current views are: 2

8 Ιουλίου 2014
Δημοσίευση20:01

Η Γερμανία έσπασε κάθε ρεκόρ, διέλυσε με 7-1 τη Βραζιλία και πέρασε στον τελικό του Μουντιάλ

Με μία επική εμφάνιση, σωρεία σπασμένων ρεκόρ και τον Μίροσλαβ Κλόζε να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων η Γερμανία ισοπέδωσε στην κυριολεξία την οικοδέσποινα Βραζιλία με το ασύλληπτο 7-1 και πέρασε άξια στον τελικό του Μουντιάλ, όπου θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού Ολλανδία – Αργεντινή.

Δημοσίευση 20:01’
αρθρο-newpost

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βελισσάρης – Λυμπερίδης

Ο αγώνας δεν χωρά ιδιαίτερη κριτική: Η Βραζιλία σαφώς αποδυναμωμένη από τις απουσίες των αστεριών της – του Νεϊμάρ και του Τιάγκο Σίλβα– γνώριζε πως θα είχε δύσκολο έργο απέναντι στους Γερμανούς.

Κανείς όμως δεν περίμενες αυτό που θα επακολουθούσε λίγα μόλις λεπτά από το σφύριγμα της έναρξης του ημιτελικού. Η «Σελεσάο» σκιά του εαυτού της με το πρώτο γκολ κατέρρευσε και στο 30′ έχανε ήδη με 5-0!

Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους Γερμανούς, που σκόραραν με τον Μίλερ στο 11′ , τον Κλόζε στο 23′, τον Κρόος στο 24′ και στο 26′ και τον Κεντίρα στο 29′, μουδιάζοντας για τα τους χιλιάδες φίλους της Βραζιλίας που βρέθηκαν στο στάδιο του Μπέλο Οριζόντε.

Σημειώνεται πως ο Μίροσλαβ Κλόζε έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης με 16 τέρματα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, τα «πάντσερ» συνέχισαν το πάρτι και έχασαν ευκαιρίες, με τους οπαδούς να αποδοκιμάζουν έντονα τον Λουίς Φελίπε Σκολάρι και τους παίχτες του. Και όχι άδικα αν το καλοσκεφτεί κανείς, αφού πέντε γκολ σε ημιτελικό Μουντιάλ έχει να βάλει μία ομάδα από το μακρινό 1958, όταν η Βραζιλία τότε είχε επικρατήσει με 5-2 έναντι της Γαλλίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι προσπάθησαν να ανασυνταχθούν, χάνοντας ορισμένες ευκαιρίες με χαρακτηριστικότερες αυτές στο 47′ και το 53′ όταν ο Νόιερ σταμάτησε προσπάθειες του Ραμίρες, του Όσκαρ και του Παουλίνιο αντίστοιχα.

Οι Γερμανοί ωστόσο συνέχισαν να έχουν την πρωτοκαθεδρία και απείλησαν επανειλημμένως την εστία της «Σελεσάο», με τον Σέζαρ να αποκρούει σουτ των Γερμανών στο 60′ και το 66′.

Στο 69′ τα «πάντσερ» έγραψαν ξανά ιστορία: Έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία των Μουντιάλ που σκοράρει περισσότερα από έξι γκολ σε ημιτελικό, αλλά και η ομάδα με τα περισσότερα τέρματα στον θεσμό (226) με σκόρερ τον Σίρλε ύστερα από πάσα του Λαμ.

Ο ίδιος παίχτης 10 λεπτά αργότερα (79′) πέτυχε και δεύτερο γκολ, γράφοντας το 7-0 έπειτα από ασίστ του Μίλερ.

Η Γερμανία έγινε παράλληλα η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει επτά γκολ σε αγώνα του Μουντιάλ, ενώ ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους οπαδούς της Βραζιλίας να αποχωρούν μαζικά από το γήπεδο.

Η τραγική «Σελεσάο» έχασε ευκαιρία με τον Όσκαρ στο 89′ να μειώσει, ενώ λίγο αργότερα λίγο έλειψε οι Βραζιλιάνοι να δεχτούν και… όγδοο γκολ έπειτα από ευκαιρία του Οζίλ.

Τελικά, ο Όσκαρ στο 90′ σημείωσε το γκολ της τιμής, κάνοντας το 7-1.