ οι εργασίες θα πραγματοποιούνται στην αίθουσα της Γερουσίας λόγω των επισκευών στην οροφή της Ολομέλειας.

Σύμφωνα με πληροφορίες από τα κόμματα λοιπόν, η σύνθεση των τμημάτων έχει ως εξής:

Α’ Θερινό

Από ΣΥΡΙΖΑ είναι οι βουλευτές: Αμανατίδης Ιωάννης, Αποστόλου Ευάγγελος, Αραχωβίτης Σταύρος, Βαρεμένος Γεώργιος, Βέττας Δημήτριος, Γαβρόγλου Κωνσταντίνος, Γάκης Δημήτριος, Γκαρά Αναστασία (Νατάσα), Δημαράς Γεώργιος,Δραγασάκης Ιωάννης, Δριτσέλη Παναγιώτα, Θελερίτη Μαρία, Θεωνάς Ιωάννης, Ιγγλέζη Αικατερίνη, Καραγιαννίδης Χρήστος, Καρασαρλίδου Ευφροσύνη, Κάτσης Μάριος, Κουρουμπλής Παναγιώτης, Μαντάς Χρήστος, Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα, Μεϊκόπουλος Αλέξανδρος, Μηταφίδης Τριαντάφυλλος, Μιχελογιαννάκης Ιωάννης, Μορφίδης Κωνσταντίνος, Μουμουλίδης Θεμιστοκλής, Μουσταφά Μουσταφά, Μπαλαούρας Γεράσιμος (Μάκης), Μπαλάφας Ιωάννης, Μπάρκας Ιωάννης, Ουρσουζίδης Γεώργιος, Παπαδόπουλος Νικόλαος, Παπανάτσιου Αικατερίνη, Παπαφιλίππου Γεώργιος, Παρασκευόπουλος Νικόλαος, Παυλίδης Κωνσταντίνος, Ρίζος Δημήτριος, Σεβαστάκης Δημήτριος, Σέλτσας Κωνσταντίνος, Σκουρλέτης Παναγιώτης, Σκούφα Ελισσαβέτ (Μπέτυ), Σπίρτζης Χρήστος, Στέφος Ιωάννης, Συρμαλένιος Νικόλαος, Τζάκρη Θεοδώρα, Τζαμακλής Χαρίλαος, Τριανταφυλλίδης Αλέξανδρος, Τριανταφύλλου Μαρία, Φάμελλος Σωκράτης.

Από τη ΝΔ μετέχουν οι βουλευτές: Αθανασίου Χαράλαμπος, Αραμπατζή Φωτεινή, Βεσυρόπουλος Απόστολος, Βλάσης Κωνσταντίνος, Βορίδης Μαυρουδής (Μάκης), Βούλτεψη Σοφία, Γεωργαντάς Γεώργιος

Γιόγιακας Βασίλειος, Γκιουλέκας Κωνσταντίνος, Δήμας Χρίστος, Καββαδάς Αθανάσιος, Καλαφάτης Σταύρος, Καραμανλή Άννα, Καρασμάνης Γεώργιος, Κατσανιώτης Ανδρέας, Κατσαφάδος Κωνσταντίνος, Κεραμέως Νίκη, Κεφαλογιάννης Ιωάννης, Κόνσολας Εμμανουήλ (Μάνος), Κουμουτσάκος Γεώργιος, Μαρτίνου Γεωργία, Οικονόμου Βασίλειος, Ράπτη Ελένη, Στύλιος Γεώργιος, Τσιάρας Κωνσταντίνος, Φωτήλας Ιάσων.

Από την στο Α’ Θερινό μετέχουν οι βουλευτές: Γρηγοράκος Λεωνίδας, Κεφαλίδου Χαρούλα (Χαρά), Κρεμαστινός Δημήτριος, Μανιάτης Ιωάννης, Παπαθεοδώρου Θεόδωρος, Χριστοφιλοπούλου Παρασκευή (Εύη).

Από τη ΧΑ είναι οι βουλευτές : Αϊβατίδης Ιωάννης, Βλάχου Σωτηρία, Κασιδιάρης Ηλίας, Κούζηλος Νικόλαος, Παππάς Χρήστος.

Από το ΚΚΕ είναι οι Βαρδαλής Αθανάσιος, Καραθανασόπουλος Νικόλαος, Λαμπρούλης Γεώργιος, Μωραΐτης Νικόλαος, Συντυχάκης Εμμανουήλ, ενώ από τους ΑΝΕΛ στο πρώτο θερινό μετέχουν οι Κατσίκης Κωνσταντίνος, Κόκκαλης Βασίλειος, Κόλλια – Τσαρουχά Μαρία.

Από το Ποτάμι θα μετέχουν οι Γιώργος Αμυράς και Γιώργος Μαυρωτάς, την Ένωση Κεντρώων οι Αναστάσιος Μεγαλομύστακας και Γιάννης Σαρίδης, ενώ το πρώτο θερινό ολοκληρώνεται με τους ανεξάρτητους, Δημήτρης Κουκούτση, Στάθη Παναγούλη και Κατερίνα Παπακώστα.

Β’ Θερινό  

Το Β’ Θερινό τμήμα που ξεκινά στις 23 Αυγούστου και ολοκληρώνεται στις 9 του Σεπτέμβρη μετέχουν από τον ΣΥΡΙΖΑ οι: Ακριώτης Γεώργιος, Αναγνωστοπούλου Αθανασία, Αντωνίου Χρήστος, Αυλωνίτου Ελένη, Βαγενά Άννα, Βαγιωνάκη Ευαγγελία, Βάκη Φωτεινή, Βαρδάκης Σωκράτης, Βερναδάκης Χριστόφορος, Βίτσας Δημήτριος, Βούτσης Νικόλαος, Γεροβασίλη Όλγα, Γιαννακίδης Ευστάθιος, Γκιόλας Ιωάνν, Εμμανουηλίδης Δημήτριος, Θεοπεφτάτου Αφροδίτη, Θηβαίος Νικόλαος, Θραψανιώτης Εμμανουήλ, Καΐσας Γεώργιος, Καματερός Ηλίας, Καραναστάσης Απόστολος, Καστόρης Αστέριος, Καφαντάρη Χαρούλα, Κοτζιάς Νικόλαος, Κωστοπαναγιώτου Ηλίας, Μανιός Νικόλαος, Μπαλλής Συμεών, Μπαλωμενάκης Αντώνιος, Μπγιάλας Χρήστος, Ξανθός Ανδρέας, Πάντζας Γεώργιος, Παππάς Νικόλαος, Πρατσόλης Αναστάσιος, Ριζούλης Ανδρέας, Σαντορινιός Νεκτάριος, Σαρακιώτης Ιωάννης, Σκουρολιάκος Παναγιώτης, Σπαρτινός Κωνσταντίνος, Σταθάκης Γεώργιος, Σταματάκη Ελένη, Στογιαννίδης Γρηγόριος, Συρίγος Αντώνιος, Τελιγιορίδου Ολυμπία, Τσίπρας Αλέξιος, Τσίρκας Βασίλειος, Τσόγκας Γεώργιος, Φίλης Νικόλαος, Φωτίου Θεανώ, Ψυχογιός Γεώργιος.

Από τη ΝΔ στο Β’ θερινό τμήμα μετέχουν οι: Αναστασιάδης Σάββας, Ανδριανός Ιωάννης, Αντωνιάδης Ιωάννης, Αντωνίου Μαρία, Βεσυρόπουλος Απόστολος, Βρούτσης Ιωάννης, Γιαννάκης Στέργιος, Δημοσχάκης Αναστάσιος, Κακλαμάνης Νικήτας, Καραμανλής Αχ. Κωνσταντίνος, Καράογλου Θεόδωρος, Κασαπίδης Γεώργιος, Κατσιαντώνης Γεώργιος, Κέλλας Χρήστος, Κοντογεώργος Κωνσταντίνος , Κουκοδήμος, Κωνσταντίνος, Κουτσούμπας Ανδρέας, Κυριαζίδης Δημήτριος, Μάρκου Αικατερίνη, Μαρτίνου Γεωργία, Μηταράκης Παναγιώτης (Νότης), Μπουκώρος Χρήστος, Σταϊκούρας Χρήστος, Τζαβάρας Κωνσταντίνος, Φορτσάκης Θεόδωρος, Φωτήλας Ιάσων.

Ακόμα, από την ΔΗΣΥ μετέχουν οι βουλευτές: Αρβανιτίδης Γεώργιος, Αχμέτ Ιλχάν, Κεγκέρογλου Βασίλειος, Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας Κωνσταντόπουλος, Λοβέρδος Ανδρέας, Μπαργιώτας Κωνσταντίνος. Από την ΧΑ βουλευτές του Β’ Θερινού θα είναι οι:, Γερμενής Γεώργιος, Καρακώστας Ευάγγελος, Κασιδιάρης Ηλίας, Λαγός Ιωάννης , Παναγιώταρος Ηλίας. Από το ΚΚΕ οι: Κατσώτης Χρήστος, Μανωλάκου Διαμάντω, Παφίλης Αθανάσιος, Στεργίου Κωνσταντίνος, Τάσσος Σταύρος. Ακόμα, από τους ΑΝΕΛ θα μετέχουν οι Έλενα Κουντουρά και ο Θανάσης Παπαχριστόπουλος, το Ποτάμι ο Σπύρος Δανέλλης και Γιώργος Μαυρωτάς, την ΕΚ οι Γιάννης Σαρίδης και Αριστείδης Φωκάς, ενώ το τμήμα κλείνουν οι ανεξάρτητοι, Χάρης Θεοχάρης, Γιώργος Λαζαρίδης και Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης.

Γ’ Θερινό

Στο Γ’ Θερινό τμήμα τέλος που ξεκινά στις 10 του Σεπτέμβρη και Ολοκληρώνεται στις 30 του ίδιου μήνα από τον ΣΥΡΙΖΑ, μετέχουν οι: Αθανασίου Αθανάσιος (Νάσος), Βούτσης Νικόλαος, Βράντζα Παναγιώτα, Γεννιά Γεωργία, Γεωργοπούλου Ευσταθία (Έφη), Δέδες Ιωάννης, Δημητριάδης Δημήτριος, Δουζίνας Κωνσταντίνος, Δρίτσας Θεόδωρος, Ζεϊμπέκ Χουσεΐν, Ηγουμενίδης Νικόλαος, Θεοφύλακτος Ιωάννης, Καββαδία Ιωαννέτα (Αννέτα), Καρά Γιουσούφ Αϊχάν, Καραγιάννης Ιωάννης, Καρακώστα Ευαγγελία (Εύη), Κασιμάτη Ειρήνη (Νίνα), Κατρούγκαλος Γεώργιος, Κατσαβριά Χρυσούλα, Κοζομπόλη Παναγιώτα, Κοντονής Σταύρος, Κουράκης Αναστάσιος, Κυρίτσης Γεώργιος, Κωνσταντινέας Πέτρος, Λάππας Σπυρίδων, Λιβανίου Ζωή, Μάρδας Δημήτριος, Μιχαηλίδης Ανδρέας, Μιχελής Αθανάσιος, Μπαλτάς Αριστείδης, Μπαξεβανάκης Δημήτριος, Μπόλαρης Μάρκος, Ντζιμάνης Γεώργιος, Ξυδάκης Νικόλαος, Πάλλης Γεώργιος, Παπαδόπουλος Αθανάσιος (Σάκης), Παπαδόπουλος Χριστόφορος, Παπαηλιού Γεώργιος, Παραστατίδης Θεόδωρος, Πολάκης Παύλος, Σηφάκης Ιωάννης, Σιμορέλης Χρήστος, Σταμπουλή Αφροδίτη, Τζούφη Μερόπη, Τόσκας Νικόλαος, Τσακαλώτος Ευκλείδης, Τσιρώνης Ιωάννης, Φλαμπουράρης Αλέξανδρος, Χριστοδουλοπούλου Αναστασία (Τασία).

Από τη ΝΔ στο τελευταίο τμήμα μετέχουν οι: Ασημακοπούλου Άννα – Μισέλ, Αυγενάκης Ελευθέριος, Βαγιωνάς Γεώργιος, Βαρβιτσιώτης Μιλτιάδης, Βλάχος Γεώργιος, Γεωργιάδης Σπυρίδων – Άδωνις, Γιακουμάτος Γεράσιμος, Δαβάκης Αθανάσιος, Δένδιας Νικόλαος, Καραγκούνης Κωνσταντίνος, Κεδίκογλου Συμεών (Σίμος), Κεγαλογιάννη Όλγα, Κικίλιας Βασίλειος, Μπακογιάννη Θεοδώρα (Ντόρα), Μπούρας Αθανάσιος, Παναγιωτόπουλος Νικόλαος, Πλακιωτάκης Ιωάννης, Σαλμάς Μάριος, Σκρέκας Κωνσταντίνος, Σταμάτης Δημήτριος, Τασούλας Κωνσταντίνος, Τζαβάρας Κωνσταντίνος, Τραγάκης Ιωάννης, Χαρακόπουλος Μάξιμος, Χατζηδάκης Κωνσταντίνος (Κωστής).

Από τη ΔΗΣΥ θα μετέχουν οι: Γεννηματά Φωτεινή, Βενιζέλος Ευάγγελος, Θεοχαρόπουλος Αθανάσιος, Καρράς Γεώργιος – Δημήτριος, Κουτσούκος Ιωάννης, Σκανδαλίδης Κωνσταντίνος, Τζελέπης Μιχαήλ.

Από την ΧΑ στο τελευταίο θερινό μετέχουν οι Γρέγος, Αντώνης, Γρέγος Αντώνιος, Ζαρούλια Ελένη, Ηλιόπουλος, Παναγιώτης, Σαχινίδης Ιωάννης, Χατζησάββας Χρήστος, Ελένη Ζαρούλια.

Από το ΚΚΕ μετέχουν οι Γκιόκας Ιωάννης, Δελής Ιωάννης, Κανέλλη Λιάνα, Καραθανασόπουλος Νικόλαος, Κατσώτης Χρήστος, ενώ από τους ΑΝΕΛ οι Ζουράρις Κωνσταντίνος και Κόκκαλης Βασίλης. Από το Ποτάμι οι Σπύρος Λυκούδης και Γρηγόρης Ψαριανός, από την ΕΚ οι Μάριος Γεωργιάδης και Δημήτρης Καβαδέλλας, ενώ το τμήμα κλείνουν οι ανεξάρτητοι, Δημήτρης Καμμενος, Νίκος Μίχος και Νίκος Νικολόπουλος.